آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۷۴۵
جهان
۵
سوژه روز

تحقیقات قضایی علیه مشاور امنیت ملی سابق امریکا به اتهام افشای اطلاعات محرمانه ادامه دارد

بولتون، مشاوری در آستانه محکومیت

محمدحسین لطف الهی

وزارت دادگستری امریکا که تابستان امسال تلاش حقوقی اش برای جلوگیری از انتشار کتاب خاطرات جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق رییس جمهور ایالات متحده ناکام مانده بود، تحقیقاتی رسمی را آغاز کرده تا بولتون را به دلیل افشای اطلاعات محرمانه کاخ سفید مورد پیگیری قرار دهد؛ تحقیقاتی که به نتیجه رسیدن آن می تواند چالشی جدی برای سیاستمدار جمهوری خواهی باشد که گفته است برای اولین بار در زندگی اش به کاندیدای جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری رای نخواهد داد. نیویورک تایمز به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده که این تحقیقات پیشرفت خوبی داشته و هیات منصفه ای که  از سوی تیم حقوقی وزارت دادگستری تشکیل شده با استناد به برخی مدارک به دست آمده دستوری برای جست وجو در سوابق ارتباطی انتشارات «سیمون و شوستر» با مشاور امنیت ملی سابق امریکا صادر کرده است. به گفته این منبع آگاه احضاریه ای نیز به موسسه «خاوارین» که جان بولتون آن را اداره می کند ارسال شده و از نماینده حقوقی این موسسه خواسته شده تا برای تکمیل تحقیقات همکاری لازم را داشته باشد.

جان بولتون مرداد ماه امسال با انتشار کتاب «اتاقی که در آن اتفاق افتاد» برخی اتفاقاتی را  که در دوره حضور 17ماهه او در کاخ سفید رخ داده، افشا کرد و این موضوع ضربه ای سنگین به کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ وارد آورد. پیش از انتشار این کتاب در ماه ژوئن وزارت دادگستری امریکا با تنظیم شکایتی در دادگاه تلاش کرد، مانع انتشار کتاب جان بولتون شود اما در نهایت رویس لمبرت قاضی دادگاه اعلام کرد، تلاش برای جلوگیری از انتشار کتاب بیهوده است؛ چراکه تا آن زمان حدود 200 هزار نسخه از آن منتشر شده و شماری از آنها حتی در اختیار رسانه ها قرار گرفته بود. در آن زمان خبرگزاری فرانسه گزارش داد که قاضی در حکم خود به دو نکته دیگر هم اشاره کرده است: نخست  اینکه  دولت نتوانسته است ثابت کند،  انتشار کتاب «خسارت های جبران ناپذیری» به بارخواهد آورد. دوم اینکه بولتون با بی اعتنایی به تقاضای دستگاه های امنیتی برای بازبینی کتاب، امنیت ملی را به بازی گرفته است. بخش دوم حکم دادگاه، این امید را در تیم حقوقی دولت ایجاد کرد که هرچند نتوانسته اند از انتشار کتاب جلوگیری کنند، دست کم خواهند توانست با محکوم کردن جان بولتون و اعمال جریمه ای سنگین علیه او از انتشار دیگر کتاب هایی که نوعی افشاگری علیه رییس جمهور امریکا به  حساب می آید، جلوگیری کنند.

تیم حقوقی وزارت دادگستری امریکا مدعی است، جان بولتون ناقض توافقنامه «منع افشای اطلاعات محرمانه» است که در ابتدای ورود به کاخ سفید امضا کرده و به همین دلیل باید محکوم شود. به نوشته پولیتیکو، جان بولتون و ناشر کتاب از اظهارنظر در این باره خودداری کرده اند اما وکیل مشاور امنیت ملی سابق امریکا گفته است که او بی گناه بوده و نباید محکوم شود. چارلز کوپر در بیانیه ای که خطاب به پولیتیکو نوشته، آورده است:«اخیرا از صدور احضاریه برای آقای بولتون آگاهی یافته ایم. اعتقاد ما بر این است که آقای بولتون اقدامی بر خلاف قانون و مقررات انجام نداده؛ چه رسد به جرم غیرقابل جبران. آقای بولتون گفته است به طور کامل با هر تحقیقی همکاری خواهد کرد». وکیل مشاور امنیت ملی سابق رییس جمهور امریکا همچنین کاخ سفید را متهم کرده است که از طریق «پیگیری لاک پشتی» این تحقیقات تصمیم دارد، مانع از آن شود که آقای بولتون تا پیش از برگزاری انتخابات نوامبر، مطالب دیگری را علیه رییس جمهور امریکا مطرح کند.

احتمال بالای محکومیت بولتون

اصلی ترین سوال در دعوای حقوقی دولت امریکا و مشاور سابق امنیت ملی رییس جمهور این است که آیا جان بولتون پیش از اظهارنظر کاخ سفید روی محرمانه بودن یا نبودن کتاب اقدام به انتشار آن کرده یا طی روند قانونی توافق عدم افشای موارد محرمانه از کتاب خود رونمایی کرده است. جان بولتون مدعی است پیش از انتشار کتاب خود را در اختیار کاخ سفید قرار داده اما مسوولان کاخ سفید اعلام کرده اند او پیش از آنکه کاخ سفید نظر رسمی خود را اعلام کند، نسخه هایی از کتاب را منتشر کرده و آن را در اختیار خبرنگاران قرار داده است. نیویورک تایمز نوشته است که این ادعا «قمار بولتون» بود:«او یا راست گفته و می تواند موضع خود را تقویت کند و به درآمدزایی از کتاب بسیار پرفروش خود ادامه دهد یا اینکه دروغ گفته و نه تنها باید تمام درآمد حاصل از این کتاب را به خزانه دولت واریز کند بلکه به محکومیت کیفری دچار شده و به عنوان یک تهدید برای امنیت ملی شناخته می شود». این روزنامه در انتهای این مطلب نوشته است:«او دروغ گفت». در رای منتشر شده از دادگاه در خرداد ماه نیز اشاره شده که روند مورد توافق میان بولتون و کاخ سفید طی نشده و با توجه به این موضوع احتمال بسیاری وجود دارد که مشاور امنیت ملی سابق دولت ترامپ  با محکومیتی سنگین مواجه شود.

آیینه عبرت

هرچند که دولت ترامپ نخواهد توانست آب رفته را به جوی بازگرداند و ادعاهای مطرح شده از سوی بولتون در کتاب «اتاقی که در آن اتفاق افتاد» را بی اثر کند، اصرار زیادی از سوی رییس جمهور و ویلیام بار، دادستان کل امریکا وجود دارد که شکایت حقوقی از بولتون به صورت جدی تا صدور حکم پیگیری شود. ان پی آر با تاکید بر اینکه برای ترامپ و دولت امریکا دو میلیون دلاری که بولتون برای اعطای حق انتشار این کتاب دریافت کرده اهمیتی ندارد، نوشته است:«آنها می خواهند از این طریق راه را برای افشاگری های بعدی از درون کاخ سفید ببندند. در ماه های اخیر انتشار کتاب هایی با محوریت افشاگری علیه رییس جمهور امریکا بازار خوبی داشته و کتاب هایی نظیر «خشم» مصاحبه های باب وودوارد با رییس جمهور ضربات سختی به کارزار انتخاباتی جمهوری خواهان زده است.» در هفته های اخیر کتاب خاطرات مایکل کوهن، وکیل سابق ترامپ و پیتر استروزوک، افسر سابق اف بی آی که پیش تر در انتشار ایمیل های  شخصی هیلاری کلینتون در سال 2016 همچنین تحقیقات درباره دخالت روسیه در آن انتخابات نقش داشت، منتشر شده و به گزارش بلومبرگ قرار است چند کتاب  دیگر از مسوولان و نزدیکان سابق رییس جمهور امریکا در روزهای آتی منتشر شود. ژنرال مک مستر، مشاور اسبق امنیت ملی رییس جمهور امریکا که با آمدن بولتون کاخ سفید را ترک کرد از جمله کسانی است که می خواهد به زودی کتاب خاطرات خود از دوران همکاری با ترامپ را منتشر کند و ممکن است محکومیت بولتون او را از این اقدام- دست کم تا پیش از برگزاری انتخابات-  منصرف کند.