آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۵۷۵۷
اقتصاد
۳

اگر اطلاعات داشته باشیم 10 روزه مالیات می گیریم

رئیس کل سازمان امور مالیاتی گفت: هنوز اطلاعاتی از سوی وزارت راه و شهرسازی برای شناسایی خانه های خالی ارائه نشده و به محض دریافت اطلاعات، 10 روزه مالیات مطالبه می کنیم.

امیدعلی پارسا در گفت وگو با فارس در مورد آخرین وضعیت اخذ مالیات بر مبنای اطلاعات سامانه ملی املاک و اسکان گفت: در حال حاضر هنوز اطلاعاتی به سازمان مالیاتی ارسال نشده و به محض دریافت اطلاعات مطلوب متشکل از اطلاعات مالک و ملک خالی ظرف 10 روز نسبت به وصول مالیات اقدام خواهیم کرد.رئیس کل سازمان امور مالیاتی ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی در تلاش است هر چه سریع تر این سامانه را عملیاتی کند و می دانم که در اولویت آنها قرار دارد، اما این که چرا هنوز به نتیجه نرسیده ، باید از آنها پرسید به هرحال برای شناسایی دقیق نیاز به اطلاعات و شفاف شدن از طریق بازخورد گیری است.

در یک سال اخیر اقدامات و تلاش هایی از سوی وزارت راه و شهرسازی انجام شده و قرار بود این واحدهای خالی شناسایی شده به سازمان مالیاتی برای پیگیری مالیات آنها ارسال شود. هرچند درآمدزایی از این محل رقم بزرگی نیست، اما می تواند نقش تنظیم گری و کاهش سوداگری و به نوعی جلوگیری از احتکار مسکن را به همراه داشته باشد. محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی دراین باره گفته یک و نیم میلیون مالک که بیش از یک واحد دارند، شناسایی شدند و برایشان پیامک ارسال شده و در آستانه بازخورد گیری هستیم. مردم به سایت مراجعه می کنند و هم به پیامک ها پاسخ می دهند. به محض این که راستی آزمایی ها به سرانجام برسد، سازمان امور مالیاتی نسبت به صدور برگه های اخذ مالیات اقدام خواهد کرد. همچنین در راستای اخذ مالیات از خانه های خالی طرح کمیسیون اقتصادی مجلس دررفت و برگشت با شورای نگهبان چکش کاری شده و ایرادات آن اصلاح شده است و امید می رود هرچه سریع تر تایید و برای اجرا پشتوانه مستحکم تری باشد.

معاون وزیر راه گفت: اجرای مالیات بر خانه های خالی مراحل نهایی را طی می کند و این وزارتخانه به یک و نیم میلیون صاحب خانه های خالی، پیامک ارسال کرده است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، محمود محمودزاده در ارتباط با چگونگی اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی افزود: بیش از 13میلیون و400هزار ملک شناسایی شده که 50درصد املاک مسکونی کشور را تشکیل می دهد و حدود دو میلیون و 600خانوار را شامل می شود که مشمول خانه های مازاد هستند.

وی با اشاره به ارسال یک و نیم میلیون پیامک به این خانواده ها در مرحله نخست و الزام آنها برای اعلام آخرین وضعیت ملک گفت: این اطلاعات جمع آوری و در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار خواهد گرفت.

محمودزاده همچنین تاکید کرد: زمانی را تعیین می کنیم تا افرادی که اطلاعات وارده آنها در سامانه دچار تناقض با واقعیت بوده، موضوع را پیگیری کنند.

معاون وزیر راه گفت: در سامانه، فضایی ایجاد می کنیم تا مردم قادر به ارسال پیامک باشند و طی یکی دو روز آینده خبر نهایی آن به اطلاع عموم خواهد رسید.

همچنین صدیف بدری، عضو کمیسیون عمران در ارتباط با رسانه ملی در این زمینه گفت: مطمئنم وزارت راه تا پایان شهریور بحث خانه های خالی را جمع بندی می کند.

وی افزود: تصور می کنم اطلاعات تا چند ماه آینده تکمیل و دریافت مالیات بر خانه های خالی اجرایی شود که بازار اجاره را تنظیم خواهد کرد.

بدری دریافت اطلاعات جامع و برنامه ریزی های متناسب با ساخت مسکن از سوی وزارت راه را از دیگر دستاوردهای اجرایی شدن بانک جامع اطلاعات مسکن دانست و ادامه داد: دولت قصد داشت لایحه ای درباره مالیات بر عایدی تنظیم کند و قرار است با همکاری مجلس این طرح را به نهایت برسانیم. وی مالیات بر درآمد را بخشی در دل طرح مذکور دانست و ابراز امیدواری کرد تا پایان سال نهایی شود.

بدری همچنین در خصوص دیگر طرح مجلس برای تنظیم گری بازار مسکن گفت: مصالح ساختمانی و قیمت تمام شده جزو موضوعات کلان اقتصاد است و در این خصوص می توان از بازار سرمایه بهره برد.