آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۶
شرکت ها
۲۹

«ایمیدرو»؛ راهبر سبدگردانی شرکت های معدنی و صنایع معدنی

دنیای اقتصاد : ایمیدرو با همکاری بورس اوراق بهادار، راهبری بازار گردانی شرکت های معدنی و صنایع معدنی بازار سرمایه را برعهده گرفت. این تصمیمی بود که در نشست رئیس سازمان بورس، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، ایمیدرو و مدیران عامل شرکت های بزرگ معدنی و صنایع معدنی با هدف حمایت از سهامداران به ویژه سهامداران خرد اتخاذ شد. خداداد غریب پور در این باره اظهار کرد: طبق موافقت به عمل آمده، مقرر شد شرکت هایی که فاقد بازارگردانی در بازار بورس هستند، تا سقف 20درصد از ارزش شناور شرکت متبوع خود را برای تشکیل یک شرکت بازارگردانی، تخصیص دهند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه این امر با هماهنگی بورس و تمامی شرکت های معدنی و صنایع معدنی و شرکت های دارای بازارگردان حاضر در بورس انجام می شود، اظهار کرد: مدیریت بازارگردانی توسط ایمیدرو و از سوی قائم مقام این سازمان و مدیر عامل شرکت بورس، انجام خواهد شد. غریب پور با اشاره به اینکه کنترل نوسانات و صیانت از سهام سهامداران خرد جزو وظایف اولویت دار این بازارگردانی است، تاکید کرد: در گام نخست، شرکت های معدنی و صنعتی چادرملو و گل گهر و نیز فولاد خراسان پیشنهاد برای ارائه سهم شناور در این صندوق بازارگردانی را طی روزهای آینده، به سازمان بورس ارائه می دهند.

رئیس هیات عامل ایمیدرو همچنین خبر داد: شرکت توسعه معادن و فلزات، نخستین شرکت بورسی است که «شرکت سهامی عام پروژه» راه اندازی کرده است. غریب پور درباره جایگاه شرکت های این بخش یادآور شد: ارزش شرکت های معدنی و صنایع معدنی بورسی 65 میلیارد دلار است که شامل 85 شرکت در بازار سهام هستند.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با تاکید بر اینکه شرکت های بزرگ بخشی از سود خود را صرف توسعه کرده اند، گفت: در شرکت های زیرمجموعه ایمیدرو، شامل فولاد مبارکه، مس، گل گهر، فولاد خوزستان، چادرملو و... 4 میلیارد و 879 میلیون یورو و 40 هزار میلیارد تومان طرح توسعه ای تعریف کرده ایم. وی تاکید کرد: این امر نشان از آینده درخشان شرکت های معدنی و صنایع معدنی در بورس می دهد. غریب پور افزود: ارزش شرکت های معدنی و صنایع معدنی در بورس به نرخ ارز نیما، 73 میلیارد دلار است، در حالی که کل ارزش بازار 274 میلیارد دلار است که با احتساب فرابورس به 322 میلیارد دلار می رسد.

حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس نیز در این نشست گفت: از پیشنهاد ایمیدرو برای تشکیل صندوق بازارگردانی حمایت می کنیم.وی با بیان اینکه اهمیت جلسه در ایمیدرو این است که بازار سرمایه نسبت به گذشته به توجه بیشتری نیاز دارد، اظهار کرد: امسال مصوب کردیم که شرکت های بورسی به شرط اینکه دارای رتبه بندی +++B باشند، می توانند اوراق قرضه بدون ضامن منتشر کنند.

به گفته رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، شرکت های معدن و صنایع معدنی از بنیه مالی قابل توجهی برای انتشار این نوع اوراق برخوردارند. وی ادامه داد: از فرصت بازار بورس می توان برای تامین مالی شرکت ها به منظور فعالیت های اقتصادی در کشور استفاده کرد.

در ادامه امیر صباغ، مدیر سرمایه گذاری و اقتصادی ایمیدرو به ارائه پیشنهادهای ایمیدرو برای تقویت بازار بورس پرداخت و اظهار کرد: تشکیل صندوق بازارگردانی به ارزش 30هزار میلیارد تومان، اجرای مصوبه بورس درباره مصوبه 10درصد سهام خزانه، اجرای مصوبه بورس اوراق اختیار فروش تبعی و بیمه سهام، تسریع در افزایش سرمایه شرکت ها، تجدید ارزیابی در صورت لزوم، افزایش اعتبارات بازارگردانان مستقل، هماهنگی بیشتر با شرکت های حقوقی فروشنده سهام برای کنترل هیجانات بازار و هماهنگی بیشتر با بازارگردانان شرکت های تابعه ایمیدرو جزو پیشنهادهای این سازمان است. وی تاکید کرد: سهام شرکت هایی همچون فولاد مبارکه، ملی مس، گل گهر، چادرملو، فولاد خوزستان و فولاد خراسان، بنیادی است و می تواند نجات بخش کل بورس باشد.وی گفت: افزایش سرمایه شرکت های بزرگ معدنی و صنایع معدنی از 34هزار میلیارد تومان سال 97 به 89هزار میلیارد تومان در سال جاری می رسد.

در این نشست همچنین اردشیر سعدمحمدی، مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس با بیان سرمایه گذاری های این شرکت، گفت: سرمایه گذاری های شرکت مس از محدوده 2 میلیارد یورو به 5/ 4 میلیارد یورو می رسد که این مقیاس حتی برای کشورمان نیز رقم قابل توجهی محسوب می شود. سعدمحمدی درباره اکتشافات جدید شرکت مس گفت: امسال معدن ارزشمندی را با ذخیره 530 میلیون تنی معرفی خواهیم کرد. وی ادامه داد: سهام مس به گونه ای است که منافع بالایی برای بازار سهام به ویژه سهامداران حقیقی به همراه خواهد داشت. وی تاکید کرد: حتی در شرایط تحریم هیچ دغدغه ای برای فروش کاتد مس نداریم. وی از مدیران بورس خواستار کاهش زمان بوروکراسی برای افزایش سرمایه شرکت و همچنین پذیرش 5 شرکت جدید مرتبط با مس در بازار سرمایه شد.