آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۹۸۶۴
سیاسی
۳

هادی بیگی نژاد، عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مطرح کرد: تاکید رئیس مجلس بر ساماندهی بازار بورس و انرژی

حانیه مسجودی

هادی بیگی نژاد، عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ضمن تشریح جلسه علنی دیروز مجلس با بیژن زنگنه، وزیر نفت به «رسالت» گفت: آنچه که وزیر نفت مطرح کرد این بود که ما طی  هفت سال گذشته (پس از سال 92 تاکنون) در حوزه های پتروشیمی و سرمایه گذاری در بخش حفاری و گازی به خوبی پیشرفت داشته ایم. وزیر نفت همچنین آمار مقایسه ای را مطرح کرد که طی سال های گذشته تولیدات پتروشیمی و فرآورده ها افزایش یافته و نسبت به سال های گذشته موفق عمل کرده ایم.

وی افزود: گله نمایندگان مجلس به وزیر نفت در مورد خام فروشی هم بود. آن ها تاکید داشتند که وزارت نفت، خام فروشی کرده و در حوزه پتروشیمی و فرآورده ها باید کار بیشتری صورت می گرفت.

بیگی نژاد افزود: همچنین نمایندگان مجلس نسبت به زنگنه چند ایراد دیگر نیز گرفتند. ابتدا بحث نیروی انسانی در وزارت نفت، ایراد دوم همان بحث خام فروشی و مورد دیگر روابط با کشورهای همسایه بود که در این مدت گذشته روابط خوبی با آن ها برقرار نشد.

بیگی نژاد ادامه داد: وزیر نفت، اظهارات رئیس مجلس مبنی بر این که هدف گذاری ها و برنامه های وزارت نفت متناسب با تحریم های اعمال شده آمریکا نبوده است را قبول نمی کند و همواره عنوان می کند که دولت زحمات زیادی در این زمینه کشیده است تا بتواند کشور را در مقابل تحریم ها بیمه کند یا دستکم در مقابله با آن ها اقدامی انجام دهد. وزیر نفت معتقد است که با اقدامات خود توانسته کشور را تحریم پذیر کند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی خاطرنشان کرد: در مورد تحولات بورس و انرژی نیز در این جلسه صحبت هایی شد و تاکید رئیس مجلس بر این بود که این بخش رونق بگیرد اکنون دو طرف در حال پیگیری این موضوع هستند اما مشخص نیست چه نتیجه ای خواهد داشت.وی بابیان این که روند استیضاح وزیر نفت در حال پیگیری است، تاکید کرد: سوال و تذکر از وزیر نفت آغازشده و روند استیضاح نیز درحال پیگیری است. وزیر نفت مجددا هفته آینده باید به مجلس بیاید و در صحن علنی به سوالات نمایندگان پاسخ دهد.

بیگی نژاد تاکید کرد: برخی از نمایندگان استیضاح را آغاز کرده و در حال رایزنی هستند بنابراین تا زمانی که استیضاح قطعی نشده است نمی توان پیش بینی کرد که نتیجه آن چه خواهد شد. برخی مصمم به استیضاح هستند و برخی دیگر می خواهند مسائل و مشکلات را بدون استیضاح حل کنند. باید منتظر ماند و دید نتیجه جلسات و سوالات از وزیر نفت در هفته آتی چه خواهد شد.