آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۷۴۵
سیاست
۳
رویداد

وکیل مدافع مدیر کانال آمدنیوز از احتمال ابلاغ رای در روز شنبه خبر داد: افق مه آلود زم

وکیل مدافع روح الله زم اعلام کرده که هنوز حکم نهایی موکلش به آنها ابلاغ نشده است. روز سه شنبه رییس دیوان عالی کشور اعلام کرد که رای نهایی پرونده روح الله زم ازسوی دیوان عالی کشور صادر شده است. اگرچه مرتضوی مقدم از حکمی که برای مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز صادر شده، حرفی نزد و با بیان اینکه «رای داده شده» تاکید کرده بود که «اعلام می شود» اما برخی رسانه ها خبر از تایید حکم اعدام روح الله زم دادند و این گفته رییس دیوان عالی کشور را به تایید حکم اعدام صادر شده از سوی دادگاه برداشت کردند. 

این موضوع اما آنقدر بازتاب داشت که ساعتی بعد قوه قضاییه موضوع مطرح شده ازسوی برخی رسانه ها را تکذیب کرد. در تکذیبیه قوه قضاییه که از سوی مرکز رسانه قوه قضاییه منتشر شد، آمده بود: «در پی انتشار خبری در فضای مجازی مبنی بر تایید حکم روح الله زم در دیوان عالی کشور، اعلام می گردد حجت الاسلام مرتضوی مقدم، اظهارنظری پیرامون رد یا تایید حکم این پرونده نداشته است و خبر منتشرشده صحت ندارد. رییس دیوان عالی کشور مطلبی پیرامون تایید حکم روح الله زم اعلام نکرده است و بدیهی است براساس ضوابط و مقررات قانونی، پس از اعلام تصمیم دیوان عالی کشور ابلاغ حکم و دادنامه از ناحیه دادگستری استان تهران خواهد بود.»

نکته قابل توجه اما این است که اگرچه قوه قضاییه خبر منتشرشده ازسوی رسانه ها مبنی بر تایید حکم اعدام روح الله زم را تکذیب کرده است اما این موضوع به این معنا نیست که لزوما حکم اعدام تایید نشده است. در تکذیبیه قوه قضاییه چنانکه پیش از این آمده، تاکید شده که رییس دیوان عالی کشور مطلبی پیرامون «رد یا تایید» حکم زم اعلام نکرده است. بنابراین محتمل است که رای دیوان عالی کشور، همان تایید حکم اعدام باشد. اما با توجه به اینکه بنابر گفته وکیل مدافع مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز این حکم هنوز به آنها هم ابلاغ نشده، برای آگاهی از حکم صادره دیوان عالی کشور برای روح الله زم باید منتظر ابلاغ آن به وکیل او باشیم. 

چنانچه دیروز هم وکیل روح الله زم با بیان اینکه هنوز رای نهایی موکلم به بنده ابلاغ نشده، از احتمال ابلاغ رای در روز شنبه (29 شهریورماه) خبر داد. البته ممکن است همان طورکه صدور حکم اعدام برای روح الله زم هم نه از طریق وکیل او که از سوی سخنگوی دستگاه قضایی اعلام شده بود، این بار هم رای دیوان عالی کشور از سوی دستگاه قضایی صورت گیرد. دهم تیرماه بود که سخنگوی دستگاه قضایی در نشست خبری اش از صدور حکم اعدام برای روح الله زم خبر داد. حکمی که 20 روز پس از برگزاری آخرین جلسه دادگاه مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز صادر و اعلام شد.

روح الله زم، مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز بود که 22 مهرماه 98 با توجه به آنچه «عملیات فریب اطلاعاتی» اعلام شد، دستگیر و به کشور بازگردانده شد. زم در اولین جلسه دادگاهش که 4 ماه بعد از دستگیری او و در 22 بهمن ماه سال گذشته برگزار شد، با 17 عنوان اتهامی روبرو شد. اگرچه زم در عین پذیرش برخی اتهامات و اشتباهاتش، بسیاری از اتهاماتش را قویا رد کرد اما درنهایت 20 روز بعد از برگزاری ششمین و آخرین جلسه دادگاه او، دادگاه او را به اتهام افساد فی الارض به «اعدام» محکوم کرد. 8 روز پس از اعلام صدور حکم، وکیل روح الله زم به حکم صادره برای او اعتراض کرد تا این حکم در دیوان عالی کشور بررسی شود. حالا ظاهرا این دیوان رای این پرونده را صادر کرده و برای اطلاع از سرنوشت روح الله زم باید منتظر اعلام آن بمانیم.