آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۷۴۴۶
جهان
۴
پاورقی : اتاقی که در آنجا اتفاق افتاد (خاطرات 453 روز حضور در کاخ سفید) (70)

دستور ترامپ برای حمله به نخست وزیر کانادا

جان بولتون (مشاور امنیت ملی سابق ترامپ) مسعود میرزایی بهجت عباسی

ترامپ در روز آخر اجلاس گروه 7 بی حوصله و خسته بود و در جلسه صبحانه کاری که به موضوع برابری جنسیتی اختصاص داشت نیز دیر حاضر شد. به محض پخش شدن خبر مربوط به ترک زودهنگام اجلاس توسط رئیس جمهوری امریکا، اروپایی ها که نظرات دیگری داشتند، به سوی ترامپ هجوم آوردند و ما نتوانستیم بموقع او را از سالن خارج کنیم. عکس مشهوری هم که (توسط آلمان ها) از این لحظات ثبت شده، نشان می دهد که ما در خارج کردن ترامپ از فضای داغ اجلاس ناکام مانده ایم.

من احساسی شبیه سرگرد «جورج آرمسترانگ کاستر» در آخرین نبردش با سرخپوستان داشتم (کاستر که به قاتل سرخپوستان شهرت داشت در ژوئن 1876 و در حالی که فرماندهی هنگ هفتم سواره نظام را برعهده داشت در نبرد موسوم به «لیتل بیگ هورن» از قبایل سرخپوست در منطقه مونتانا شکست خورد و سرش از تن جدا شد). مذاکرات کشدار ادامه داشت و اکثر رایزنی ها را نیز من و کادلو انجام می دادیم ولی کل ماجرا فقط وقت تلف کردن بود و بس. ما بالاخره به دستاورد اندکی رسیدیم و بند پیشنهادی اروپایی ها مبنی بر اعلام پایبندی ایران به تعهدات خود در توافق هسته ای (که از نظر من اصلا پایبند نبود) را حذف کردیم. اما اصولا ما فقط گاز کربن تولید کردیم و به گرم شدن زمین کمک کردیم، موضوعی که اروپایی ها همیشه حداقل در ظاهر خود را نسبت به آن (انتشار کربن) نگران جلوه می دادند. ترامپ همچنان بی حوصله بود ولی هر طوری بود ما با سند نهایی اجلاس موافقت کردیم و عازم سالن کنفرانس مطبوعاتی شدیم. کادلو در محل اجلاس ماند تا سنگر را حفظ کند و ما پس از برگزاری کنفرانس مطبوعاتی با بالگرد مارین وان عازم پایگاه هوایی باگوتویل شدیم جایی که هواپیمای مخصوص رئیس جمهوری منتظر ما بود. پمپئو نیز در پایگاه باگوتویل به ما پیوست و با هواپیمای ایرفورس وان کانادا را به مقصد سنگاپور که حدود 12 ساعت با ما اختلاف زمانی داشت، ترک کردیم. قرار بود در سر راه خود به سنگاپور برای سوختگیری توقف کوتاهی در پایگاه ناتو در جزیره «کرت» یونان داشته باشیم. در این فکر بودم که اجلاس گروه 7 حسابی ما را خسته کرد ولی بالاخره تمام شد.

ترامپ بسیار خوشحال بود که بالاخره در مسیر ملاقات با کیم جونگ اون قرار گرفته است. وقتی پرواز کردیم، آنچه را که در شارلووی کانادا اتفاق افتاده بود، برای پمپئو توضیح دادم و سپس سعی کردم کمی بخوابم و خودم را با وقت سنگاپور تطبیق دهم اما کمی قبل از فرود ایرفورس وان در کرت برای سوختگیری از خواب بیدار شدم که در واقع بامداد یکشنبه به وقت یونان بود. هواپیمای مخصوص رئیس جمهوری امریکا به جز امکاناتی که برای شخص رئیس جمهوری دارد، اصولا برای سفرهای لاکچری طراحی نشده و صندلی های تختخواب شو ندارد و به همین دلیل بسیاری از افراد در کف هواپیما دراز کشیده بودند. وقتی که من خواب بودم، ترامپ دو توئیت عصبانی زده و به صورت غیرمنتظره ای حمایت خود را از سند پایانی اجلاس گروه 7 در کانادا پس گرفته بود. او چند ساعت قبل پمپئو را بیدار و به دفتر خود در هواپیما احضار کرده بود. ترامپ از اینکه ترودو نخست وزیر کانادا از کنفرانس مطبوعاتی اختتامیه اجلاس گروه 7 استفاده کرده تا به انتقاد از او بپردازد، بشدت عصبانی بود. در حالی که او در کنفرانس خبری خود قبل از ترک کانادا نسبت به ترودو بسیار مهربان و قدردان بود و از اینکه نخست وزیر کانادا این گونه پاسخ او را داده بود، خشمگین و ناراحت شده بود. سند پایانی اجلاس گروه 7 یک خسارت فراگیر بود.

هنگامی که این تحولات رخ می داد، کسی مرا بیدار نکرد و وقتی خودم بیدار شدم طبیعی بود که نتوانم توئیت های ترامپ را ببینم ولی همان گونه که پیش بینی می شد، قبل از فرود ما در سنگاپور این توئیت ها در صدر اخبار رسانه ها قرار گرفته بودند. من بلافاصله به کادلو که هنوز در کانادا بود، تلفن کردم تا بفهمم قضیه از چه قرار بوده است. او گفت که همه چیز بخوبی پیش رفت بجز کنفرانس مطبوعاتی ترودو در پایان اجلاس.

مساله ای که فوریت داشت این بود که کادلو کاملا توجیه شود و بداند در برنامه های گفت وگو محور شبکه های تلویزیونی در روز یکشنبه باید روی چه محورهایی صحبت کند. دستور ترامپ در این زمینه کاملا روشن بود: «فقط سراغ ترودو بروید، به دیگران حمله نکنید. او کسی است که به صورت غیرمنصفانه پشت سر دیگران حرف می زند.» ترامپ همچنین قصد داشت از این اتفاق برای گرفتن امتیاز در دیدارهای خود با کیم جونگ اون استفاده کند. وی با اشاره به رد بیانیه اجلاس سران گروه 7 گفت؛ این تصمیم نشان داد که «ما هر مزخرفی را نمی پذیریم.» این نکته مهمی بود که قطعا ارزش توجه داشت. شکی وجود نداشت که ترامپ دوست داشت، کادلو، «پیتر ناوارو» (دیگر مشاور ترامپ که من او را توجیه کرده بودم) و «لیندسی گراهام» (سناتور جمهوریخواه که او را هم توجیه کرده بودم) با دست باز به نخست وزیر کانادا بتازند. ناوارو در یکی از حملاتش به نخست وزیر، گفته بود که به دلیل نوع رفتار ترودو با ترامپ جایگاه مخصوصی را برای وی در جهنم در نظر گرفته اند. هر چند از این اظهارات ناوارو انتقاد شد ولی این دقیقا چیزی بود که ترامپ می خواست.