آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۵۷۵۷
رسانه: دور دنیا
۸

امضای پیمان صلح اعراب و رژیم صهیونیستی نگرانی های واشنگتن را دو چندان ساخته است

نمایش صلح!

دکتر محمد علیزاده

دیشب در مراسمی در کاخ سفید، نمایندگان کشورهای امارات متحده عربی و بحرین به شکل رسمی با رژیم صهیونیستی توافق صلح امضا کردند. عبدا... بن زاید، وزیر خارجه امارات و عبداللطیف بن راشد، وزیر خارجه بحرین به نمایندگی از کشورهای خود در این مراسم، در حالی اسناد صلح خیالی خود و رژیم اشغالگر قدس را امضا کردند که بر خلاف پیش بینی های صورت گرفته از سوی رژیم منامه و ابوظبی، اعتراضات علیه عادی سازی روابط با صهیونیست ها در این دو کشور عربی شدت گرفته است. توافق امارات و رژیم صهیونیستی، در قالب یک معاهده تنظیم شده و در آن، تعهداتی برای طرفین در نظر گرفته شده است. با این حال بر اساس اعلام منابع غربی، آنچه میان تل آویو و منامه امضا می شود سندی در حد یک بیانیه مشترک و تعهد دو کشور به صلح است.

بازی اعراب در زمین انتخاباتی ترامپ و نتانیاهو

اکثریت قریب به اتفاق تحلیلگران مسائل سیاسی در آمریکا، اقدام ترامپ و نتانیاهو در کشاندن اعراب به کاخ سفید و امضای قرارداد صلح میان آنها و تل آویو را صرفا نمایشی عجولانه برای نجات رئیس جمهور آمریکا و نخست وزیر رژیم صهیونیستی از بحران قلمداد می کنند. ترامپ در فاصله حدود یک ماه و نیم باقیمانده تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، هنوز نتوانسته اقبال افکار عمومی کشورش را برای راهیابی دوباره به کاخ سفید جلب کند. ترامپ امیدوار است پس از نمایش دروغین صلح اعراب و رژیم صهیونیستی در واشنگتن، نظرسنجی های ایالتی و ملی به سود وی سنگینی کند! نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز روزهای سختی را در سرزمین های اشغالی سپری می کند. فساد، ناکارآمدی، ناتوانی در مقابله با شیوع کرونا و کشمکش های دائمی در کابینه، نتانیاهو را به فردی آسیب پذیر در تل آویو تبدیل کرده است. در چنین شرایطی خروج نتانیاهو از قدرت، مترادف با حضور وی در دادگاه و متعاقبا زندان (بابت پرونده های فساد) خواهد بود.

عاقبت امضای پیمان صلح با خون مردم فلسطین

بدون شک، از این پس دو کشور بحرین و امارات متحده عربی، رسما در جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین و منطقه شریک هستند. البته این شراکت مدت هاست وجود داشته است، اما این بار شکل و شمایلی رسمی و جدی به خود گرفته است. حتی اگر در خوشبینانه ترین محاسبه ممکن از سوی طرف های امضا کننده بیانیه صلح، ترامپ و نتانیاهو هر دو در قدرت باقی بمانند، خیزش گسترده گروه های مقاومت و مردم بحرین، امارات علیه رژیم اشغالگر قدس غیر قابل کنترل خواهد بود. باید اذعان کرد که ترامپ و نتانیاهو، دست به یک قمار دو سر باخت زده اند.  از ائتلاف جوانان انقلابی 14 فوریه در بحرین تا حزب الوفاق جملگی عادی سازی روابط منامه و تل آویو را محکوم کرده و در خصوص آثار و تبعات پذیرش این موضوع از سوی رژیم آل خلیفه هشدار داده اند. در این میان، فلسطین و حامیان آزادی قدس نیز هرگز خیانت کشورهای عربی را فراموش نکرده و از امروز آنها را متحدان رسمی تل آویو در منطقه تبدیل خواهند شد. نکته جالب توجه این که در پی اعلام توافق صلح امارات و رژیم صهیونیستی، تشکیلات خودگردان فلسطینی تلاش کرد تا در اتحادیه عرب، ابتدا قطعنامه ای برای محکومیت امارات تصویب کند که به دلیل مخالفت بحرین موفق نشد.

 این تشکیلات سپس قطعنامه دومی با مضمون حفظ یکپارچگی اعراب در مساله فلسطین ارائه کرد که آن هم بعد از بررسی در جلسه وزرای خارجه کشورهای عضو این اتحادیه  بی نتیجه ماند. موضوعی که عمق خیانت بحرین، امارات و عربستان سعودی (به عنوان اصلی ترین بازیگر عادی سازی روابط اعراب و رژیم صهیونیستی) را به اثبات می رساند.

رژیم هایی که معنای صلح را نمی فهمند

رژیم آل نهیان در امارات و آل خلیفه در بحرین، در حالی جشن صلح خونین خود با صهیونیست ها را برگزار می کنند که در کشتار مردم کشورهای خود و منطقه از هیچ گونه اقدامی دریغ نمی کنند. سلاح افرادی مانند بن زاید و حمدبن آل خلیفه به جای این که به سوی دشمنان قسم خورده منطقه و قاتلان ملت فلسطین نشانه گرفته شود، به سوی کودکان و زنان یمنی، سوری و عراقی نشانه رفته است! نکته جالب توجه این که رژیم های دیکتاتوری عربی در حالی پای برگه صلح با صهیونیست ها را امضا کرده اند که حتی یک عدد از شروط آنها برای صلح با این دشمن خونین برآورده نشده بود! شبکه بی بی سی در این خصوص می نویسد:  بر اساس طرح صلح پیشنهادی عربستان که در سال 2002 میلادی در اتحادیه عرب به تصویب رسید، کشورهای عربی، عادی سازی روابط با اسرائیل را به خواسته هایی مشروط کردند که هیچ کدام از آنها تا امروز محقق نشده است. پایان اشغال سرزمین های فلسطینی و عقب نشینی اسرائیل به پشت مرزهای سال 1967 (از جمله پایان اشغال بلندی های جولان)، تاسیس کشور فلسطین به پایتختی بیت المقدس شرقی، به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین از سوی اسرائیل و همچنین حل مساله آوارگان فلسطینی بر اساس قطعنامه های سازمان ملل و به شکل عادلانه از مهم ترین شروط کشورهای عربی برای عادی سازی روابط با اسرائیل بوده اند.