آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۵
اقتصادی
۴

مسئولان وزارت جهاد کشاورزی: تحریم ها موجب از سرگیری تولید در کشور شده است

در شرایطی که تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران همچنان ادامه دارد، اظهارات برخی از مسئولان وزارت کشاورزی نشان می دهد تحریم ها در مواردی موجب از سرگیری تولید در کشور شده است.

از آبان ماه سال 97 تاکنون که تحریم های آمریکا علیه ایران تشدید شده، اتفاقات زیادی در اقتصاد کشور رخ داده است، به عنوان مثال، تولید نفت کاهش یافته و برخی بخش های اقتصادی نیز به دلیل کم شدن درآمدها و مشکلات ارزی آسیب دیده اند، اما این تمام ماجرا نیست؛ چراکه در کنار این اتفاقات، تحولات مثبتی هم رخ داده است. این تحولات مثبت از جایی آغاز شد که وقتی واردات برخی کالاها با مشکل رو به رو شد، برخی تولیدکنندگان تصمیم گرفتند روی پای خود بایستند و خودشان دست به تولید کالاهای موردنیازشان بزنند. بخش کشاورزی یکی از این بخش هاست که علی رغم رشد منفی بخش های صنعت و خدمات کشور در سال 98 و بهار 99، رشدهای سه و 3/8 درصدی را (در سال 98 و بهار 99) ثبت کرده است.

در همین زمینه، معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: تا هفته گذشته، واردات کره داشتیم که باعث خروج ارز از کشور می شد، در حالی که کشور ما جزو بزرگ ترین تولیدکنندگان شیر در خاورمیانه است و پیش بینی می شود امسال 11/5 میلیون تن شیر خام تولید و بیش از 900 هزار تن صادرات فرآورده های لبنی بر پایه شیرخام خواهیم داشت، اما در بحث تولید کره کم کاری شده بود و به واسطه تحریم ها، تولید آن از سرگرفته شد.

مرتضی رضایی افزود: سالانه بیش از 70 هزار تن ظرفیت تولید کره در کشور داریم و این ظرفیت قابل افزایش است. در سال های اخیر با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت صنایع تولید کره از شیر خام را راه اندازی کردند که امروز با افتخار اعلام می کنم، کره تولید داخل به سفره های مردم راه می یابد. این اقدام، علاوه بر توسعه صنعت شیرخام در کشور، باعث صرفه جویی در منابع ارزی می شود.

همچنین، حسن زینلی مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی در گفت وگو با خبرگزاری فارس گفت: تحریم ها اثر بسیار خوبی روی توسعه گیاهان دارویی گذاشت زیرا وقتی واردات با محدودیت هایی مواجه شده شرکت ها و کارخانه ها به استفاده بیشتر از محصولات داخلی روی آورده اند به طوری که کارخانجات فرآوری و همچنین تولید عصاره و اسانس با استفاده از گیاهان دارویی داخل بیشتر فعال شده اند.

وی همچنین با بیان اینکه محدودیت های تامین ارز هم منشا خیر و برکت شد افزود: بر این اساس ،شرکت ها واردات کمتری کردند و باعث شد آنها از گیاهان دارویی داخلی بیشتر استفاده کنند. امسال 25 هزار هکتار کشت جدید گیاهان دارویی در کشور انجام می شود و این به دلیل تقاضا و نیازی است که در بازار احساس می شود. حمایت هایی هم از تولیدکنندگان گیاهان دارویی در دو بخش تسهیلات و یارانه ای انجام می شود.

مجری طرح گیاهان دارویی ارزش صادرات گیاهان دارویی را امسال 550 میلیون دلار عنوان کرد و گفت: این صادرات نسبت به سال گذشته رشد پنج درصدی داشته اما این رشد در شرایط وجود کرونا و مشکلات صادراتی بوده است که البته ظرفیت های زیادی برای صادرات در کشور وجود دارد. معمولا میزان صادرات سه برابر واردات در بخش گیاهان دارویی است.

گفتنی است، چند روز پیش از قول هادی رفیع، گندمکار جوان گنابادی که موفق به صادرات گندم به کشورهای همسایه هم شده بود، نوشتیم: «باید به نیروهای داخلی اعتماد کرد و در راستای اقتصاد مقاومتی تولیدات داخلی را حمایت کرد به عنوان مثال ما برای گسترش کارخانه و خرید دستگاه از ترکیه و چین استعلام کردیم ولی بعد با یک شرکت داخلی قرارداد بستیم و امروز تمامی دستگاه های مجموعه ما ایرانی است و افتخار می کنیم به این موضوع و جواب هم گرفته ایم.»