آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۷۴۴۶
سیاسی
۳

روحانی در پاسخ به جوسازی های امریکا مبنی بر اجرای مکانیسم ماشه: مکانیسمی شروع نشده که به نتیجه برسد

گروه سیاسی:   رئیس جمهوری در واکنش به جو سازی های امریکایی مبنی بر آغاز و به نتیجه رسیدن مکانیسم ماشه از چند روز دیگر، تاکید کرد که اساسا مکانیسمی شروع نشده که بخواهد به نتیجه برسد.

 وزیر خارجه امریکا روز دوشنبه در گفت و گویی مدعی شد که ایالات متحده ظرف یک هفته موفق خواهد شد و مکانیسم ماشه فعال می شود. دولت امریکا بعد از شکست در تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران در جلسه شورای امنیت، با تفسیر خود از برجام به سراغ مکانیسم ماشه یا «اسنپ بک» رفته که بر اساس آن همه تحریم های سازمان ملل علیه ایران به صورت خودکار بر خواهد گشت. با این همه 13 کشور عضو شورای امنیت مخالفت خود با این اقدام امریکا را اعلام کرده اند چرا که از نظر آنها کاخ سفید از برجام خارج شده و لذا حقی برای استفاده از سازوکارهای داخلی برجام  ندارد. حالا اما به نظر می رسد آنچنان که رئیس جمهوری در جلسه هیات دولت اعلام کرد، امریکایی ها با مبنا قراردادن تفسیر خود، اوایل هفته آینده اجرایی شدن این مکانیسم و برگشت تحریم های سازمان ملل علیه ایران را اعلام کنند. در واکنش به همین تلاش و البته مخالفت های جهانی با برنامه امریکاست که روحانی تاکید کرده اساسا مکانیسمی شروع نشده که بخواهد به نتیجه برسد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی دیروز در جلسه هیات دولت، تلاش امریکا را برای فعال کردن مکانیزم ماشه به دلیل مخالفت و عدم همراهی دیگر کشورها، شکست خورده و بی نتیجه خواند و تاکید کرد: اکنون این امریکای تنهای رسوا، در این ماجرا دنبال این است که روز شنبه و یکشنبه برای خودش شادمانی درست کند و بگوید موفق شدم این مکانیزم را فعال کنم!

روحانی خطاب به مقام های کاخ سفید گفت: شما چطور موفق شدید؟ شما که اصلا نتوانستید به جز رژیم صهیونیستی و دو کشور کوچک منطقه، کشوری را با خود همراه کنید، چطور صحبت از موفقیت می کنید.رئیس جمهوری اظهارداشت: بنابراین ملت ما کاملا حواس شان جمع باشد روز شنبه و یکشنبه روز پیروزی ملت ایران و روز شکست مفتضحانه امریکاست. باز کانال های ضدایرانی خارج از کشور نیایند برای خودشان خبر جعل کنند و بگویند امریکا یک ادعایی کرده و یک ماه هم صبر کرده، بنابراین می تواند از این مکانیزم استفاده کند. اصلا مکانیزمی شروع نشد تا به نتیجه ای برسد.روحانی با بیان اینکه مکانیزم ماشه مربوط به اعضای برجام است نه کشوری که نه تنها از آن خارج شده بلکه دیگران را تشویق به خروج از آن کرده و هر کشوری را هم که قطعنامه شورای امنیت را اجرا کرده، تنبیه می کند، گفت: اینکه خیلی روشن است چنین آدمی صلاحیت چنین کاری را ندارد. این پروسه معمولا پروسه یک ماهه است، پایان شهریور این پروسه تمام می شود و امریکا خوشبختانه نتوانست این پروسه را آغاز کند.رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه امریکا باید به دنیا بگوید در مکانیزم ماشه شکست خورده است، افزود: این شکست امریکا، از پیروزی ها و موفقیت های بزرگ تاریخی ایران است.

یکبار دیگر در شرایط مشابه دفاع مقدس قرار گرفته ایم

وی در ادامه با ادای احترام به روح بلند شهدای دوران دفاع مقدس و خانواده بزرگ ایثارگران کشور به مناسبت فرا رسیدن سالروز آغاز دفاع مقدس، گفت: ملت ایران یکبار دیگر در شرایط مشابه دفاع مقدس قرار گرفته و با جنگی تمام عیار و ناجوانمردانه در عرصه اقتصادی روبه روست.رئیس جمهوری با بیان اینکه امریکایی ها به دنبال آن بودند تا در ماه های خرداد و تیر سال 97 فروپاشی اقتصادی، در ماه مرداد فروپاشی اجتماعی و تا پایان پاییز همان سال کشور را با فروپاشی امنیتی مواجه کنند، افزود: در اثر همین فکر خام و کودکانه حاکم بر کاخ سفید، آنها دنبال این بودند که به تعبیر خودشان در 22 بهمن در ایران حضور یافته و بر اوضاع کشور مسلط شوند.روحانی با اشاره به شکست مفتضحانه امریکایی ها در تمدید تحریم تسلیحاتی کشورمان و در ادامه تلاش از پیش شکست خورده برای فعال کردن مکانیسم ماشه، اظهار داشت: امروز همان طور که پیروزی ملت ایران در دفاع مقدس را تبریک می گویم، پیشاپیش پیروزی بزرگ و تاریخی ملت ایران در به شکست انجامیدن تلاش امریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه را نیز تبریک می گویم.

 رشد اقتصادی ایران منفی 25 درصد نیست

رئیس جمهوری در ادامه با اشاره به حرکت بسیار خوب جاری در کشور در زمینه تولید و رشد اقتصادی، تصریح کرد: رئیس جمهوری امریکا چندی قبل مدعی شده بود که رشد اقتصادی ایران منفی 25 درصد است، در حالی که رشد اقتصادی ایران تحت تاثیر تحریم های شدید و محدودیت های کرونا، به منفی 0.6 درصد رسیده و کاهش شدید نرخ رشد اقتصادی تا 20 و 25 درصد مربوط به امریکا و کشورهای دوست و همپیمان امریکا است.وی با بیان اینکه در سه ماهه اول امسال در زمینه کشاورزی و صنعت از رشد خوب برخوردار بوده ایم، خاطرنشان کرد: امروز کشور در زمینه های زیرساختی، گاز، نفت، پتروشیمی، فولاد، آب رسانی، برق رسانی، سدسازی، راه سازی، توسعه خطوط ریلی و مقابله موفق با کرونا، موفقیت های بزرگ و عظیمی به دست آورده است.رئیس جمهوری با اشاره به گسترش قابل توجه شبکه ارتباطی با سرعت بالا در سراسر کشور، گفت: خوشحالم که توانستیم اینترنت رایگان برای آموزش مجازی دانش آموزان و 700 هزار معلم ارائه دهیم و ان شاءالله اینترنت آموزشی مورد نیاز دانشجویان هم رایگان خواهد شد.

مشکل گرانی کالا باید حل شود

روحانی با بیان اینکه متاسفانه با وجود آنکه مشکلات صادرات و واردات به وجود آمده در اثر محدودیت های کرونا برطرف شده، اضافه کرد: اما به دلیل برخی مسائل و سودجویی ها، کالاهایی که بعضا در کشور مازاد تولید هم دارند، گران به دست مردم می رسند که باید این مشکل حل شود.رئیس جمهوری با بیان اینکه از ابتدای دولت دوازدهم اصرار داشتم که سیستم توزیع کشور نیاز به یک وزیر و وزارتخانه تخصصی دارد، اظهار داشت: به معاون اول رئیس جمهوری ماموریت داده ام که توجه بیشتری را صرف مدیریت نظام توزیع در کشور کند تا مردم به خاطر تامین کالاهایی که به اندازه کافی در کشور تولید یا وارد شده اند، تحت فشار قرار نگیرند.روحانی تصریح کرد: البته راه حل اساسی و اصلی رفع مشکل نظام توزیع، استقرار کامل دولت الکترونیک و پایش دقیق و مستمر کالا از مبدا تولید تا مقصد نهایی مصرف است تا امکان سودجویی و دلالی در این مسیر از بین برود.رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: اعتراف می کنم که مردم برای تامین کالاهایی که در بازار به اندازه کافی موجود هست، به لحاظ قیمتی در فشار و مضیقه هستند. اگر چه این حق قانونی مجلس است که با وزیر پیشنهادی دولت مخالفت کند، اما انتظار این بود که مجلس نیز با ملاحظه شرایط کشور و منطقه و جهان و جنگ تمام عیار اقتصادی علیه کشورمان به دولت یاری برساند.روحانی همچنین با ارائه آمار و ارقامی در ارتباط با افزایش حقوق و مستمری کارکنان و بازنشستگان گفت: دولت در حد توان خود تلاش کرده به بهبود وضعیت زندگی کسانی که حقوق ثابت دریافت می کنند، کمک کند. روحانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: متاسفانه برخی از کشورهای منطقه که مردم شان مسلمان و متدین هستند، حاکمانشان نه دین را می فهمند نه دین را می فهمند. لااقل اینها ادعای عربیت می کنند. خوب چه شد. عربیت کجا رفت عروبت چه شد. در فلسطین هر روز دارند جنایت بیشتر می کنند چطور شما دست دراز کردید به سمت اسرائیل و به او در این منطقه پایگاه بدهید. تمام عواقب وخیمی که پیش بیاید در این منطقه به عهده شماست.