آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۶
بانک و بیمه
۱۳

خبر

ریزش های لیر تمامی ندارد

ارزش لیر در برابر دلار بار دیگر کاهش یافت. به گزارش «ایسنا» به نقل از رویترز، سایه تحولات سیاسی بر بازار ارز ترکیه کماکان سنگینی می کند و پس از جدال لفظی شدید با یونان، ترکیه دومین کشتی اکتشافی را به مدیترانه اعزام کرده است. وزیر خارجه آمریکا و برخی از مقامات اروپایی از این اقدامات ابراز نگرانی کرده اند و برخی از مقامات اروپایی نسبت به اعمال تحریم هایی ضد ترکیه در صورت تداوم روند کنونی هشدار داده اند.

رئیس کمیسیون اروپا در گفت وگویی تلفنی با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به وی هشدار داده است تداوم وضعیت کنونی توسط اروپا قابل تحمل نخواهد بود. اردوغان پیش تر گفته بود در تبدیل ترکیه به یکی از 10 کشور نخست جهان مصمم هستیم و کوچک ترین حمله ای به کشتی های اکتشافی خود را بی پاسخ نخواهیم گذاشت. علاوه بر دریای مدیترانه، تنش بین ترکیه و کشورهای عربی و اروپایی بر سر لیبی نیز بالا گرفته است و شماری از کشورهای عربی اقدامات ترکیه را تحریک آمیز خوانده اند. از سوی دیگر موسسه رتبه بندی مودیز نیز در گزارش جدید خود از وضعیت اقتصادی ترکیه، رتبه اعتباری این کشور را به «B2» و چشم انداز اقتصادی آن را از باثبات به منفی کاهش داده است. مسائل ژئوپلیتیکی و کاهش رتبه اعتباری باعث شد لیر که در طول هفته های گذشته به پایین ترین سطح تاریخ خود رسیده بود بار دیگر یک رکورد دیگر ثبت کند و به کمترین نرخ برابری خود برسد تا جایی که نرخ برابری دلار در آستانه ورود به کانال 5/ 7 لیر قرار گیرد. در آخرین دور از معاملات ارزی استانبول، هر دلار با 25/ 0 درصد افزایش به 496/ 7 لیر رسید. لیر ترکیه کماکان نسبت به ابتدای سال در موقعیتی ضعیف قرار دارد و تنها طی هشت ماه، 25 درصد ارزش خود در برابر دلار را از دست داده است. ارزش پول ملی ترکیه از سال 2018 تاکنون 46 درصد در برابر اسکناس آمریکایی تضعیف شده است. در برابر دیگر ارزهای مهم، نرخ برابری هر یورو معادل 895/ 8 لیر و هر پوند معادل 638/ 9 لیر اعلام شد.

برنامه چین برای افزایش محبوبیت یوآن

به گفته یک مقام چینی، دولت این کشور به دنبال تقویت جایگاه یوآن در نظام ارزی و مالی جهانی است. به گزارش «ایسنا» به نقل از راشا تودی، یکی از مقامات ارشد دولت چین از برنامه این کشور برای ترغیب دیگر کشورها به استفاده از یوآن به عنوان ذخیره ارزی و همچنین تقویت جایگاه این ارز در پیشبرد پروژه موسوم به جاده و کمربند که از آن به عنوان جاده ابریشم جدید یاد می شود، خبر داد.

هوانگ کی فان که پیش تر شهردار شهر چونگ کینگ بوده است؛ با اشاره به سهم 76/ 1 درصدی یوآن از پرداخت های ارزی خارجی تا پایان ماه ژوئن گفت: سهم یوآن از ذخایر ارزی هنوز پایین است که این مساله با جایگاه چین در اقتصاد جهانی همخوانی ندارد. چین دومین اقتصاد بزرگ جهان و شریک نخست تجاری بسیاری از کشورها به شمار می رود. هوانگ با بیان اینکه دولت چین باید به تلاش های خود برای سرمایه گذاری بیشتر در زیرساخت کشورهای مختلف با استفاده از یوآن شدت ببخشد، انعقاد پیمان های پولی و تشویق بانک های مرکزی به استفاده از یوآن را راه شتاب بخشیدن به روند جهانی سازی یوآن دانست. چین در حال حاضر به دلیل کرونا با اخلال در زنجیره تجارت جهانی مواجه شده است و این مساله یک فرصت دو لبه است که به این کشور امکان می دهد تا زمان عادی شدن جریان های تجاری روی امضای پیمان های تجاری و سرمایه گذاری جدید با دیگر کشورها متمرکز شود.

پروژه جاده و کمربند در سال 2013 توسط شی جین پینگ، رئیس جمهور چین با هدف ایجاد کریدور تجاری جدید اعلام شد و اکنون 167 کشور جهان در آن مشارکت دارند. قرار است این پروژه عظیم که تاکنون حدود 37/ 1 تریلیون دلار هزینه در بر داشته است باعث ایجاد زنجیره متصل تجارت جهانی با محوریت چین بین آسیا، اروپا، آفریقا و آمریکای جنوبی شود و به عقیده کارشناسان، با توجه به امکان نصف شدن هزینه تجارت جهانی از طریق آن انتظار می رود کشورهای بیشتری نیز در آینده به آن ملحق شوند.

حل اختلاف نمایندگان شرکت های بیمه با سازمان تامین اجتماعی

بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران از برطرف شدن اختلاف میان نمایندگی های شرکت های بیمه با سازمان تامین اجتماعی در خصوص هزینه های بیمه، پس از اصلاح ماده 38 قانون تامین اجتماعی خبر داد.

به گزارش «ایرنا» به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی، «غلامرضا سلیمانی» رئیس کل بیمه مرکزی، با اعلام خبر حل مشکل ماده 38 قانون تامین اجتماعی گفت: به دلیل مشکل ایجاد شده میان نمایندگان بیمه با سازمان تامین اجتماعی در خصوص هزینه های بیمه و تصور سازمان تامین اجتماعی مبنی بر اینکه نمایندگان بیمه، پیمانکاران آن سازمان بوده و بابت پیمانکاری درصد بالایی (حدود 16درصد) را برای هزینه بیمه ای آنها در نظر گرفته بود، اقداماتی در راستای برطرف شدن این سوء برداشت صورت گرفت. وی با تاکید بر اینکه نمایندگان شرکت های بیمه در قالب بخش خصوصی در حال فعالیت هستند، افزود: براساس پیگیری های صورت گرفته از سوی بیمه مرکزی و سندیکای بیمه گران ایران، مساله ماده 38 نمایندگان بیمه برطرف شد؛ به این معنا که دیگر از طرف سازمان تامین اجتماعی مبلغ بیمه پیمانکاری از نمایندگان دریافت نمی شود. رئیس کل بیمه مرکزی همچنین یادآور شد: به تمامی 80 هزار نماینده بیمه سراسر کشور همچنین ابلاغ شده است تا به شعب سازمان تامین اجتماعی مراجعه کرده و کد شغل خود را دریافت کنند. ماده 38 قانون تامین اجتماعی کلیه کارفرمایان و پیمانکاران تحت عضویت سازمان تامین اجتماعی را مکلف می سازد که علاوه بر بیمه کردن کارکنان خود، نسبت به بیمه کردن نیروهای مربوط به پروژه های مناقصه ای و قراردادی نیز اقدام کنند.