آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۷۴۴۶
سیاسی
۲

اخبار

رئیسی در جمع فرماندهان نیروی انتظامی تاکید کرد : پرهیز از هر اقدامی که مردم را نگران می کند

رئیس قوه قضائیه با اشاره به نقش تعیین کننده تحقیقات و بررسی های پلیس در پیشبرد پرونده های قضایی، گفت: تحقیقات میدانی و بررسی های مقدماتی در نیروی انتظامی پیرامون پرونده ها در جهت کاهش اطاله دادرسی ها و اتقان آرای قضایی بسیار تاثیرگذار است.

به گزارش میزان، سید ابراهیم رئیسی در سخنانی در گردهمایی سراسری فرماندهان، روسا و معاونان ناجا گفت: رمز اساسی برای اثر بخشی نیروی انتظامی آن است که در درون این سازمان عظیم نظم به عنوان عنصر محوری در همه امور نقش آفرین باشد. تجلی نظم در نیروی انتظامی برنامه ریزی های دقیق و مدبرانه، به کارگیری سامانه های فناورانه، اتخاذ تصمیمات متناسب و انجام فرماندهی و عملیات دقیق و به موقع است. وی آسیب شناسی در مجموعه نیروی انتظامی را یکی از جلوه های نظم در این نیرو دانست و گفت: در امر آسیب شناسی باید این نکته را مدنظر قرار دهیم که اتخاذ کدام روش ها و رویکردها به احقاق حق و تسهیل امور مردم و حفظ امنیت جامعه و برخورد با ناهنجاری ها منجر می شود.

وی در ادامه با بیان اینکه باید از هر اقدامی که مردم را دچار نگرانی و دغدغه می کند، پرهیز شود، گفت: چه در امور قضایی و چه در امور انتظامی و چه در سازمان های دولتی باید در جهت امیدوار کردن مردم تلاش شود. در همین راستا ضرورت دارد مشکلات و کاستی های موجود در یک دستگاه در سلسله مراتب و سازمان اداری مرتفع شود و از منتقل کردن این مشکلات و کاستی ها به مردم پرهیز شود.

آیت الله رئیسی در ادامه «مهربانی»، «اقتدار» و «تدبیر» را سه نکته محوری در ارتباط با نیروی انتظامی دانست و گفت: نیروی انتظامی باید ملجا و پناهگاه مردم و افراد مورد ظلم واقع شده باشد و به مانند عدلیه به مثابه پدری مهربان برای مردم و مظلومان عمل کند. وی اقتدار نیروی انتظامی را امری بسیار مهم دانست و گفت: اقتدار و قاطعیت پلیس یعنی به صورت قانونمند و با قدرت عمل کردن؛ بنابراین اقتدار و قاطعیت به معنای تجاوز به حقوق مردم نیست؛ آنچه در پلیس امریکا و اروپا امروز مشاهده می شود، تجاوز به حقوق مردم و سلب آزادی و حیات آنهاست. رئیس قوه قضائیه در ادامه با اشاره به اهمیت افزایش نظارت ها بر تحت نظرگاه ها و بازداشتگاه های موجود در کلانتری ها گفت: لاجرم در فرآیند رسیدگی به یک موضوع باید افرادی در مراحل تحقیقات مقدماتی در کلانتری ها نگهداری شوند؛ در همین راستا افزایش نظارت ها بر تحت نظرگاه ها و بازداشتگاه های موجود در کلانتری ها از اهمیت زیادی برخوردار است.

رئیس قوه قضائیه در ادامه خطاب به فرماندهان ناجا تاکید کرد: مطلقا نباید اجازه دهیم هیچ نقطه ای از کشور - اعم از شهر یا روستا، نقاط مرزی یا داخلی- برای افراد متخلف و مجرم و معتادان متجاهر و توزیع کنندگان جزئی و کلی مواد مخدر، امن باشد.

توضیحات دادگستری فارس درباره  پرونده نوید افکاری

روابط عمومی دادگستری استان فارس در پاسخ به شبهات مطرح شده در مورد پرونده نوید افکاری، متهم به قتل کارمند سازمان آب منطقه ای شیراز که روز شنبه این هفته قصاص شد، اطلاعیه ای صادر کرد.

در بخشی از این اطلاعیه آمده است:شبهه بروز خطای فاحش در تمامی مراحل {رسیدگی} از بازجویی و دادرسی گرفته تا صدور حکم و بررسی مجدد پرونده در دیوان عالی کشور امری نزدیک به محال بوده و ارائه پیشنهاد بررسی پرونده از ناحیه «هیات حقوقی بی طرف» پیشنهادی غیرحقوقی است که در هیچ نظام قانونی و حقوقی جایگاهی ندارد.

در  این اطلاعیه با اشاره به گزارش پزشکی قانونی مبنی بر مشاهده نشدن هیچ آثاری دال بر آزار جسمی (شکنجه) نظیر سوختگی، اسکار جراحت و شکستگی استخوان و... آمده: براساس قانون قاضی اجرای احکام پیش از اجرای حکم باید موضوع را به محکوم اطلاع دهد تا وی اگر می خواهد کسی را ببیند یا با فردی تماس بگیرد اعلام کند که این مهم از سوی قاضی اجرای احکام صورت پذیرفته است. به مرحوم افکاری اعلام می شود قبل از اجرای حکم خواستار ملاقات حضوری است یا تماس تلفنی که وی اعلام می کند صرفا تقاضای تماس تلفنی با خانواده را دارد و برای این موضوع شماره موبایلی را اعلام و با خانواده خود صحبت می کند.

اتفاق مورد اشاره صورتجلسه شده و مرحوم افکاری نیز آن را امضا کرده و اثر انگشت زده است. ضمن آنکه علاوه بر آقای افکاری شش نفر از مقام های زندان نیز پای صورتجلسه را امضا کرده اند و تمامی مراحل قانونی قبل از اجرای حکم به صورت دقیق و با نظارت ویژه قاضی اجرای احکام به مرحله اجرا در آمده است. در پایان آمده است: درخصوص این پرونده خانواده مرحوم افکاری و وکلای وی بیش از دو سال فرصت داشتند تا از خانواده مرحوم ترکمان رضایت بگیرند که متاسفانه این اتفاق صورت نگرفته است و براساس اصرار خانواده مقتول حکم قصاص طبق ضوابط و تکالیف قانونی اجرایی شده است، قصاص یک حق برای خانواده مقتول است و دستگاه قضایی نمی تواند از اجرای این حق جلوگیری نماید.

ولایتی در نشست فوق العاده مجمع جهانی بیداری اسلامی:امارات و بحرین هزینه اقدام خود را خواهند داد

علی اکبر ولایتی، دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی در سیزدهمین نشست فوق العاده مجمع جهانی بیداری اسلامی که از طریق ارتباط تصویری و با مشارکت صاحب نظران حدود 50 کشور اسلامی برگزار شد، اقدام خیانت بار امارات و بحرین در سازش با رژیم صهیونیستی را بنای خانه بر روی آب توصیف کرد و تاکید کرد که آنان هزینه این اقدام خفت بار را پرداخت می کنند. او در این نشست مجازی که در خبرگزاری تسنیم برگزار شد، راهبردها  و طرح های خباثت آمیز نظام سلطه در منطقه غرب آسیا را برای مقابله با ارزش ها و آرمان های اسلام ناب دانست و تصریح کرد: پس از شکست اعراب در جنگ شش روزه از اسرائیل غاصب، ده ها مذاکره و  نشست سازش بین اعراب و رژیم صهیونیستی با بازیگردانی ایالات متحده روی داده است، و در طول همه مذاکرات نه تنها دستاوردی برای مردم مظلوم فلسطین نداشته بلکه نتیجه عکس داشته و موجب زیاده خواهی، ادامه شهرک سازی، اخذ امتیازات بیشتر و نهایتا گسترش دامنه زیاده خواهی های خود از فلسطین به تمامی کشورهای عربی است.ولایتی افزود: عادی سازی روابط  برخی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی، نقشه مشترک امریکا و اسرائیل برای نابودی مساله فلسطین و تسلط بر ثروت و منابع حیاتی کشورهای عربی است.

دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی این طرح شوم را پیش زمینه اجرای کامل طرح معامله قرن و نمایشی تبلیغاتی توصیف و تصریح کرد: برخی دول وابسته حاشیه خلیج فارس به جای تکیه به وعده های الهی، وحدت کلمه، اراده های مردمی و ظرفیت های بی بدیل جهان اسلام امید پوچ بر هیچ بسته اند و خانه ای بر روی آب بنا کرده اند، به گونه ای که هم هزینه و هم پیامدهای این سازش و عادی سازی خفت بار را باید از سرمایه های ملی و معنوی کشورهایشان پرداخت کنند.