آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۷۴۴۶
ایران زندگی
۵

اخبار

واریز مرحله دوم «کمک معیشت» به حساب معلولان شدید و خیلی شدید

رئیس سازمان بهزیستی کشور از واریز مرحله دوم کمک هزینه معیشت برای 125 هزار خانوار با افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید که به سن 18 سال رسیده اند خبر داد. به گزارش ایسنا، وحید قبادی دانا گفت: مجموع مبلغ واریزی 50 میلیارد تومان بود و 125 هزار خانوار این مبلغ را به عنوان کمک هزینه معیشت دریافت کردند. او با بیان اینکه مبلغ واریزی از 360 هزار تا 490 هزار تومان متغیر بوده گفت: این مبلغ هر سه ماه یک بار علاوه بر مبالغ ماهانه و مستمری، واریز می شود. قبادی دانا افزود: نوبت قبل هم برای سه ماهه اول سال در فروردین ماه واریز شده بود. این واریزی به عنوان دومین واریزی سال جاری و مربوط به سه ماهه دوم سال است و امیدواریم با کمک مجلس و سازمان برنامه و بودجه و تامین اعتبارات مالی مورد نیاز بتوانیم حقوق افراد دارای معلولیت را اجرا کنیم. وی با اشاره به اینکه برای اجرای قانون 30 هزار میلیارد تومان بودجه نیاز است اظهار کرد: البته بودجه ای که برای سال جاری تامین اعتبار شده است 1300 میلیارد تومان است. وی ادامه داد: قانون جامع حمایت از افراد دارای معلولیت در سال 83 مصوب شده بوده و قانون جدید حمایت از افراد دارای معلولیت در سال 96 مصوب شد. در سال 98 برای اولین بار اعتبار 1100 میلیارد تومانی در قانون تعیین شد که 776 میلیارد تومان آن تامین اعتبار شد و تخصیص یافت.

کرونا جان 179 نفر دیگر را در ایران گرفت

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با فوت 179 بیمار کرونای دیگر در 24 ساعت گذشته، شمار جانباختگان بیماری کووید19 در کشور به 23 هزار و 632 نفر رسید. سیما سادات لاری دیروز، درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از این ویروس افزود: در 24 ساعت گذشته تا ظهر امروز (26 شهریور 1399) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و 981 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی شد و هزار و 726 نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید19 در کشور به 410 هزار و 334 نفر رسید. سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون 352 هزار و 19 نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند. همچنین 3827 نفر از بیماران مبتلا به کووید19 در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون سه میلیون و 641 هزار و 581 آزمایش تشخیص کووید19 در کشور انجام شده است. لاری افزود: براساس آخرین اطلاعات کرونا در کشور، استان های تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین در وضعیت قرمز قرار دارند.

حناچی : 35 در صد افراد به راحتی نمی توانند در معابر حرکت کنند

شهردار تهران با اشاره به جمعیت 35 درصدی شهروندانی که دارای مساله در رفت و آمد در معابر هستند، گفت: باید فضاهای شهری با رویکرد حقوق بشری برای همه اقشار مناسب سازی شود. به گزارش ایسنا، پیروز حناچی، در دوازدهمین جلسه ستاد هماهنگی و پیشگیری مناسب سازی کشور گفت: برآوردها نشان می دهد 35 درصد افراد جامعه به هر دلیل در شرایطی قرار دارند که به راحتی نمی توانند در معابر حرکت کنند و این نشان می دهد مناسب سازی معابر و فضاهای شهری چقدر اهمیت دارد. وی گفت: برخلاف همه زحماتی که کشیده شده معتقدم در این زمینه مشکلات فراوانی در شهر تهران  داریم؛ بسیاری از پیمانکارانی که فعالیت عمرانی می کنند آموزش های لازم را ندیده اند و حتی پروژه های مناسب سازی شان هم استانداردهای لازم را ندارد. حناچی گفت: تمام پروژه های جدیدی که در شهر اجرا می شوند الزاما باید استانداردهای لازم را در مناسب سازی داشته باشند و پروژه های قبلی هم به تدریج باید مناسب سازی شوند. یکی از اقدامات مناسب این است که در چک لیست های این پروژه ها شهروندان معلول حاضر باشند و بر روند اجرا نظارت کنند. او گفت: مناسب سازی فضاهای در حال ساخت آنقدر برای ما مهم است که بسیاری از پروژه ها را تنها به خاطر نداشتن استانداردهای لازم در مناسب سازی معابر و فضا برای معلولان حرکتی افتتاح نکرده ایم. هم اکنون بسیاری از ایستگاه های مترو به خاطر نداشتن پله برقی افتتاح نشده اند.این جدیت شهرداری را در این زمینه نشان می دهد.

بودجه خوبی به دانشگاه ها مراکز پژوهشی و فناوری تعلق نگرفت

وزیر علوم با تاکید بر اینکه برای سال 99 بودجه خوبی به دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و فناوری تعلق نگرفت، گفت: متوسط تخصیص بودجه دانشگاه ها برای 5 ماه از سال حدود 40 درصد بوده است. دکتر منصور غلامی، ضمن بیان این مطلب بر لزوم توجه بیشتر دولت به حمایت از دانشگاه ها در سال پیش رو تاکید کرد و به ایسنا، گفت: دولت باید در برنامه های توسعه ای خود توجه جدی تری بر دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی داشته باشد، به همین جهت انتظار داریم در برنامه های توسعه ای کشور که یک برنامه پنج ساله است علاوه بر اینکه دولت به عنوان ارائه دهنده این برنامه خود را متعهد به اجرای آن می داند مجلس نیز حمایت خود را از اجرای این برنامه ها اعلام کند به گونه ای که بخش آموزش عالی و پژوهش کشور در این برنامه مواد هدایت کننده داشته باشد. وزیر علوم تاکید کرد: ما در برنامه های قبلی نظیر برنامه ششم توسعه بیشتر برای آموزش عالی، مراکز پژوهشی و فناوری تکلیف مشخص کردیم اما انتظار ما این است که در برخی از مواد این برنامه حمایت کنند مثلا ذکر شود که دولت باید این برنامه های مشخص را برای دانشگاه ها و مراکز دانشگاهی داشته باشند. بنابراین توجه به این قسمت از موارد در تدوین برنامه هفتم توسعه مهم است. دکتر غلامی با تاکید بر اینکه بودجه خوبی در سال 99 به دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و فناوری تعلق نگرفت، خاطر نشان کرد: متاسفانه تخصیص بودجه این مراکز نیز تا کنون خوب نبوده است متوسط تخصیص ها به دانشگاه ها، مراکز علمی و پژوهشی با وجود گذشت 5 ماه از سال حدود 40 درصد بوده است.