آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۷۴۵
جهان
۵
گزارش روز

بحرین و امارات متحده عربی میزبان سفارت های اسراییل می شوند

توافق نمرودیان به نام ابراهیم (ع)

شهاب شهسواری

پس از چند هفته گمانه زنی توافقنامه های موسوم به ابراهیم از سوی وزرای خارجه بحرین و امارات با نخست وزیر اسراییل در حضور رییس جمهور امریکا امضا شد. وزرای خارجه دو کشور حاشیه جنوب خلیج فارس، سه شنبه شب در واشنگتن سندهایی را امضا کردند که بر اساس آن موجودیت رژیم اشغالگر سرزمین فلسطین را به رسمیت می شناسند و به این رژیم اجازه می دهند تا در کشورهای شان سفارت ایجاد کند. عبدالله بن زاید، وزیر خارجه امارات متحده عربی و عبدالطیف بن راشد الزیانی، وزیر خارجه بحرین در باغچه جنوبی کاخ سفید متن 3 توافقنامه را همراه با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اشغالگر سرزمین فلسطین و دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا امضا کردند. نتانیاهو در شرایطی که به عنوان متهم در حال گذراندن مسیر پرونده فساد مالی و رشوه است و همزمان با اعتراض های هفتگی در مقابل محل اقامتش در قدس اشغالی مواجه شده است در کنار ترامپ که 5 هفته دیگر باید در انتخابات مقابل رقیب دموکراتش جو بایدن بایستد، هر دو به شدت به یک نمایش خبری در مقابل طرفداران شان نیاز داشتند.

دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا در مراسم امضای این توافقنامه مدعی شد که دست کم 5 کشور دیگر عربی هم آماده امضای توافق با اسراییل هستند. رییس جمهور امریکا حاضر به نام بردن از این کشورها نشد و فقط گفت اگر بیشتر به آنها فشار می آوردیم آنها همین امروز اینجا حاضر می شدند. دو توافقنامه ای که توسط بحرین و امارات با رژیم اشغالگر سرزمین فلسطین امضا شده از سوی حامیان آن «توافق های ابراهیم» نامیده شده است به این بهانه که مسلمانان و یهودیان هر دو از ادیان ابراهیمی پیروی می کنند و اعراب و بنی اسراییل هم هر دو از اقوام حضرت ابراهیم (ع) هستند. اما خلیل جهشان، مدیر اجرایی اندیشکده مرکز عرب در واشنگتن این نامگذاری را تهوع آور توصیف می کند و می گوید:«باور بر این است که پیکر ابراهیم (ع) در شهر الخلیل در کرانه باختری مدفون است، جایی که فلسطینیان در آن به صورت پیوسته با محدودیت های تبعیض آمیز مواجهند و بر اساس برآورد عفو بین الملل زیر مجازات دسته جمعی قرار دارند. این اقدام در واقع یک ابزار پروپاگاندا برای منحرف کردن اذهان عمومی است. پیچیدن یک سازوکار تهوع آور تحت نام ابراهیم (ع) باعث می شود که پیکر حضرت ابراهیم(ع) در مدفنش بلرزد.»

شتاب ترامپ و نتانیاهو در امضای توافقنامه تا حدی بود که منتظر رایزنی ها برای حضور رهبران کشورهای کوچک حاشیه خلیج فارس نماندند و حاضر شدند در مراسمی با حضور وزیران خارجه امارات و بحرین امضای شان را پای توافقی بگذارند که طرف مقابل در سطح پایین تر سیاسی امضا کرده است. با این حال 4 مقام حاضر در این مراسم به گونه ای سخنرانی کردند که انگار یک توافق مهم صلح توسط ترامپ و نتانیاهو امضا شده است. این ادعا برای مخاطبان امریکایی که ممکن است هرگز در مورد تاریخ فلسطین چیزی نشنیده باشند، باورپذیر باشد اما آگاهان سیاسی می دانند که بحرین و امارات متحده عربی کشورهایی هستند که اساسا بعد از اشغال فلسطین تاسیس شده اند نه تنها هرگز در جنگی مقابل اشغالگران سرزمین فلسطین قرار نگرفته اند بلکه حتی تاکنون از کمک کردن به گروه های استقلال طلب و آزادی خواه فلسطینی هم هیچ کمکی نکرده اند و حتی بر خلاف کشورهایی مانند سوریه، لبنان و اردن حاضر به پذیرش بخشی از میلیون ها آواره فلسطینی در سرزمین های شان نیستند.

در چنین شرایطی ادعای امضای توافق صلح میان 3 موجودیت که هرگز جنگی با یکدیگر نداشته اند ادعایی توخالی و بی اساس بود که بارها و بارها از سوی رییس جمهور امریکا، نخست وزیر رژیم اشغالگر سرزمین فلسطین و وزرای خارجه امارات و بحرین تکرار شد. این توافق ها 8 ماه بعد از مراسم رونمایی متن طرح  موسوم به «معامله قرن»  امضا می شود. معامله ای که به دلیل نادیده گرفتن تمامی حقوق فلسطینیان در آن هرگز از سوی هیچ یک از گروه های فلسطینی پذیرفته نشد و رییس جمهور امریکا عاقبت مجبور شد که بدون حضور شخصیت های فلسطینی از دوست خود نتانیاهو دعوت کند تا دو نفری از طرح معامله قرن میان خودشان رونمایی کنند.

دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا که دو سال و نیم پیش در اقدامی مخالف تمام قواعد و قوانین بین المللی اعلام کرد، قدس اشغالی را به عنوان پایتخت رژیم اشغالگر به رسمیت می شناسد و سفارت خود را به این منطقه اشغالی منتقل کرده بود، ادعا کرد که با امضای چنین توافقی «امکان صدور ویزا برای مسلمانان برای عبادت در مسجدالاقصی فراهم می شود.» دونالد ترامپ در ادامه مدعی شد که رسانه ها به دروغ گفته اند که اسراییل قصد تخریب مسجدالاقصی را دارد. این در حالی است که مقام های رژیم اشغالگر بارها و بارها از آرزوی خود برای تخریب مسجد الاقصی و ساخت معبد در آن مکان سخن گفته اند.

در دو توافقی که میان بحرین و رژیم اشغالگر و امارات و رژیم اشغالگر به صورت جداگانه امضا شد، اشاره ای به سرنوشت فلسطین نشده است. در متن توافق امارات در بخشی کوتاه به ضرورت ایجاد یک «راه حل جامع و واقع گرایانه» برای مساله فلسطین و از توافق موسوم به معامله قرن اشاره شده است. اما در توافق بحرین هیچ اشاره ای به معامله قرن وجود ندارد. در هیچ یک از دو قرارداد اشاره ای به تشکیل دولت فلسطینی، راه حل دو دولتی، حق بازگشت آوارگان، عقب نشینی از شهرک ها ساخته شده بیرون از سرزمین های اشغالی تا سال 1967 و دیگر خواسته های فلسطینیان نشده است. در عین حال به رغم گزارش رسانه ها مبنی بر شرط امارات برای خرید جنگنده های مدرن اف 35 برای امضای قرارداد عادی سازی روابط با تل آویو، در توافق امضا شده اشاره ای به موضوع فروش سلاح های مدرن امریکایی به ابوظبی نشده است.

واکنش فلسطینی ها به امضای توافق امارات و  بحرین با رژیم اشغالگر

منیر جاغوب از رهبران جنبش فتح گفته است: «توافق عادی سازی روابط بحرین و امارات با رژیم صهیونیستی ممکن است برای ملت فلسطین و ملت های عربی خیر و برکت به همراه داشته باشد زیرا این توافق موجب خیزش این ملت ها علیه حکام خائن و ذلیل خود خواهد شد.» نبیل شعث، مشاور محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطین در واکنش به این قراردادها تاکید کرد:«امروز برای عرب ها و دولت های شان مایه شرم و ننگ است، این توافق به معنای ادامه توطئه های امریکایی- اسراییلی است.»

صائب عریقات، دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین تاکید کرد که توافق عادی سازی بحرین و امارات با رژیم صهیونیستی بخشی از طرح به اصطلاح صلح امریکا موسوم به معامله قرن است. صائب عریقات در گفت وگو با تلویزیون فلسطین تصریح کرد که امارات و بحرین با این توافق پذیرفتند که مسجد الاقصی تحت اشغال صهیونیست ها باشد. عریقات با اشاره به اینکه عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی در حقیقت مشروعیت بخشی به شهرک سازی و اشغالگری این رژیم است، اظهار کرد که جراد کوشنر به وزرای خارجه بحرین و امارات اجازه نمی دهد از تشکیل کشور فلسطین در«مرزهای سال 1967» سخنی بگویند. او گفت: آنچه امروز اتفاق افتاد، دقیقا همان چیزی است که در معامله قرن ذکر شده است.

«اسماعیل هنیه»  رییس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) نیز شامگاه سه شنبه با محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطین تلفنی گفت وگو کرد. رسانه های فلسطینی گزارش دادند که هنیه در این تماس تلفنی تصمیم بر توسعه و تقویت گام هایی که در راستای مقابله با عادی سازی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی و طرح صلح ادعایی امریکا موسوم به معامله قرن و طرح اشغالی الحاق کرانه باختری گرفته شده، تاکید کرده است.

به رغم نگرانی  و خشم فلسطینیان از خیانت دولت های عربی حاشیه خلیج فارس به آرمان ملت فلسطین سازمان های عربی و اسلامی از جمله سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه عرب که هر دو آزادی قدس و تشکیل حکومت فلسطینی را از جمله اصلی ترین اولویت های دیپلماتیک خودشان می دانند، حاضر به محکوم کردن امضای این توافقنامه نشده است.