آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۷
استان ها
۱۸

خبر

شتاب ترانزیت خودرو با شروع فعالیت مرزهای آسیای میانه

دنیای اقتصاد - بندرعباس : مدیر بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان از تخلیه و بارگیری حجمی افزون بر 20 هزار دستگاه خودرو طی نیمه نخست شهریورماه در بنادر و دریانوردی بندرلنگه خبر داد و گفت: این بندر به عنوان قلب تپنده ترانزیت خودروی ایران و چهار راه ترانزیت خودرو به کشورهای آسیای میانه مورد توجه است.

 به گزارش روابط عمومی اداره بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان، قاسم عسکری نسب، مدیر اداره بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان با اعلام این خبر گفت: با بازگشایی مرزهای کشورهای آسیای میانه و الکترونیکی شدن مرزهای اقلیم کردستان عراق، ترانزیت خودرو در این بندر شتاب گرفته است. عسکری نسب خاطرنشان کرد: 20 هزار دستگاه خودرو طی نیمه اول شهریور امسال در بنادر و دریانوردی بندرلنگه تخلیه و بارگیری شد که این نشان دهنده این است که بندرلنگه به عنوان کانونی امن برای ترابری دریایی و زمینی این کالا به کشور های آسیای میانه محسوب می شود. این مقام مسوول با بیان اینکه به صورت میانگین روزانه 2هزار دستگاه خودرو از 17 فروند شناور لندینگ کرافت و باری کوچک (دوبه) و یک فروند کشتی رو- رو در این بندر تخلیه می شود، تصریح کرد: همین امر سبب شده بندر لنگه روزانه پذیرای حدود 200 دستگاه تریلر سواری کش و 150 دستگاه کامیون برای حمل این خودروهای ترانزیتی به کشورهای آسیای میانه باشد.

افزایش ظرفیت تولید در نفلین سینیت کلیبر 50 درصد

دنیای اقتصاد - تبریز - رعنا نیک رفتار : رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: با تغییر در فرآیند خطوط تولید نفلین سینیت کلیبر از خشک به تر، ظرفیت تولید در این مجتمع معدنی و صنعتی از 30درصد به 80 درصد افزایش می ‎یابد.

حبیب امین زاده در حاشیه بازدید از مراحل اجرایی فازهای توسعه نفلین سینیت کلیبر افزود: با ارتقای کیفیت محصولات تولیدی در این مجتمع علاوه بر تامین نیاز داخل، مسیر صادرات این محصول نیز هموارتر می شود. وی اعلام کرد: برای ورود به عرصه رقابت و بازارهای جدید طرح توسعه این واحد که در سال 97 آغاز شده است، آذر امسال به بهره برداری می رسد. امین زاده افزود: اکنون علاوه بر اشتغال 20 نفری در معدن، 75 نفر نیز در صنایع معدنی مشغول به کار هستند که این رقم در آذر به 110 نفر خواهد رسید و با تکمیل فازهای بعدی اشتغال در این واحد صنعتی و معدنی به 150 نفر افزایش می یابد. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان درخصوص فازهای بعدی طرح توسعه این واحد صنایع معدنی گفت: در 2 فاز دیگر ابتدا باطله های کارخانه قبلی بازیافت و در نهایت یک محصول کیفی با قابلیت صادرات تولید می شود.

137 میلیون یورو هزینه برای خط دوم آب زرینه رود به تبریز

دنیای اقتصاد - تبریز : مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی اعلام کرد: تاکنون 137 میلیون یورو از محل فاینانس و 950 میلیارد ریال از محل منابع عمومی برای ساخت خط دوم انتقال آب زرینه رود به تبریز هزینه شده است.

یوسف غفارزاده گفت: خط دوم آب رسانی زرینه رود به تبریز به عنوان پشتیبان خط اول آبرسانی به طول 146 کیلومتر با استفاده از لوله فولادی با قطرهای 2 هزار، یک هزار و 600، یک هزار و 400 و یک هزار میلی متر درحال اجرا است. وی افزود: در این خط 2 مخزن 10 هزار و 100 هزار مترمکعبی و یک ایستگاه با ارتفاع پمپاژ 262 متر با دبی 3 هزار و 92 لیتر در ثانیه اجرا شده است. وی اظهار کرد: این خط با هدف پشتیبان و پدافند غیرعامل خط اول آبرسانی تبریز برای تامین آب شرب 24 شهر و 337 روستای استان های آذربایجان غربی و شرقی اجرا می شود. مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی اضافه کرد: از این تعداد دو شهر و 120 روستا در آذربایجان غربی و 22 شهر و 217 روستا در آذربایجان شرقی قرار دارند. وی تشریح کرد: سرمایه گذاری این طرح از محل فاینانس و منابع عمومی بوده که 98درصد فاینانس شامل 11درصد به صورت جذب نقدی و 87 درصد به صورت خرید کالا در 25 مرحله جذب شده است. غفارزاده گفت: این طرح اکنون از 71 درصد پیشرفت برخوردار است و پیش بینی می شود در سال 1402 به بهره برداری برسد.

بازگشت فلامینگو ها به دریاچه ارومیه

دنیای اقتصاد - تبریز : با احیای دریاچه ارومیه و بازگشت آب و آرتمیا به این دریاچه، فلامینگو ها که یکی از زیستگاه های اصلی شان دریاچه ارومیه است پس از 5 سال به این منطقه بازگشتند. فلامینگو ها از آرتمیا های موجود در دریاچه ارومیه که جانوران سخت پوستی هستند تغذیه می کنند، که با احیای دریاچه ارومیه وجود آرتمیا ها نیز در این دریاچه فراهم شده است. تاکنون تعداد فلامینگو های مهاجر در سواحل دریاچه ارومیه 20 هزار قطعه اعلام شده است.

افتتاح خط تولید شمش فولاد ارس

دنیای اقتصاد - تبریز - سیما نیک رفتار : خط تولید شمش هلدینگ «فولاد ارس» با 240 هزار تن ظرفیت تولید سالانه در منطقه آزاد ارس افتتاح شد. مدیرعامل این هلدینگ گفت: برای راه اندازی این خط تولید با عنوان «مجتمع فولاد آذرآبادگان» که از شرکت های زیرمجموعه این هلدینگ به شمار می رود، تاکنون بیش از 2/ 2 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است. مسعود محرمی افزود: ظرفیت تولید این خط در فاز نخست120 هزار تن است و پس از تکمیل فازهای بعدی، ظرفیت آن به 240هزار تن در سال می رسد. وی با اشاره به اینکه با افتتاح این خط برای 200 نفر به صورت مستقیم در منطقه آزاد ارس شغل ایجاد شده است، بیان کرد: هلدینگ فولاد ارس، تکمیل طرح آذرآبادگان را در زمینی به مساحت 35هکتار طی سال 1397 کلید زد. به گفته وی شمش فولاد تولیدی در این مجتمع با دارا بودن بالاترین استانداردهای جهانی به عنوان مواد اولیه کارخانه های نورد در بازارهای داخلی و خارجی عرضه خواهد شد. محرمی اظهار کرد: در این شرکت روزانه بیش از 200 تن شمش فولادی تولید می شود و با راه اندازی فاز دوم این کارخانه طی بهمن سال جاری، ظرفیت تولید شمش آن به دو برابر افزایش می یابد.

کسب رتبه برتر توزیع برق گلستان در جشنواره شهید رجایی

دنیای اقتصاد - گرگان : مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق گلستان گفت: شرکت توزیع نیروی برق گلستان در جشنواره شهید رجایی1398در بخش در ارزیابی عملکرد در بین دستگاه های اجرایی استان رتبه برتررا کسب کرد. علی اکبر نصیری گفت: با تلاش همکاران در زیرمجموعه معاونت های این شرکت به منظور تحقق راهبردهای ابلاغی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در نظام اداری و تاکید دولت تدبیر و امید بر اصلاح نظام اداری به صورت شفاف و کارآمد، شرکت توزیع نیروی برق استان گلستان در ارزیابی عملکرد دستگاه های اجرایی استان در سال 1398 (جشنواره شهید رجایی) حائز رتبه برتر (اول) شد. وی افزود: این موفقیت برای چندمین سال متوالی (از سال 95 تاکنون) حاصل شده است.

گازرسانی به شهر مرزی نودشه

دنیای اقتصاد - کرمانشاه - الهام اکبری : مدیرعامل شرکت گاز استان کرمانشاه گفت: به منظور خدمت رسانی به مردم استان، گازرسانی به شهر مرزی نودشه به بهره برداری رسید. در این مراسم که با حضور ویدئو کنفرانسی وزیر نفت انجام شد، همزمان 151 روستا و واحد صنعتی نیز گازدار شدند یا عملیات گازرسانی به این واحدها آغاز شد. به گزارش روابط عمومی شرکت گاز استان کرمانشاه، شهبازی افزود: گازرسانی به شهر نودشه با اجرای 33500 متر خط تغذیه و انجام 13400 متر شبکه داخلی با اعتبار 180 میلیارد ریال برخورداری 1229 خانوار شهری را از نعمت گازطبیعی فراهم کرده است. وی اظهار کرد: همچنین با بهره برداری از 81 روستا و آغاز عملیات اجرایی 9 روستا بااعتبار 484 میلیارد ریال زمینه برخورداری 3062 خانوار روستایی از گازطبیعی فراهم شده است.