آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۵
اقتصادی
۴

قرقیزستان: آماده خرید محصولات با کیفیت ایرانی هستیم

عضو شورای تجاری اتحادیه اقتصادی اوراسیا با بیان اینکه ایران امکانات و ظرفیت خوبی برای صادرات دارد گفت: بخش های خصوصی قرقیزستان نیز آماده خرید محصولات باکیفیت با قیمت و بسته بندی مناسب هستند.

حمید زادبوم، رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در جلسه با رئیس اتحادیه صنعتگران قرقیزستان و عضو شورای تجاری اتحادیه اقتصادی اوراسیا، از توسعه همکاری های تجاری بخش های خصوصی ایران و اوراسیا حمایت کرد و گفت: انتظار داریم گروه کاری در حوزه های حمل ونقل، ترانزیت و همچنین تعاملات بانکی بین ایران و کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا فعال شود تا بتوان توسعه تجارت فی مابین را به معنای واقعی محقق کرد.

به گزارش سازمان توسعه تجارت ایران، وی با اشاره به نزدیک بودن سالگرد امضای تفاهم نامه بین اتاق بازرگانی ایران و شورای تجاری اوراسیا ابراز امیدواری کرد: این همکاری بیش از پیش پیگیری شود و با پیشنهاد اتاق بازرگانی ایران جلسه ویدئو کنفرانس بین اتاق های بازرگانی اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران به زودی برگزار شود و تشکیل شورای مشترک تجاری فی مابین در دستور کار قرار گیرد.

در این جلسه، ایبرایف، رئیس اتحادیه صنعتگران و کارآفرینان جمهوری قرقیزستان نیز با اشاره به سفر سال گذشته خود به ایران و بازدید از کارخانجات و توانمندی های ایران، گفت: ایران امکانات و ظرفیت خوبی برای صادرات دارد و بخش های خصوصی قرقیزستان نیز آماده خرید محصولات باکیفیت با قیمت و بسته بندی مناسب هستند.

وی همچنین خواستار تبادل فهرست محصولات صادراتی و وارداتی شرکت های صنایع مواد غذایی، دارویی، ساختمانی و پتروشیمی و ایجاد کریدورهای صادراتی درخصوص دو یا سه محصول نمونه بین طرفین شد.

در ادامه دو طرف با تایید حجم پایین فعلی تجارت ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا به ویژه جمهوری قرقیزستان، درخصوص راه های توسعه تجارت به ویژه «کاهش هزینه های صادرات»، «راه های بهینه حمل ونقل، حمایت های دولتی»، «تاسیس مرکز توسعه روابط تجاری اقتصادی»، «تعیین کالاهای اصلی جهت تسهیل واردات و صادرات»، «مبادلات تهاتری»، «نمایشگاه های تجاری مجازی»، «ایجاد پایگاهی جهت تجارت الکترونیکی» و «توسعه تجارت خدمات به ویژه خدمات فنی مهندسی» بحث و تبادل نظر کردند. گفتنی است، شورای تجارت (کسب و کار) اتحادیه اقتصادی اوراسیا یک نهاد مشورتی شامل انجمن های تجاری و صنعتی کشورهای عضو این اتحادیه است که ضمن جمع آوری و ارائه مواضع و نظرات آنها، فضای تعامل بین جامعه تجاری و نمایندگان کمیسیون اقتصادی اوراسیا در حوزه های ویژه مانند توسعه کارآفرینی، تولید، تجارت متقابل (درون گروهی اوراسیا) و خارجی و مقررات فنی را فراهم می کند.