آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۷۴۴۶
ایران زمین
۱۱

هشدار مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

کرونا در اصفهان هر روز به تعداد سرنشینان یک مینی بوس قربانی می گیرد

اصفهان - مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به شهادت چند نفر از پزشکان و کادر درمان اصفهان در اثر بیماری کووید 19، گفت: در روزهای اول مواجهه با بیماری کووید19 به نظر می رسید شرایط نسبتا بهتری در استان اصفهان نسبت به استان های دیگر رقم زده ایم، اما از مرداد ماه شرایط این بیماری در اصفهان روز به روز پیچیده تر و سخت تر شده است.

بهروز کلیدری در نشست خبری تاکید کرد: تاکنون بالغ بر 32 هزار و 500 بیمار را در بیمارستان های استان بستری کرده ایم و یک هزار و 460 بیمار با تست مثبت کرونا از دست داده ایم.

مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه مرگ و میر 3 برابر شده است، گفت: روزانه یک مینی بوس ته دره می رود که متاسفانه همه فوت می کنند. در حال حاضر بیمارانی که در استان درحال بستری شدن هستند روز به روز افزایش پیدا می کنند.

به گفته کلیدری اردیبهشت و خرداد 300 بیمار و امروز بیش از 1100 بیمار بستری در استان داریم، درحالی که نسبت به دوره قبلی بسیاری از آنها بیماران بدحال تری هستند که باوجود خدماتی که دریافت می کنند و شناخت بیشتری که داریم، فوت می کنند.

وی افزود: به دلیل اینکه زنجیره بیماری را در استان قطع نکرده ایم، شرایط درست نمی شود. روز سه شنبه هفته جاری 2 هزار و 700 بیمار در کشور مبتلا شدند که 938 نفر مربوط به استان اصفهان بود. به این معنی که 40 درصد مبتلایان از استان اصفهان بودند و در صدر بروز بیماری در کشور هستیم.

2 تا 4 هفته آینده شرایط بحرانی می شود

مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان همچنین با تاکید براینکه این وضعیت حدود 10 روز است در استان اصفهان اتفاق افتاده است ، خاطرنشان کرد: طی یک هفته گذشته هر روز بین 700 تا 1000 بیمار جدید در استان شناسایی شدند و طی یکی دو هفته آینده تجربه تعداد بالای بیشتری خواهیم داشت.

به گفته کلیدری برآوردهایی که توسط سازمان های جهانی برای نیم کره شمالی انجام شده بود، درحال تحقق است. در شهریور به مرگ و میر 3 برابر رسیدیم درحالی که تیم درمانی باتجربه و مراکز قوی تر وارد میدان شدند، اما روند بدتر شد.

وی با بیان اینکه بزودی ظرفیت بیمارستان الزهرا تکمیل می شود و مجبوریم ظرفیت های جدید پیش بینی کنیم، تصریح کرد: خمینی شهر در صدر بروز بیماری در استان قرار گرفته است. در خمینی شهر ظرفیت های خدمات غیرکرونایی را به طور کامل از دست می دهیم.

مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه هیچ اقدامی برای متوقف کردن چرخه تولید بیماری در استان نکرده ایم، خاطرنشان کرد: هر روز در حاشیه رودخانه زاینده رود مردم کنار هم نشسته اند. اکنون استان نسبتا موفق در کنترل بیماری نزدیک به 40 درصد مبتلایان جدید کشور را تجربه می کند.

کلیدری تاکید کرد: این روزها دغدغه مدارس را داریم و اگرچه مردم نسبتا شرایط را درک کرده و حضورشان در مدارس کمرنگ شده است، اما مراقبت بیشتر لازم است.

وی ادامه داد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا کودکان زیر 18 سال بستری به یک هزار و 644 نفر رسیده و 71 نفر فوت شدند.

کلیدری با تاکید براینکه وضعیت خطیری در استان اصفهان درحال رخ دادن است، گفت: اگر مداخله جدی نکنیم، در مهر ماه این اعداد رشد چشمگیری پیدا خواهند کرد.

وی با بیان اینکه مخالف تعطیلی معیشت مردم هستیم، تصریح کرد: اما چرا قواعد ابتدایی کنترل بیماری را رعایت نمی کنیم؟ در پاساژها، بانک ها، مدارس و تفرجگاه ها هیچ کدام فاصله گذاری رعایت نمی شود و در این صورت حتما تولید بیمار بیشتری داریم.

مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تاکید کرد: باید جدی تر ورود کنیم و اگر قرار است قاعده خاصی رعایت شود باید به صورت جدی رعایت شود. دنبال راه حل های بدیع نباشیم. کشورهای موفق دنیا شناسایی فعال بیمار و محدودیت های جدی دارند. ایمنی گله ای پاسخگو نخواهد بود و کشورهایی که تجربه کردند موفق نبودند، ضمن اینکه ایمنی ناقص است و بسیاری برای بار دوم گرفتار بیماری می شوند.

کلیدری با بیان اینکه بارها و بارها در ستاد استانی کرونا بحث وضعیت پیچیده استان اعلام شده است، خاطرنشان کرد: درخواست محدودیت در استان شده است، مطمئنم تا سال ها مجبوریم ماسک روی صورت داشته باشیم، تضمین دسترسی همه دنیا به واکسن به سال 2023 می رسد و این در صورتی است که 2021 واکسن موثری تولید شود.

فوت چهارمین پزشک مدافع سلامت اصفهان

دکتر حسن ابن شهیدی، متخصص قلب و عروق  نیز چهارمین پزشک مدافع سلامت اصفهان است که روز گذشته پس از جدال دو هفته ای با بیماری کووید19 جان خود را از دست داد.

دکتر سید حسن ابن شهیدی از پزشکان بازنشسته تامین اجتماعی استان اصفهان بود که در مطب و بیمارستان های خصوصی فعالیت می کرد. این پزشک متخصص دو هفته گذشته به بیماری کووید19 مبتلا شد که متاسفانه روز گذشته در بیمارستان الزهرا(س) فوت کرد.

پیکر این شهید مدافع سلامت امروز (پنجشنبه_27 شهریورماه) طی مراسمی از مقابل بیمارستان الزهرا(س) اصفهان تشییع شده و در گلستان شهدای این شهر خاکسپاری می شود.

پیش از این در 14 شهریور ماه، دکتر نوریان متخصص مغز و اعصاب، سومین پزشک مدافع سلامت اصفهان بر اثر ابتلا به بیماری کووید19 در بیمارستان الزهرا(س) فوت کرد.

دکتر سعید حقیقی و دکتر سید محمد موسوی از پزشکان مدافع سلامت اصفهان نیز بر اثر ابتلا به کرونا جان خود رااز دست دادند.

احمد طالبی پرستار بازنشسته که به صورت داوطلبانه در بیمارستان های فیض و آیت الله کاشانی به عنوان پرستار خدمت می کرد، دکتر مجید فرهاد از پزشکان دانشگاه علوم پزشکی کاشان، علی اسد سلطانی از کارکنان بیمارستان نطنز، علی منصوری کارمند بیمارستان عیسی بن مریم، حامد مردانی از کارکنان بخش رادیولوژی بیمارستان شهید آیت الله صدوقی، خسرو حکمت روش از کارکنان بخش اتاق عمل بیمارستان زهرای مرضیه(س) و احمد طالبی پرستار بیمارستان های فیض و آیت الله کاشانی از دیگر مدافعان سلامت هستند که در ماه های گذشته در استان اصفهان بر اثر ابتلا به کرونا جان خود رااز دست دادند.