آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۹۸۶۴
ورزشی
۱۱

عباس حاج کناری در گفت و گو با «رسالت» عنوان کرد: کشتی گیران آماده برگزاری رقابت های لیگ

نفیسه امامی

فدراسیون کشتی و سازمان لیگ در مورد چگونگی برگزاری مسابقات در وضعیت کرونا به جمع بندی نهایی نرسیده اند درحالی که مدت زمان زیادی است کشتی گیران از صحنه رقابت ها به دور مانده اند. عباس حاج کناری مربی تیم ملی کشتی آزاد ایران، برگزاری این مسابقات را برای آمادگی جسمانی وزشکاران با توجه به برپایی مسابقات المپیک توکیو ضروری دانست، ضمن این که با وجود مسابقات لیگ امکان درآمدزایی برای ورزشکاران هم فراهم می گردد. 

عباس حاج کناری در گفت و گو با «رسالت» درباره نحوه برگزاری لیگ کشتی گفت: هنوز تصمیم قطعی در این مورد گرفته نشده اما شنیده ها حاکی از این است که لیگ برگزار می شود، زیرا عدم برگزاری لیگ تبعات منفی برای کشتی گیران هم از جهت آمادگی جسمانی و هم درآمدزایی دارد. 

وی با اشاره به احتمال برگزاری اردوهای آمادگی در کنار برگزاری بازی های لیگ، افزود: چنین وضعیتی شرایط را برای در اختیارداشتن ورزشکاران سخت می کند، اما در صورت برگزاری مسابقات جهانی کشتی 2020 و بازی های انتخابی المپیک وجود چنین شرایطی اجتناب ناپذیر است.

 قرارست دهم مهرماه وضعیت برگزاری مسابقات جهانی کشتی مشخص شود. در صورتی که این مسابقات برگزار شوند، زمان برای آمادگی کشتی گیران کوتاه خواهد بود، اما این شرایط برای همه یکسان است. 

حاج کناری با بیان این که شیوع کرونا باعث تعطیلی مسابقات و اردوها شد، افزود: کادر فنی از اسفندماه کشتی گیران را زیرنظر داشت و برنامه هایی که مربیان آمریکا و روسیه برای آموزش کشتی گیران خود در این ایام پیاده می کردند

 به ورزشکاران ارائه شد. ما از طریق فضای مجازی با آن ها در ارتباط بودیم و کشتی گیران تمرینات خود را به خوبی پیگیری کردند، البته به طور قطع در تمریناتی که زیرنظر کادر فنی تیم ملی در اردوها برگزار می شود فشار بیشتر خواهد بود. 

دارنده مدال های طلا و نقره کشتی آزاد جهان ادامه داد: با تعطیلی لیگ، کشتی گیران به باشگاه ها سپرده شدند و به تنهایی تمرینات داده شده را انجام دادند. کشتی گیران اکنون آمادگی برگزاری لیگ را دارند و با حساسیتی که برای برگزاری اردوها و بازی ها پیش آمده است، می توان با رعایت پروتکل های بهداشتی مسابقات را برگزار کرد. ورزشکاران به دلیل فشار تمرینات و شیوع بیماری بسیار بیشتر از خودشان مراقبت کرده اند. 

حاج کناری با تاکید بر این که کسب مدال در المپیک نیازمند سرمایه گذاری است، افزود: امیدوارم مسئولان برای ورزش اول کشور هزینه کنند تا ما شاهد مدال آوری کشتی گیران در المپیک باشیم. مسئولان ورزش باید به کشتی جدی تر نگاه کنند تا اگر انتظار کسب مدال کشتی در المپیک وجود دارد، محقق گردد. 

مربی تیم ملی کشتی آزاد ایران درباره وجود خطر بروز بیماری با برگزاری مسابقات در میان ورزشکاران گفت: به طور قطع نمی توان گفت برگزاری مسابقات کشتی در شیوع کرونا آسیب زننده یا بدون ضرر است. ما هیچ کدام از این پیش بینی ها را نمی توانیم مطلق بدانیم. مسابقات جهانی و المپیک در سطح بالایی برگزار می شود و با رعایت پروتکل ها می تواند کمترین آسیب به ورزشکاران برسد. اکنون هر کدام از کشتی گیران با کوچک ترین علائم مشکوکی خود را در قرنطینه قرار می دهند و خوشبختانه تاکنون هم هیچ اتفاقی نیفتاده است.  وی با اشاره به حضور ورزشکاران خوش آتیه در ورزش کشتی بیان کرد: من امید به کسب مدال در المپیک توسط ورزشکارانی که وارد اردوهای تیم ملی شده اند، دارم و با همه توان تلاش می کنم که چنین اتفاقی بیفتد تا در المپیک توکیو چند مدال با کیفیت تر از دوره قبل کسب کنیم. 

حاج کناری اضافه کرد: استعدادهای زیادی در کشتی گیران جوان در اقصی نقاط کشور وجود دارد که اگر به درستی در مسیر خود قرار بگیرند مطمئن هستم قهرمانان جدید و تازه نفسی را در عرصه کشتی خواهیم داشت. حضور این ورزشکاران جوان باعث شده تا متولیان کشتی از بابت آینده نگرانی چندانی نداشته باشند. وی در مورد تعویق یک ساله المپیک و تاثیری که در آمادگی ورزشکاران داشت، اظهار کرد: به نظر من این اتفاق خوبی برای ما بود و می توانیم بهتر عمل کنیم. با این که شرایط خیلی سخت است و کشتی گیران دیگر کشورها نیز بی کار ننشسته اند اما من به نسل جوان کشتی خیلی خوشبین هستم. 

ما بر روی آن ها سرمایه گذاری کردیم و به شخصه فکر می کنم که اگر همه چیز رو به روال باشد، امکانات و شرایط تمرینی خوبی داشته باشیم و بتوانیم از نظر روحی و روانی نیز به آمادگی لازم برسیم می توانیم بهترین نتیجه را بگیریم.