آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۶
بانک و بیمه
۱۲

خبر

افشای نام دستگاه هایی که به سازمان مالیاتی اطلاعات نمی دهند

رئیس کل سازمان امور مالیاتی نام دستگاه هایی که با نظام مالیاتی همکاری نداشته اند را افشا کرد و گفت: ثروتمندان یعنی 15 درصد جامعه باید هزینه اداره کشور را بدهند. به گزارش خبرگزاری فارس، امیدعلی پارسا رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در برنامه تلویزیونی «صبح بخیر ایران» اظهار کرد: توسعه و عدالت بدون یک نظام مالیاتی کارآ، عالم، عادل و مسلط به اطلاعات، آمار و ارقام نشدنی است. بخواهیم یا نخواهیم بشر اجتماعی زندگی می کند و هزینه های اجتماعی فراوانی دارد. مثل یک مجتمع آپارتمانی بوده که هزینه های آن دو وجه شخصی، عمومی و اجتماعی دارد. معاون وزیر اقتصاد افزود: اگر سازوکاری برای اداره امور آن مجموعه وجود نداشته باشد با مشکل مواجه خواهد شد.

هر کشوری دنبال پیشرفت و عدالت است و باید نظام مالیاتی پیشرفته داشته باشد؛ نمی گویم سازمان مالیاتی که البته سازمان یکی از اجزای مهم آن است که همه دستگاه های اجرایی، مردم، قوانین، بخش خصوصی، مودیان، تولیدکنندگان، دولت، مجلس و اصحاب رسانه مجموعه نظام مالیاتی هستند. پارسا ادامه داد: باید اطلاعات کاملی از فعالیت های اقتصادی درآمد، سود، مصرف و نظایر آن را در اختیار سازمان مالیاتی بگذارند تا سازمان نیز متناسب با درآمد، ثروت، مصرف، سود و سرمایه آنها را مشمول مالیات کند. وی با بیان اینکه نظام مالیاتی در کل مساله بزرگی دارد، بیان کرد: اقتصاد با نفت اداره می شده و درآمدهایی که برای اداره امور کشور داریم کافی نیست. فقط 35 درصد کل بودجه از مالیات تامین شده است. در دنیا این رقم 85 درصد به بالا است. در همین اوضاع فرار مالیاتی وجود دارد که جرم مالیاتی بوده و خط قرمز محسوب می شود. رئیس کل سازمان امور مالیاتی با تاکید بر اینکه هوشمندسازی نظام مالیاتی راه مبارزه با فرار مالیاتی است، تصریح کرد: همه اطلاعات باید در اختیار سازمان باشد. این موضوع طبق ماده 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم است. نه تنها اطلاعات خود را به مالیات بدهند، بلکه مشمول اطلاعات طرف معامله نیز می شود و باید تصویری از صورت معامله به سازمان ارائه شود والا مسوولیت تضامنی در پرداخت مالیات خواهند داشت. وی ادامه داد: برای مبارزه با فرار مالیاتی برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت وجود دارد. در حال حاضر نظام مالیاتی مکانیزه و الکترونیکی است و هوشمند نیست. هدف ما رسیدن به این موضوع است. وی با اشاره به اینکه در نظام مالیاتی هوشمند هدف ما این است که اطلاعات، داده و دیتا به صورت کامل با کیفیت و قابل اعتماد در اختیار سازمان مالیاتی باشد، اظهار کرد: با علم به این اطلاعات مالیات هر شخص تعیین و اظهارنامه پیش فرض تولید شود که عدالت محقق خواهد شد. پارسا تاکید کرد: در دوره بلندمدت 3 تا 4 ساله نظام هوشمند مالیاتی اتفاق می افتد. امیدواریم تا پایان این دولت نسخه اول هوشمندسازی را ارائه دهیم.

رئیس کل سازمان مالیاتی با اشاره به حذف شیوه اخذ مالیات علی الراس و جایگزین شدن مالیات ستانی مبتنی بر ریسک، یادآور شد: امسال ماده 97 قانون مالیات های مستقیم را اجرا می کنیم که مالیات ستانی بر مبنای ریسک است. یعنی مالیات علی الراس را کنار می گذاریم و اخذ مالیات مبتنی بر خود اظهاری که در دامنه قابل قبولی باشد، اتفاق خواهد افتاد.

وی در مورد دستگاه هایی که طبق ماده 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم اطلاعات به سازمان مالیاتی می دهند، گفت: 88 دستگاه در اولویت دریافت اطلاعات سازمان مالیاتی هستند. 40 دستگاه همکاری خوب دارند. 15 دستگاه همکاری مناسب ندارند و 23 دستگاه نیز اخیرا در حال همکاری هستند.

معاون وزیر اقتصاد به اسامی دستگاه هایی که همکاری خوب دارند، اشاره کرد و افزود: گمرک، بانک مرکزی، مجموعه سیستم بانکی به جز 4 بانک خصوصی که به سازمان بازرسی کل کشور معرفی شدند، بورس، نیروی انتظامی، پست و وزارت صمت هستند. شهرداری تهران سه بخش دارد که از یک بخش آن راضی، یک بخش عملکرد متوسط و بینابین و از یک بخش آن اصلا رضایت مندی نداریم. جالب است بدانید در تمام موارد مقامات ارشد کاملا همراه هستند، اما کار در بخش میانی گیر می کند.

پارسا در مورد همکاری جدیدی که از سوی برخی دستگاه ها برای ارائه اطلاعات اقتصادی شروع شده، خاطرنشان کرد: وزارت راه و شهرسازی، وزارت ارشاد و زیرمجموعه آن و دو معاونت در وزارت کار خوب عمل می کنند و از دو معاونت هم راضی نیستیم. دستگاه هایی که از عملکرد آنها راضی نباشیم و همکاری نداشته باشند با همکاری و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه و خزانه داری بودجه آنها متوقف می شود. همچنین با هماهنگی دادستان انتظامی مالیاتی در اختیار مراجع قضایی قرار می گیرند. مدیران و مسوولان در امر مالیات مسوولیت تضامنی خواهند داشت.

این مقام مسوول در مورد دستگاه هایی که همکاری مناسب ندارند، گفت: این دستگاه ها شامل سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، دو معاونت وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، سازمان غذا و دارو، معاونت درمان وزارت بهداشت، 4 بانک خصوصی، شرکت ارتباطات سیار، ایرانسل، سازمان نظام پزشکی و اتاق اصناف هستند تا حصول نتیجه این موارد را از مراجع قضایی پیگیری می کنیم.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه مالیات حقوق عامه و حق الناس است، گفت: 10 تا 15 درصد ثروتمندان جامعه باید قسمت اعظم هزینه های جامعه را بدهند. مجموعه حاکمیت فضایی را فراهم کرده که افرادی میلیاردی و میلیونی پول در می آورند و عده ای نیز در خرج جاری مانده اند. حتی اگر نفت هم بی نهایت می فروختیم باید 10 تا 15 درصد جامعه هزینه و مالیات را متناسب با ثروت و درآمد خود بدهند، والا به سمت توسعه و عدالت نمی رویم.

طرح تامین کالاهای اساسی ابهام دارد

معاون امور اقتصادی سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: طرح تامین کالاهای اساسی دارای ابهام است، زیرا مشمولان، محل تامین منابع درآمدی و مکانیزم اجرای طرح روشن و مشخص نیست.

به گزارش «ایبنا» به نقل از خانه ملت، سیدحمید پورمحمدی معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به اینکه از نگاه دولت طرح تامین کالاهای اساسی دارای ابهام بسیاری است، گفت: مشمولان، محل تامین منابع درآمدی و مکانیزم اجرای طرح روشن و مشخص نیست. وی ادامه داد: سازمان برنامه و بودجه با حضور در جلسات بررسی طرح تامین کالاهای اساسی در کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تلاش دارد ضمن تبیین ایرادات و موانع طرح به نمایندگان برای تصمیم گیری دقیق در این مورد کمک کند. پورمحمدی تاکید کرد: ساز و کار اجرایی، افراد تحت پوشش و محل تامین منابع طرح باید کاملا مشخص شود تا بتوان آن را اجرایی کرد. معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا امکان حل این موانع در طرح تامین کالاهای اساسی برای اجرا وجود دارد، گفت: درباره این موضوع باید گفت وگو شود، زیرا مسائلی که تاکنون نمایندگان نسبت به این طرح مطرح کرده اند با این شرایط امکان اجرای دقیق ندارد، بنابراین این جلسات باید تا تعیین راه حل مناسب ادامه پیدا کند.

تراکنش های بانکی سال 93 به کمک پرونده های مالیاتی آمد

دفتر مبارزه با فرار مالیاتی و پولشویی سازمان امور مالیاتی از مختومه کردن پرونده های مالیاتی براساس تراکنش های بانکی خبر داد. به گزارش خبرگزاری فارس، یکی از مهم ترین محورهای رسیدگی به پرونده های مالیاتی که عدالت و شفافیت را به همراه دارد بررسی تراکنش های بانکی مودیان مالیاتی است.

در همین راستا محمد برزگری مدیر دفتر مبارزه با فرار مالیاتی و پولشویی سازمان امور مالیاتی در نامه ای به روسا و مدیران مالیاتی کشور از ارسال تراکنش های بانکی سال 93 خبر داد تا در این راستا پرونده مالیاتی مودیان مختومه شود. در این نامه آمده است: «نظر به اینکه براساس مصوبه شماره 4 جلسه مورخ 17/ 6/ 99 کارگروه مبارزه با فرار مالیاتی مقرر شده است: دفتر مبارزه با فرار مالیاتی و پولشویی، تراکنش های بانکی تکمیلی سال 1393 که تا روز جاری (17/ 6/ 99) به دفتر مذکور واصل شده است را حداکثر تا تاریخ 18/ 6/ 99 پالایش و به ادارات کل امور مالیاتی جهت رسیدگی ارسال نماید و مقتضی است ادارات کل امور مالیاتی ضمن رعایت مواعد قانونی در تهیه گزارش و صدور برگ تشخیص از مهلت سه ماهه موضوع ماده 157 قانون مالیات های مستقیم برای ابلاغ و یک ماهه اعتراض نیز در دریافت اطلاعات تکمیلی از مودیان و بررسی دقیق و کارشناسی موضوع استفاده نموده تا پرونده های مذکور حتی المقدور در اجرای مقررات ماده 238 قانون مالیات های مستقیم مختومه گردد.»

جزئیات مالیات بر سکه و جرایم آن اعلام شد

معاون سازمان امور مالیاتی اظهار کرد: طبق آخرین مصوبات، سامانه ای برای دریافت مالیات بر سکه راه اندازی کرده ایم و مالیات بر سکه در سال 98 تا سقف 185 قطعه سکه می شود که اگر این سکه ها را نفروخته باشند این مالیات ستانی به سال های آینده موکول خواهند شد، اما اگر این سکه ها فروخته شده باشد باید مالیات آن را بپردازند. به گزارش «ایلنا» محمد مسیحی درباره آخرین مهلت ارائه اظهارنامه اشخاص حقوقی اظهار کرد: تا 31 شهریورماه اشخاص مهلت تسویه این اظهارنامه را دارند و در این صورت از مشوق ها و تسهیلات مالیاتی برخوردار خواهند شد.

وی ادامه داد: این دسته از افراد شامل معافیت های متنوعی که در قانون مالیات های مستقیم در نظر گرفته شده خواهند شد از جمله معافیت ماده 132 قانون، معافیت های منطقه جغرافیایی، معافیت های مناطق آزاد و معافیت پایه مالیاتی. معاون سازمان امور مالیاتی گفت: معافیت پایه مالیاتی اغلب مشمول صاحبان مشاغل می شود. مسیحی درباره جرایم افرادی که در مهلت قانونی نسبت به ارائه اظهارنامه مالیاتی اقدام نکنند، اظهار کرد: اشخاص حقوقی یعنی صاحبان مشاغل شامل جریمه 30 درصدی و صاحبان اجاره املاک شامل جریمه 10 درصدی خواهند شد، ضمن اینکه این افراد دیگر نمی توانند از مشوق ها و تسهیلات مالیاتی استفاده کنند.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین مشوق ها پذیرش خوداظهاری مودیان مالیاتی است که این مشوق به افزایش اعتماد عمومی بین مردم و دولت کمک می کند. معاون سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه ارائه اظهارنامه مالیاتی صاحبان مشاغل با تمدید پایان مرداد ماه تمام شد، اظهار کرد: از اشخاص حقیقی بابت ارائه اظهارنامه در موعد مقرر تشکر می کنم که برای برخی از این افراد مشوقی مبنی بر پذیرش خوداظهاری مالیات اعمال شد.

مسیحی درباره مالیات بر سکه گفت: طبق آخرین مصوبات، سامانه ای برای دریافت مالیات بر سکه راه اندازی کرده ایم و مالیات بر سکه در سال 98 تا سقف 185 قطعه سکه می شود که اگر این سکه ها را نفروخته باشند این مالیات ستانی به سال های آینده موکول خواهند شد اما اگر این سکه ها فروخته شده باشد باید مالیات آن را بپردازند. وی ادامه داد: اطلاعات از بانک مرکزی اخذ می شود و این قانون برای سال 97 هم قابل اجرا است. معاون سازمان امور مالیاتی با اشاره به جرایم عدم پرداخت مالیات گفت: هر ماه تاخیر شامل جریمه 5/ 2 درصدی و مجموعا در سال 30 درصدی خواهد شد

انتصاب مدیرعامل جدید شرکت تجارت الکترونیکی ارتباط فردا

گروه شرکت ها : به موجب حکمی از سوی محمد فطانت، مدیرعامل بانک آینده، آرش بابایی به سمت عضو هیات مدیره و مدیرعامل شرکت تجارت الکترونیکی ارتباط فردا منصوب شد.

به گزارش روابط عمومی بانک آینده، فطانت در این حکم همچنین از زحمات سیدحامد قنادپور، عضو هیات مدیره و مدیرعامل پیشین شرکت تجارت الکترونیکی ارتباط فردا قدردانی کرد. بنا بر این گزارش آرش بابایی، دانش آموخته مهندسی سیستم های اقتصادی اجتماعی از دانشگاه صنعتی شریف است و تاکنون مسوولیت هایی همچون معاونت پشتیبانی و عملیات و نیز معاونت طرح و برنامه شرکت توسن، مدیریت پروژه راه اندازی سامانه مدیریت پروژه سازمانی در شرکت های سایپا، ساپکو و بهسازان ملت، عضویت هیات مدیره شرکت سامانه های یکپارچه بزرگ فردا و مدیریت پروژه سیستم جامع برنامه ریزی تولید برنامه های تلویزیونی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران را برعهده داشته است.