آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۷۴۴۶
ایران زمین
۶

ایران در ایران

حفظ برندینگ چهار ساله رشت به عنوان شهر خلاق غذا

رشت - مدیر برنامه های یونسکو در شهر خلاق خوراک شناسی رشت با بیان اینکه گزارش چهار ساله شهر خلاق خوراک شناسی رشت با درجه خوب پذیرفته شد گفت: به این ترتیب برند شهر خلاق خوراک شناسی رشت برای چهار سال آینده تثبیت و حفظ شد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری رشت، علیرضا قانع در سومین نشست هم اندیشی شهر خلاق خوراک با موضوع «برندسازی شهری و توسعه شهر خلاق» اظهار داشت: کسب برند شهر خلاق خوراک اقدام مهم و بزرگی بود، اما حفظ و تثبیت آن سخت تر است. وی با بیان اینکه باید برای حفظ برند شهر خلاق گزارش چهار ساله ارائه داد و شهر خلاق در یونسکو نیز گزارش عملکرد را تایید کنند، افزود: برای تثبیت برند شهر خلاق جلسات متعددی را در فاصله پنج الی شش ماه با کارگزاران تاثیرگذار برگزار و رویدادها و جشنواره های مختلفی را برگزار کردیم. مدیر برنامه های یونسکو در شهر خلاق خوراک شناسی رشت خاطرنشان کرد: برای نخستین بار خبر برگزاری جشنواره کدو در سایت یونسکو منتشر شد که نقطه عطفی برای برند شهر خلاق خوراک بود ضمن اینکه برای اولین بار در هفته رشت پلاک کوبی شهر خلاق خوراک شناسی انجام شد. وی با اشاره به برگزاری برنامه های مختلف در هفته رشت پیش از شهادت حاج قاسم سلیمانی شامل جشنواره «گاری کباب رشتی و می رشت خوشمزه غذا» اضافه کرد: برای حفظ برند شهر خلاق باید گزارش عملکرد مبنی بر موضوعات درخواستی یونسکو ارائه می شد لذا گزارش تمامی موضوعات و اقدامات انجام شده در حوزه شهر خلاق خوراک را به یونسکو ارسال کردیم.

قانع خاطرنشان کرد: مدیران شهری سه شهر خلاق شوند چین، مریدا مکزیک و سن آنتونیوی تگزاس پس از ارزیابی گزارش چهارساله شهر خلاق خوراک شناسی رشت آن را با درجه ارزیابی خوب پذیرفتند و بنابر این برند شهر خلاق خوراک رشت برای چهارسال آینده حفظ و تثبیت شد.

وی مشارکت در برنامه های جهانی و سالانه شهرهای خلاق خوراک را جزو تعهدات شهر خلاق خوراک رشت عنوان و اضافه کرد: با شیوع ویروس کرونا نشست های شهرهای خلاق به صورت وبینار برگزار می شود ضمن اینکه مراوده با سایر شهرهای خلاق از برنامه های آینده است. وی با بیان اینکه به دنبال این هستیم از ظرفیت صنایع خلاق و شرکت های دانش بنیان برای برندسازی بهره مند شویم، اظهار داشت: برند شهر خلاق می تواند نقش مهمی در جذب گردشگر ایفا کند و از ظرفیت شهر خلاق برای رونق اقتصاد شهر بهره برد.

مدیر برنامه های یونسکو در شهر خلاق خوراک شناسی با بیان اینکه نباید به شهر خلاق خوراک تنها به عنوان یک واحد در مجموعه شهرداری نگاه شود، خاطرنشان کرد: برند شهر خلاق می تواند نقش مهمی در رشد توسعه شهری ایفا کند. 20 آذر سال 94 شهر رشت، به طور رسمی از سوی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی یونسکو به عنوان شهر خلاق خوراک شناسی انتخاب و در فهرست شبکه شهرهای خلاق یونسکو، ثبت شد. یونسکو بهره برداری از منابع محلی، بویژه گونه های مختلف ماهی و محصولات فصل، غذا به عنوان عاملی برای حفاظت و ترویج میراث فرهنگی، دنبال کردن روش های پخت قدیمی و استفاده از ظروف و روش های پخت و پز منحصر به فرد را از جمله عوامل انتخاب شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراکی ها عنوان کرد. تنوع غذایی گیلان بر اساس برخی نوشته ها بر اساس کتاب سفره گیلانی بین 210 تا 250 خوراک است.

ماهی ملاته، کولی غورابیج، چغرتمه، کاله کباب، کپور آبه، باقلا قاتق، میرزا قاسمی، ترش تره، سیرقلیه، کباب ترش، اناربیج، واویشکا، شش انداز، ترش آش، گمج کباب، موتنجن، دبیجا و ماهی فیبیج برخی از غذاهای بومی گیلان است.

رطوبت در آبادان به مرز 100 درصد رسید

اهواز - مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: میزان رطوبت روز چهارشنبه در آبادان 99 درصد اعلام شد.

به گزارش اداره کل هواشناسی خوزستان محمد سبزه زاری گفت: میزان رطوبت دیروز در شادگان 87، کشاورزی اهواز 86، ماهشهر 80، بستان 78، گتوند 75، اهواز 70، هندیجان 68، دزفول 63 و شوش 61 درصد اعلام شده است.

وی افزود: تا اواخر هفته جاری جریان جنوبی و مرطوب باعث افزایش رطوبت و شرجی همراه با مه در قسمت های ساحلی و مرکزی خوزستان خواهد شد. شرجی از اوایل هفته گذشته خوزستان را فرا گرفته  است و میزان رطوبت روز سه شنبه در شادگان 91، کشاورزی اهواز 85، آبادان 81، هندیجان 80، اهواز 71، بستان 70، شوش 68، دزفول 58، شوشتر 53 و گتوند 52 درصد گزارش شده است.

سه مخزن آبرسانی در روستاهای غیزانیه اهواز وارد مدار شد

اهواز - سه مخزن آبرسانی در روستاهای غیزانیه اهواز با حضور فرمانده سپاه محمدرسول الله(ص) تهران بزرگ و جمعی از مسئولان استان خوزستان به بهره برداری رسید.

به گزارش ایرنا، مخزن بتنی 320 هزار لیتری روستای ابویورو به نام شهید عباس کردانی، مخزن بتنی 320 هزار لیتری روستای شمه به نام شهید صالح صالحی و مخزن فایبرگلاس 120 هزار لیتری روستای سودان به نام سردار شهید حسین اسداللهی روز چهارشنبه با حضور سردار سرتیپ دوم پاسدار محمدرضا یزدی فرمانده سپاه محمد رسول الله(ص) تهران بزرگ، غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان و جمعی از مسئولان استان به صورت نمادین در روستای شمه غیزانیه اهواز وارد مدار شدند.

همچنین پیش از این چهار پروژه از گام دوم طرح آبرسانی غدیر در ایستگاه «ام الدبس» در دشت آزادگان خوزستان به بهره برداری رسید.

بخش غیزانیه در شرق اهواز پیش از این 96 روستا داشت که بعضی از آنها خالی از سکنه شده و اکنون تعداد آنها به حدود 80 روستا با حدود 30 هزار نفر جمعیت رسیده است. آب شرب بخش غیزانیه شامل دهستان مشرحات و دهستان غیزانیه از سه منبع تامین آب شامل تاسیسات آب شیبان، تاسیسات یادگار امام خمینی(ره) منشعب شده از کانال کوت امیر و تاسیسات کمتوله آب زیرزمینی شهرستان رامهرمز تامین می شود.

رئیس جمهوری نهم خرداد امسال به وزیر نیرو دستور داد حل کامل و سریع مشکل آب منطقه غیزانیه اهواز را به صورت مستمر پیگیری کند.

چهار پایگاه اطفای حریق جنگل در گیلان در حال احداث است

لاهیجان - سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان از احداث پایگاه های اطفای حریق جنگل و منابع طبیعی در چهار شهرستان رشت، لاهیجان، تالش و رودبار دراین استان خبر داد.به گزارش ایرنا، میرحامد اختری با بیان اینکه پایگاه های اطفای حریق میزان حریق در سطح جنگل ها و عرصه های طبیعی را کاهش می دهد، تصریح کرد: احداث این پایگاه ها از مصوبات به انجام نرسیده دولت دهم بود که هم اکنون پایگاه یکم اطفای حریق واقع در منطقه لاکان شهرستان رشت نیز با 95 درصد پیشرفت فیزیکی تقریبا به انجام رسیده و فاز نخست هم از اسفندماه بهره برداری شده است. وی عنوان کرد: احداث پایگاه اطفای حریق منابع طبیعی تالش در غرب استان هم اکنون 65 درصد پیشرفت فیزیکی دارد. اختری با اشاره به مشخص شدن موقعیت مکانی احداث پایگاه های اطفای حریق لاهیجان و رودبار هم افزود: اعتبارات این پروژه ها استانی بوده و با حمایت مسئولان استان برای اختصاص بودجه این پایگاه ها تا سال آینده احداث و بهره برداری می شود.