آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۵۷۵۷
صفحه اول
۱

رئیس رسانه ملی در دیدار با رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران تاکید کرد

تقویت روحیه مقاومت با روایتگری هنرمندانه زندگی شهدا

 رئیس رسانه ملی، سازمان صداوسیما را خادم خانواده شهدا و ایثارگران خواند و گفت: امروز پرچم شهدا را در نبرد با هجمه همه جانبه دشمنان در دست گرفته ایم و عزم برافراشته نگاه داشتن آن را داریم، چون با تمام وجود معتقدیم شهدا و ایثارگران بالاترین داشته ما برای مقاومت در برابر دشمن هستند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، دکتر علی عسکری در دیدار با سعید اوحدی، معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: امروز که فرهنگ غرب به دنبال فرسایش فرهنگ ملت ماست و می کوشد روحیه مقاومت را از ما بگیرد، آنچه بیش از هر چیز به ما کمک می کند تا بتوانیم روحیه ایمان و معنویت مان را حفظ کنیم، شهیدان هستند. ما گرچه هیچ گاه قادر به پی بردن به اعماق وجود و روح بلند این شهدا نیستیم، اما می توانیم قصه زندگی این شهدا را هنرمندانه برای مردم بازگو کنیم.

وی با اشاره به تاثیرگذاری این کار، گفت: همان طور که رهبر معظم انقلاب فرموده اند، زنده نگه داشتن یاد شهدا به اندازه خود شهدا اهمیت دارد، مسوولیت این روایتگری امروز برعهده ماست.

رئیس سازمان صداوسیما با اشاره به فعالیت هایی که تاکنون در معاونت های برنامه ساز رسانه ملی برای معرفی شهدا و ایثارگران شده و همچنین تولید صدها مستند در این زمینه، گفت: از معاونت امور استان ها با توجه به گستردگی آن در سطح کشور، خواسته شده تا صد شهید هر استان را در فهرستی جمع آوری کنند. این ماموریت علاوه بر مراکز استانی به معاونت های برنامه ساز دیگر نیز ابلاغ شده تا بتوان با شناسایی شهدا، روایت های نابی از زندگی آنها یافت و به مردم عرضه کرد.

رئیس رسانه ملی همچنین از بنیاد شهید و امور ایثارگران خواست تا فصل های خاص زندگی شهدا را بیابند و آن را بنویسند تا بتوان آثار مختلفی از این زندگینامه ها، در قالب های نمایشی تولید کرد.

وی با اشاره به ظرفیت های مختلف قالب های برنامه سازی، گفت: زندگینامه شهدا و ایثارگران، بسته به ظرفیت هر مورد، در قالب یک متن، مستند یا ساختار های نمایشی دیگر چون فیلم و سریال قابل ارائه است. بخش های مختلف رسانه ملی از شبکه های استانی گرفته تا برون مرزی، فضای مجازی و بخش های مختلف خبری آماده ارائه بهترین تولیدات در این حوزه هستند.

 پرچمداری رسانه ملی در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت

سعید اوحدی، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در این نشست از رسانه ملی به عنوان مهم ترین رسانه کشور یاد کرد که می تواند به این بنیاد در حوزه های فرهنگی یاری دهد.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: با همکاری دوجانبه بنیاد و رسانه ملی می توانیم گام های بلندی برای بهره مندی از این گنج گرانبها برداریم.

وی با قدردانی از سازمان صداوسیما گفت: درباره فعالیت های رسانه ملی در زمینه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت هر چه بگوییم کم است و این سازمان در بسیاری از موارد در این زمینه از ما پیشی گرفته است.

اوحدی با ارائه گزارشی از اقدامات به انجام رسیده در دوره کوتاه قبول مسوولیتش، از رویکردهای این بنیاد در دور جدید سخن گفت و طرح هر هفته سفر به یک استان را ازجمله رویکردهای خدماتی این بنیاد برشمرد.

رئیس بنیاد شهید گفت: در این طرح ما هر هفته در یک استان به بررسی مسائل و مشکلات خانواده شهدا و ایثارگران می پردازیم و تاکنون به 12 استان سفرکرده ایم.

وی با اشاره به نقش موثر رسانه ملی در پوشش برنامه سفرها و اطلاع رسانی درباره خدمات این بنیاد، گفت: قرار است در آغاز هفته دفاع مقدس به استان کرمان سفر کنیم و در اولین روز از این هفته از مزار سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به این مهم بپردازیم که رسانه ملی نیز آن را پوشش خواهد داد.

اوحدی گفت: اقدامات در حوزه اشتغالزایی، درمان، مسکن و رفع دیگر مشکلات خانواده شهدا و ایثارگران، بخش هایی از خدماتی است که تاکنون 70 درصد آن محقق شده و رسانه ملی به خوبی آن را پوشش داده است.

وی بابیان این که ماموریت ذاتی بنیاد شهید و امور ایثارگران ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است، گفت: این بنیاد همگام با اقدامات خدماتی باید تبدیل به مجموعه فرهنگی اثرگذاری شود. وی با اشاره به مقوله تاب آوری به عنوان یکی از موضوعات روز جامعه گفت: در جبهه فرهنگی، کشور باید انسجام کامل داشته باشد و اگر تاب آوری ریشه در ارزش ها داشته باشد، می تواند عامل ایستادگی در برابر بحران های مختلف باشد.

اوحدی با بیان این که در این بنیاد گنجی گرانبها از آثار شهدا و ایثارگران وجود دارد، گفت: مجموعه «راویان ایثار و شهادت» شامل 9 میلیون سند از این آثار گردآوری و رونمایی شده است.