آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۷۴۴۶
فناوری
۱۷
خبر

هشدار وزیر ارتباطات نسبت به کلاهبرداری با نام «شبکه شاد»

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه جلسه هیات دولت در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره اپلیکیشن شاد گفت: سیم کارتی تحت عنوان سیم کارت شاد وجود ندارد و تماس برای فروش یا پشتیبانی این سیم کارت صرفا کلاهبرداری است.به گزارش ایرنا، محمدجواد آذری جهرمی افزود: از آنجایی که هدف ما این است که دانش آموز یا دانشجویی برای هزینه های شبکه از تحصیل جا نماند، پس شبکه شاد به صورت رایگان در اختیار دانش آموزان و معلمان قرار گرفت. جهرمی با تاکید بر این که سیم کارتی تحت عنوان سیم کارت شاد وجود ندارد، خاطرنشان کرد: مردم به کلاهبرداری های این حوزه توجه نکنند، تماس هایی که از سرشماره 909 برای سیم کارت شاد گرفته می شود صرفا کلاهبرداری است و نباید به آن توجه کرد؛ به خانواده ها توصیه می کنم به تماس هایی که درباره فروش سیم کارت شاد است پاسخ ندهند. وی افزود: اپراتور اول تا چند روز آینده یک مرکز تماس برای برنامه شاد راه اندازی خواهد کرد.

وزیر ارتباطات با اشاره به این که سیم کارت های مخصوص کودک توسط اپراتورهای اول و دوم ارائه می شود و سیم کارت «شاد» وجود ندارد، گفت: سیم کارت کودک یک لیست سفید دارد که تمام سایت ها روی آن باز نیستند و صرفا سایت های مناسب روی آن باز می شوند؛ از سال 96 این امکان فراهم بوده و اکنون به علت آموزش مجازی، استقبال از آن بیشتر شده است که همین مساله، نیاز به ارتقای سیستم های زیرساخت آن را چند برابر کرده است. وزیر ارتباطات تصریح کرد: اکنون بسته اینترنت هدیه برای 700 هزار معلم در نظر گرفته شده است و برای بسته رایگان استادان و دانشجویان نیز هفته بعد با وزیر علوم جلسه داریم تا بسته های آموزشی را برای دانشجویان نیز در نظر بگیریم. جهرمی اضافه کرد: تا سه شنبه هفته آینده سایت ثبت نام برای دریافت بسته اینترنت آموزشی راه اندازی خواهد شد تا بعد از ثبت نام بتوانند بسته ها را دریافت کنند.

وی ادامه داد: از ابتدای فروردین امسال سه هزار و 500 روستا به شبکه ملی اطلاعات متصل شدند و این امکان فراهم شده که مردم مناطق روستایی نیز بتوانند از ظرفیت فضای مجازی استفاده کنند. وزیر ارتباطات در پاسخ به سوالی درباره ممنوعیت استفاده از پیام رسان های خارجی برای آموزش مجازی نیز گفت: ممنوعیت استفاده از این پیام رسان ها از سوی مرکز ملی فضای مجازی به شکل رسمی اعلام شده است، اما بالاخره به صورت غیررسمی در برخی مدارس استفاده می شود که هزینه استفاده از این بستر را باید خودشان متقبل شوند. وی درباره شبکه ملی اطلاعات نیز گفت: طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات یک بار در سال 91 در دولت نهم از طریق وزارت ارتباطات وقت به دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی ارسال می شود، بعد از آن یک بار در دولت یازدهم و دو مرتبه در دولت دوازدهم ارسال شده است. جهرمی گفت: بین وزارت ارتباطات و مرکز ملی فضای مجازی همیشه درباره سند معماری بحث و اختلاف نظر جدی وجود داشته است اما در این دوره و با هماهنگی خوبی که با مرکز ملی فضای مجازی داشتیم توانستیم به یک محور مشترک برسیم. اکنون ابعاد و محورها و شاخص های شبکه ملی اطلاعات مشخص شده است. وزیر ارتباطات اشاره کرد: در کشور وقتی یک قتل هم رخ می دهد می گویند به دلیل سامان نگرفتن شبکه ملی اطلاعات است چون این قتل به واسطه استفاده از یک پیام رسان رخ داده است. پیام رسان داخلی هم باشد این قتل رخ می دهد؛ راه حل تمام مشکلات فضای مجازی صرفا شبکه ملی اطلاعات نیست. شبکه ملی اطلاعات، زیرساخت فضای مجازی است، برخی از انتظارات خیلی فراتر از تکالیفی است که برای شبکه ملی اطلاعات تعریف شده است. جهرمی ادامه داد: دستوری که رهبر معظم انقلاب سال گذشته در این باره دادند، فرمودند ظرف دو هفته برنامه را ارائه بدهیم اما تدوین برنامه بیش از سه هفته زمان برد و سند را نهایی و ارائه کردیم؛نزدیک به سه ماه مرکز ملی آن را بررسی کرد و طی سه ماه  درشورای عالی فضای مجازی بحث شد و سرانجام سند معماری نهایی در جلسه شورای عالی به تصویب رسیده است.