آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۶
شرکت ها
۲۹

بانک و بیمه

سرمایه بیمه بدنه خود را افزایش دهید

دنیای اقتصاد : شرکت بیمه «ما» طی فراخوانی از بیمه گذاران خود درخواست کرد نسبت به افزایش سرمایه بیمه بدنه اتومبیل خود سریعا اقدام کنند. پیرو اطلاعیه بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران با توجه به نوسانات اخیر قیمت وسایل نقلیه، این شرکت برای حمایت ازحقوق بیمه گذاران، خواستار افزایش سرمایه مورد بیمه آنها در بیمه بدنه شد. بر اساس این گزارش، بیمه «ما» از مشتریان و بیمه گذاران خود درخواست کرد بر اساس شرایط عمومی بیمه نامه بدنه اتومبیل، با مراجعه به شعب و نمایندگی های بیمه «ما» در سراسر کشور در اسرع وقت، نسبت به افزایش سرمایه بیمه نامه بدنه خودرو خود اقدام کنند تا از بروز هرگونه ضرر و زیان احتمالی ناشی از ماده 10 قانون بیمه (قاعده نسبی سرمایه) در هنگام وقوع خسارت جلوگیری شود.

9 میلیون مشتری بانک قرض الحسنه مهر ایران

دنیای اقتصاد : متوسط رشد تعداد مشتریان بانک قرض الحسنه مهر ایران در چهار سال گذشته بیش از 39 درصد در هر سال بوده ودر حال حاضر تعداد مشتریان بانک قرض الحسنه مهر ایران 9میلیون مشتری است. همچنین این بانک موفق شده از ابتدای شهریور سال 1398 تا ابتدای شهریور سال جاری151هزار میلیارد ریال منابع جذب کند که باعث رشد تقریبا 73درصدی منابع این بانک شده است.

 اکنون مانده منابع بانک مهر ایران به 360هزار میلیارد ریال می رسد. متوسط رشد مانده منابع بانک در چهار سال گذشته بیش از 70درصد در هر سال بوده است.بانک قرض الحسنه مهر ایران در طول 13 سال فعالیت خود نزدیک به 7 میلیون و 800هزار فقره تسهیلات معادل 695هزار میلیارد ریال پرداخت کرده است. بانک قرض الحسنه مهر ایران در 10 سال ابتدای فعالیت خود، هر ساله بین 30 تا 40درصد رشد منابع داشته است. این بانک در سال 98، حدود 75درصد رشد منابع را ثبت کرده است. این رقم برای سال 97، حدود 55درصد و در سال96، حدود 82درصد بوده است. در همین حال بانک قرض الحسنه مهر ایران از ابتدای سال جاری تا پایان مرداد به یک میلیون نفر معادل 11هزار میلیارد تومان وام پرداخت کرد و علاوه بر آن، 20 درصد نیز رشد منابع را تجربه کرد. همچنین تعداد تسهیلات پرداختی بانک مهر ایران در یک سال گذشته یعنی از ابتدای شهریور پارسال تا شهریور امسال به بیش از 5/ 2 میلیون فقره رسیده و مبلغ 271هزار میلیارد ریال را شامل می شود. در همین مدت تقریبا یک میلیون و 900هزار نفر به جمع مشتریان بانک مهر ایران اضافه شدند و اکنون تعداد مشتریان بانک به 9 میلیون نفر رسیده است. مدیر عامل بانک قرض الحسنه مهر ایران اعلام کرد: قصد داریم تا انتهای سال به 5/ 2 تا 3 میلیون نفر وام پرداخت کنیم که برای پوشش دادن این افراد بین 25 تا 30هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز است. تاکنون 11هزار میلیارد تومان آن پرداخت شده و بقیه هم در هفت ماه باقی مانده پرداخت خواهد شد.

مرتضی اکبری ادامه داد: وضعیت سال گذشته نیز از لحاظ عملکرد بسیار خوب بود و تقریبا 23هزار میلیارد تومان به بیش از 2 میلیون و 300هزار نفر تسهیلات پرداخت شد. امسال هم اگر کرونا نبود، قطعا به 3 میلیون نفر تسهیلات پرداخت می شد. وی میزان تسهیلات اعطایی برای حمایت از تولید داخلی را نیز 41 هزار میلیارد ریال اعلام کرد که در قالب تفاهم نامه با نهادهای حمایتی پرداخت شده است.

وی با اشاره به اینکه حمایت از تولید داخلی به عنوان یکی از سیاست های کلان اقتصاد کشور مدنظر بانک مهر ایران قرار داشته و در این راستا گام های محکمی برداشته شده، بیان کرد: بانک مهر ایران با نهادهای حمایتی تفاهم نامه هایی امضا کرده و از ابتدای اجرایی شدن این تفاهم نامه ها تا پایان مرداد سال جاری 324هزار و 173 فقره به مددجویان کمیته امداد، 77هزار و 541 فقره در قالب همکاری با بنیاد برکت، 22هزار و 454 فقره در قالب همکاری با معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، 14هزار و 923 فقره تسهیلات در قالب تفاهم نامه با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، 8436 فقره به مددجویان سازمان بهزیستی و 1400 فقره به شرکت های دانش بنیان و در قالب همکاری با صندوق نوآوری و شکوفایی تسهیلات قرض الحسنه پرداخت شده است. اکبری در همین رابطه افزود: این تسهیلات که مجموعا به 448هزار و 927 فقره می رسد، در راستای حمایت از تولید داخلی پرداخت شده که ارزش آن تقریبا به 41هزار میلیارد ریال می رسد.  در عین حال اکبری پیش تر نیز از افزایش سرمایه بانک خبر داده بود. در حالی که سال گذشته سرمایه این بانک به 2هزار و500میلیارد تومان افزایش یافته است، مدیر عامل بانک خبر داده که امسال هم به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و موافقت سهامداران و بانک مرکزی، در حال برنامه ریزی برای افزایش سرمایه تا 5هزار میلیارد تومانی هستیم. البته هنوز در ابتدای راه قرار داریم. وزیر اقتصاد مقدماتی برای این هدف فراهم کرده است. به پیشنهاد وزیر، در جلسه مدیران بانک ها، موافقت مجمع و صدور مجوز از سوی بانک مرکزی، به سوی این هدف گام برمی داریم.

احداث 2میلیون و 400 هزار واحد مسکن مهر با تسهیلات بانک مسکن

دنیای اقتصاد : مدیرعامل بانک مسکن اعلام کرد که این بانک از سال 88 تاکنون تقریبا 2 میلیون و 371 هزار و 541 واحد مسکونی در زمین های 99 ساله یا سایر قطعات، با تسهیلات بانک مسکن در قالب طرح مسکن مهر احداث کرده ودر مجموع 54 هزار و 497 میلیارد تومان تسهیلات ساخت به پروژه های مسکن مهر تزریق کرده است. محمود شایان افزود: بیش از 500 هزار واحد مسکونی از کل این تعداد مسکن مهر، در استان تهران ساخته شده است که بخش قابل توجهی از آنها در شهرهای جدید پرند و پردیس قرار دارد.

این تسهیلات با نرخ های سود 4 و 7 و 9 درصد در شهرهای مختلف و متناسب با پیشرفت فیزیکی ساختمان ها پرداخت شد.همچنین بانک مسکن در پنج ماه اول امسال 132 میلیارد و 895 میلیون تومان تسهیلات ساخت به پروژه های باقی مانده و در حال ساخت در طرح مسکن مهر پرداخت کرده است. وی درباره وضعیت فروش اقساطی واحدهای مسکونی مهر نیز در گزارش خود آورده است: تا پایان مرداد سال 99، تعداد 2میلیون و 59 هزار و 641 واحد مسکونی مهر در شعب بانک مسکن تعیین تکلیف شده اند که اغلب صاحب خانه های مسکن مهر در پرداخت قسط تسهیلات خوش حساب و منظم هستند که این بیانگر تعهد متقابل شهروندان در برابر شبکه بانکی در ازای اخذ تسهیلات ارزان قیمت است. وی با تاکید بر اینکه از همه طرح های قبلی (ناتمام) و جدید در بخش تولید و عرضه مسکن ارزان قیمت مختص خانه اولی های نیازمند، حمایت می کنیم اعلام کرد: ما در طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن کار عملیات تجهیز منابع و اعتبارات لازم برای پرداخت بیش از 100 هزار فقره تسهیلات را برعهده داشتیم و در کنار آن علاوه بر نوسازی بافت های فرسوده شهری نیز بازسازی شهرها و مناطق آسیب دیده از حوادث غیرمترقبه را تامین مالی کرده ایم.