آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۵
اقتصادی
۴

همتی: نرخ های کنونی بازار ارز دوام نخواهند داشت

پس از نوسانات اخیر بازار ارز، رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: قبلا هم گفتم، نرخ های ارز در بازار، نرخ های اقتصادی نیستند و دوام نخواهند داشت.

عبدالناصر همتی طی یادداشتی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: از چند هفته پیش دولت آمریکا با طرح لغو تمام معافیت های تحریمی و راه اندازی ماشین تبلیغاتی خود توسط رسانه های وابسته آخرین تلاش های خود را برای ایجاد التهاب در بازار ارز کلید زد. به نظر نمی رسد اقدام دیگری برای استفاده در فشار حداکثری باقی مانده باشد.

وی افزود: آمریکایی ها از این کار بیشتر هدف تبلیغاتی دارند. طبیعی است که نوسان گیران و سودجویان در بازار ارز برای بهره گیری از فضای تبلیغاتی، تلاش لازم به عمل بیاورند. همان گونه که قبلا گفتم، ثبات بازار برای بانک مرکزی اولویت دارد و لذا در حاشیه نرخ بازار نسبت به عرضه سنگین اقدام و اجازه آربیتراژ و نوسان گیری نخواهد داد.

این مقام مسئول ادامه داد: بانک مرکزی ضمن افزایش عرضه در بازار ثانویه (نیما)، در راستای تسهیل و تسریع تامین ارز واردکنندگان در این بازار به پتروشیمی ها، فولادی ها و معدنی ها اعلام کرد که آنها نیز می توانند ارز حاصل از صادرات خود را، علاوه بر صرافی های بانکی، مستقیما به صرافی های مجاز جهت واردات کالاهای دارای تخصیص ارز بفروشند. قبلا هم گفتم، نرخ های ارز در بازار، نرخ های اقتصادی نیستند و دوام نخواهند داشت. امیدوارم مردم عزیز دارایی خود را در معرض ریسک بازار ارز قرار ندهند.

نوسانات جدید در بازار ارز

گفتنی است، طی هفته جاری قیمت ها در بازار ارز و سکه دستخوش تلاطم زیادی شد، مثلا روز دوشنبه که قیمت دلار به آستانه 27 هزار تومان رسید، بانک مرکزی با دخالت موثر در بازار ارز (لغو ممنوعیت فروش ارز با کدملی، برداشتن سقف قیمتی سامانه نیما و افزایش قیمت نرخ صرافی ها) موجب کاهش نرخ به کانال 26 هزار تومان شد. همچنین قیمت سکه هم که در این روز تا 13 میلیون و 100 هزار تومان بالا رفته بود، تا 12 میلیون و 475 هزار تومان پایین آمد.

با این حال، صبح دیروز هم برخی اخبار سیاسی موجب شد فضای بازار ارز دوباره ملتهب شود و نرخ دلار در معاملات فردایی از 27 هزار و 200 تومان هم عبور کند و به دنبال آن، نرخ ارز در صرافی های بانکی نیز افزایش یافت و به 27 هزار و 200 تومان رسید اما افزایش قیمت ارز در معاملات فردایی ساعتی بعد متوقف شد و مسیر قیمت ها در بازار طلا و ارز نزولی شد تا جایی که دلار در معاملات نقدی 26 هزار و 800 تومان و در معاملات فردایی 26 هزار و 900 تومان قیمت خورد.

دلایل واهی برای سودجویی از گرانی دلار

به گزارش خبرگزاری تسنیم، از مهم ترین دلایل تشدید نوسانات در بازار ارز به اذعان فعالان ارزی حاضر در خیابان فردوسی، تهدیدهای آمریکا مبنی بر فعال کردن مکانیسم ماشه از هفته آینده است. صراف ها و فعالان بازار ارز می گویند: احتمالا تا هفته آینده فضای بازار ارز مانند روزهای قبل با نوسان قیمتی همراه باشد اما بعد از آن با کاهش التهابات، کاهش قیمت ها را خواهیم داشت.

در واقع، نکته مهم این روزهای بازار ارز؛ نگرانی ها از تهدیدهای آمریکا مبنی بر فعال سازی مکانیسم ماشه است تا برخی بر طبل گرانی ها به خصوص گرانی قیمت ارز بکوبند، در حالی که به نظر می رسد این موضوع حربه ای است تا برخی دلالان با سوءاستفاده از چنین اخباری، سودی به جیب بزنند وگرنه حتی اگر مکانیسم ماشه فعال شود، اتفاق خاصی رخ نمی دهد و تحریم هایی که هم اکنون در حال اعمال هستند، شدیدترین تحریم های «ممکن» می باشد.

به عبارت دیگر، حتی اگر تهدید آمریکا عملی و مکانیسم ماشه اجرایی شود باز هم تغییری در فرایند اجرایی و مبادلات مالی کشورمان صورت نمی گیرد چراکه قبلا شدیدترین تحریم ها اعمال شده است و آنچه این روزها از سوی مقامات آمریکایی اعلام می شود صرفا تهدیدهای توخالی است که در واقعیت اثری برای ایران و مردمش ندارد.

مکانیسم ماشه چیست؟

لازم به ذکر است، بر اساس مکانیسم ماشه، هر یک از طرف های توافق هسته ای می توانند با بهانه های حتی ساختگی ایران را به نقض توافق هسته ای متهم کنند و ظرف حداکثر 65 روز تحریم ها علیه ایران را برگردانند؛ مطابق این مکانیسم، حتی اگر ایران طرف مقابل را به نقض عهد متهم کرد و پس از طی مراحل پیش بینی شده در سازوکار حل وفصل اختلاف از توضیحات طرف مقابل متقاعد نشد، در صورت ارجاع مسئله به شورای امنیت با بازگشت تحریم ها روبه رو خواهد شد!

بر همین اساس، برخی از فعالان اقتصادی معتقدند: در شرایطی که هر روز با تهدیدهای آمریکا برای تحریم روبه رو هستیم باید با برنامه ریزی و هماهنگ به مقابله با تحریم ها روی بیاوریم.

آنها از بانک مرکزی می خواهند که اجازه نقل و انتقالات را مجددا به شبکه صرافی ها بدهد تا به صورت چریکی با تهدید و تحریم های آمریکا مبارزه کنند. صرافی ها تاکید دارند که هرچه شبکه گسترده تر باشد امکان آسیب پذیری کمتر می شود.