آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۷۴۵
جامعه
۶
آموزش

مساله کنکور در جلسه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور

دردسر 15 درصدی

گروه اجتماعی: «در قانون جدید سابقه تحصیلی نیز ملاک قرار گرفت که امروز بیش از 85 درصد ظرفیت دانشگاه ها بدون کنکور پذیرش می شود و در این جلسه پیرامون 10 الی 15 درصد داوطلبان قصد رسیدگی را داریم که البته باکیفیت ترین، مهم ترین و تاثیرگذارترین بخش کنکور است.»  این جمله از ابراهیم سوزنچی، معاون خط مشی گذاری ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی است که به صورت خلاصه دستورالعمل جلسه روز گذشته ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور را توضیح می داد. جلسه روز گذشته، در مورد همان 15 درصد صندلی پررقابت دانشگاه بود که سبب شده اند کنکور سراسری همچنان به عنوان یکی از عمده چالش های نظام آموزشی کشور از مدرسه تا دانشگاه شناخته شود؛ مشکلی که البته امسال بیش از هر زمان دیگر حس شد. 

تمام ماه های بعد از عید امسال کنکوری ها به تب وتاب برگزار شدن یا نشدن آزمون های سراسری، ارشد و دکترا گذشت. تیرماه اوج این تب وتاب ها بود. پیچیدگی مساله کنکور چنان به پیچیدگی وضعیت کرونا گره خورده بود که هفته ها تبدیل به دعوای اصلی دولت و مجلس و مردم و وزارت علوم و سازمان سنجش شد تا نهایتا این نتیجه حاصل شود که کرونا هر قدر هم که خطرناک باشد، برای ورود به دانشگاه راه دیگری جز برگزاری آزمون همیشگی نیست. حالا دانشگاه ها شروع شده اند و ورودی های امسال حتما به چشم دیده اند که چطور حیاط دانشگاه ها که به خاطرش از کنکور پرهیاهوی امسال گذشتند از جمعیت خالی است. بر خلاف آموزش و پرورش، وزارت علوم هیچ اصراری بر حضوری بودن کلاس ها نداشت و حالا با نمایان شدن آثار اوج گیری دوباره بیماری، برخی دانشگاه ها روی کلاس های غیرحضوری شان تبلیغ دوباره می کنند. سید حسین حسینی، معاون آموزشی دانشگاه تهران روز گذشته به ایلنا گفت: «این ترم را بر اساس پروتکل ها و برنامه هایی که داریم به صورت تدریجی و فشرده برگزار خواهیم کرد، مثل کاری که در تابستان انجام دادیم بنابراین رویکرد همچنان این است تا آنجا که بتوانیم حضور دانشجویان را به حداقل برسانیم. البته اساتید در اتاق های شان حضور دارند و مشکلی در این زمینه ندارد، ولی در مورد حضور دانشجویان در دانشگاه و خوابگاه ها تا شرایط بهبود پیدا نکند، تصمیمی نداریم.» تصمیمی مشابه با تصمیم دانشگاه های دیگر از جمله دانشگاه الزهرا. شهلا بختیاری، معاون دانشجویی دانشگاه الزهرا هم گفته است:  «با توجه به خطرناک بودن رفت و آمدها، توصیه اکید ما رعایت حداقل حضور دانشجویان در دانشگاه   است.»

با این حال برای رسیدن به همین مرحله، هزاران نفر ناچار شدند امسال با ماسک و ترس سر جلسه آزمون بروند. جار و جنجالی که سبب شد مساله کنکور بیشتر از سال های قبل مورد توجه قرار بگیرد. روز گذشته سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهگی در جلسه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور گفت: «هیچ وقت اراده جدی در موضوع حذف کنکور وجود نداشته است و همیشه کار را ناقص گذاشته ایم و به بعد موکول کرده ایم.» در سال های گذشته و حتی در کنکور امسال تاکید سازمان سنجش بر این بوده است که پذیرش در بیش از 80 درصد رشته های دانشگاه ها از شیوه بدون آزمون قابل دستیابی است، اما همین میزان باقی مانده است که اغلب رقابت ها را به خود اختصاص می دهد. عاملی با اشاره به همین نکته گفت: «از آنجایی که امروز کنکور مبنای ارزیابی داوطلبان 15 درصد صندلی های دانشگاه است و به طور عمده رقابت در رشته های حوزه علوم پزشکی، بعضی  رشته های مهندسی و منتخبی از رشته های علوم انسانی و علوم اجتماعی است، راهکارها باید به نوعی مساله این رشته های رقابت پذیر را حل کند. در این رسته شکستن دوره های دکترای حرفه ای مستقیم به دو مقطع کارشناسی و دوره تکمیلی دکترا می تواند یک راه حل باشد.»  عبدالله جاسبی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در این جلسه گفت:  «در 8 سال پیش که در مجلس موضوع حذف کنکور را دنبال می کردیم به حدود 80 درصد هدف خود رسیدیم و در کاردانی و کارشناسی بیشترین رشد را در حذف کنکور داشتیم. الان می توانیم کل ورود به دانشگاه را تا کارشناسی حل کنیم و در تحصیلات تکمیلی هر سال چند آزمون توسط مراجع معتبری برگزار شود و مدارک تا زمانی معتبر باشد که دانشگاه ها برای ورود بر اساس آن تصمیم  بگیرند.»

با این حال سید احمد معتمدی، رییس دانشگاه امیرکبیر در این جلسه یادآور شد که آنچه ما به نام کنکور می شناسیم در واقع یک نوع از سنجش است که در تمام دنیا وجود دارد: «در تمام دنیا کنکور وجود دارد و حتی اگر در سطح دانشگاه ها کنکور را برگزار کنیم باز هم نگرانی در میان داوطلبان و خانواده ها وجود خواهد داشت و برای مقطع کارشناسی راهی جز کنکور فعلی نداریم که باید اشکالات آن را رفع کنیم.» اما مسعود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران از زوایه دیگری به موضوع نگاه می کند. او در این جلسه در مورد تبدیل کنکور به آزمون «مرگ و زندگی»  برای نوجوانان 18 ساله اشاره کرد و گفت: «در ایران 500 هزار نفر و بلکه بیشتر را تحریک می کنیم برای حضور در دانشگاهی که 100 نفر قرار نیست بیشتر در آن قبول شوند و مشخص نیست چرا این رقابت سخت را  ایجاد می کنیم.»   او تصریح کرد: یک مسیر درست کرده ایم و همه را در داخل آن قرار داده ایم و کشوری که نیازمند تحصیلات تجربه و دانش متفاوت است را درگیر آن کرده ایم. در ذهن افراد باید فرد را ناچار به اختیار و تصمیم گیری کنیم و رقابت را محدود به افرادی کنیم که ریسک کمتری دارند و دانشگاه ها نیز در پذیرش در حدی اختیارات داشته باشند.»  به گفته او پیش تر دانشگاه ها هرکدام یک نوع فارغ التحصیل داشتند و بنابراین نباید یک قالب واحد در آموزش عالی داشته باشیم و به عنوان مثال مکتب علمی و فکری دانشگاه تهران باید با دیگر دانشگاه ها متفاوت باشد و دانشگاه های دیگر نیز همین طور. در پایان نشست روز گذشته عاملی اعلام کرد که این موضوع را رها نمی کند: «به هر حال این موضوع روی میز ستاد نقشه جامع علمی کشور است و تا حل مساله ادامه پیدا خواهد کرد و درخواست دارم که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین وزارت بهداشت و درمان در این خصوص مشارکت  فعال داشته  باشند.»