آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۷۴۴۶
سیاسی
۲

تروئیکای اروپایی در بیانیه ای موضع قبلی خود را یادآور شد

امریکا حق استفاده از مکانیسم ماشه را ندارد

گروه سیاسی: آلمان، انگلیس و فرانسه در بیانیه مشترکی که در نشست اخیر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فعالیت های راستی آزمایی و نظارت بر برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران منتشر کردند، بر تعهد خود برای حفظ و اجرای کامل توافق هسته ای ایران تاکید و اعلام کردند که تروئیکای اروپایی بیش از تعهدات خود کار کرد تا روند تجارت مشروع با ایران را تسهیل کند که شامل مکانیسم اینستکس نیز می شود. سه کشور اروپایی در ادامه این بیانیه درباره اطلاعیه ایران برای نصب سانتریفیوژهای جدید در تاسیسات غنی سازی نطنز، ابراز نگرانی کردند و گفتند: «این امر، ظرفیت غنی سازی ایران را افزایش داده و از محدودیت های برجام در این حوزه، تعداد و مکان سانتریفیوژها عبور می کند. ما از ایران می خواهیم از این گام ها اجتناب کند.» ابراز نگرانی درباره افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده ایران که به گزارش آژانس به ده برابر محدودیت برجام رسیده است، از دیگر محورهای بیانیه اروپا بود. این سه کشور با اشاره به نشست کمیسیون مشترک برجام در یازدهم شهریور اعلام کردند که به تلاش های خود برای به عقب برگرداندن همه اقدامات هسته ای ایران تلاش خواهند کرد. این سه کشور اروپایی با اشاره به نامه امریکا به شورای امنیت سازمان ملل و ارجاع به رویه های ذیل قطعنامه 2231 با هدف فعال کردن مکانیسم ماشه، یادآور شده است که همچنان بر مواضع اعلامی خود در بیانیه مشترک 20 آگوست پایبند است. این کشورها در آن بیانیه مشترک با اعلام اینکه امریکا عضوی از برجام به شمار نمی آید، حق رجوع این کشور به مکانیسم ماشه را رد و اعلام کردند که با امریکا همراهی نخواهند کرد. «میخائیل اولیانوف»، نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین هم در صفحه توئیترش حمایت از آژانس، حمایت از توافق هسته ای، ضرورت بازگشت ایران به پایبندی کامل به تعهدات هسته ای و ابراز تاسف از موضع امریکا را چهار نکته اصلی عنوان کرد که در مذاکرات شورای حکام آژانس درباره راستی آزمایی در ایران مطرح شد. اولیانوف همچنین نوشت: «مذاکرات در شورای حکام آژانس نشان می دهد که عملا هیچ کسی تلاش های مضحک امریکا برای نشان دادن خود به عنوان عضوی خودخوانده از توافق هسته ای را نمی پذیرد. واشنگتن خود را در سال 2018 با خروج از توافق هسته ای از موقعیتش محروم کرد.»

بیانیه آژانس در حالی منتشر شد که جدیدترین نشست شورای حکام آژانس به بررسی روند فعالیت هسته ای ایران و موضوعات اختلافی جدید پرداخت. این در حالی بود که آغاز همکاری های جدید میان ایران و آژانس و تفاهم برای دسترسی آژانس به مراکز مورد درخواست در ایران، به مانعی برای صدور یک قطعنامه علیه ایران در شورای حکام منجر شد تا کشورهای اروپایی به جای صدور یک قطعنامه دیگر که می توانست پرونده ایران را به شورای امنیت ارجاع دهد، به صدور یک بیانیه با مواضع تکراری اکتفا کند.

تفسیر عجیب و خودسرانه امریکا از قطعنامه 2231

محسن بهاروند، معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه ایران در نشست شورای حکام آژانس به تشریح مواضع ایران در خصوص برجام پرداخت. او با بیان اینکه گزارش مدیرکل بار دیگر نشان داد که سطح همکاری بین ایران و آژانس در همان سطحی که تاکنون بوده، می باشد، گفت: «حتی در شرایط دشوار ناشی از همه گیری کرونا، فعالیت های راستی آزمایی آژانس بدون هیچ مانعی انجام شده اند و بدون اخلال ادامه دارند. گزارش مدیرکل مجددا حاکی از این است که آژانس به انجام ماموریت خود در رابطه با فعالیت های راستی آزمایی تحت برجام، ادامه می دهد.»

معاون وزیر خارجه ایران به اقدامات اخیر امریکا برای استفاده از مکانیسم «اسنپ بک» اشاره کرد و گفت: «دولت ایالات متحده اخیرا وارد فاز دیگری از خرابکاری شده که به نوعی با یک بحث حقوقی منحرف شده است. آنها موضوع به اصطلاح اسنپ بک را بر اساس یک تفسیر عجیب و غیرحرفه ای و قرائتی خودسرانه از قطعنامه 2231 شورای امنیت مطرح کردند. آنها قصد داشتند تا از این قطعنامه استفاده کنند، به طوری که وانمود کنند که از مشارکت کنندگان در برجام هستند.» بهاروند در ادامه افزود: «حقیقت ساده است، ایالات متحده عضو برجام نیست که بخواهد از به اصطلاح اسنپ بک استفاده کند و اگر برای تخریب برجام به قطعنامه 2231 استناد می کند، راه را اشتباه رفته است؛ زیرا اولا هدف اصلی قطعنامه 2231 حفظ توافق و ارتقای اجرای برجام است، نه تبدیل آن به ابزاری برای تخریب برجام؛ و ثانیا انجام اسنپ بک دارای رویه ای مشخص است که از طریق کمیسیون مشترک اعضای برجام می گذرد و برای این کار، طرف آغازگر باید عضو کمیسیون مشترک باشد تا بتواند آن کار را انجام دهد. حتی اگر امریکا عضو برجام هم بود، بدون اجرای تعهدات برجامی توام با حسن نیت خود، نمی توانست به اسنپ بک استناد کند.» این دیپلمات ارشد ایرانی همچنین در واکنش به هشدار اروپا برای بازگشت ایران به تعهدات برجامی اش گفت: «اروپایی ها باید تعهدات خود را به طور کامل و موثر ذیل برجام اجرا کنند و البته پاسخ سوال مطرح شده منفی خواهد بود اگر ایران نتواند از حقوق خود طبق برجام و قوانین بین المللی به طور کلی بهره مند شود. در صورت عدم توازن بین حقوق و تعهدات ایران بر اساس توافقنامه و تضعیف چند جانبه گرایی و تداوم حاکمیت یکجانبه گرایی به صورت فعال یا منفعل، باز هم پاسخ منفی است.»