آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۷
خبر
۸

روحانی در جلسه هیات دولت مطرح کرد: پاسخ به ادعای فعال سازی ماشه

دنیای اقتصاد : حسن روحانی رئیس جمهوری به ادعای آمریکا مبنی بر بازگشت تحریم های ایران از روز یکشنبه 20سپتامبرمطابق مکانیزم ماشه، واکنش نشان داد و گفت: پیشاپیش پیروزی روزهای شنبه و یکشنبه هفته بعد و شکست مفتضحانه آمریکا را به ملت ایران تبریک می گویم. رئیس جمهور همچنین تلاش آمریکا را برای فعال کردن مکانیزم ماشه به دلیل مخالفت و عدم همراهی دیگر کشورها، شکست خورده و بی نتیجه خواند و تاکید کرد: اکنون این آمریکای تنهای رسوا، در این ماجرا دنبال این است که روز شنبه و یکشنبه برای خودش شادمانی درست کند و بگوید موفق شدم این مکانیزم را فعال کنم.

به دنبال خروج یک طرفه آمریکا از برجام در 18 اردیبهشت سال 97 و تلاش های ناکام این کشور برای از بین بردن توافق هسته ای مقامات کاخ سفید همزمان با سررسید پایان منع خرید تسلیحات نظامی ایران، از سال گذشته اقدام به ارائه طرح هایی برای ادامه تحریم تسلیحاتی ایران کرده اند. براساس مفاد توافق هسته ای ایران با قدرت های جهانی که در سال 2015 امضا شد، تحریم های تسلیحاتی ایران در اواسط اکتبر 2020 (اواخر مهر ماه 99) به پایان می رسد. با این حال آمریکا خواستار تمدید این تحریم است درخواستی که اوایل شهریورماه باعنوان طرح بازگشت تحریم ها و فعال کردن مکانیزم ماشه به شورای امنیت ارائه کرد، ولی 13 عضو از 15 عضو این شورا در نامه هایی مخالفت خود را با این اقدام اعلام کردند و در نهایت این طرح در شورای امنیت رای نیاورد. با این حال مقام های آمریکایی اعلام کرده اند که از روز 20 سپتامبر (روز یکشنبه آینده) این تحریم ها به طور خودکار فعال خواهد شد. البته کشورهای باقی مانده در برجام این تفسیر واشنگتن را رد کرده و اعلام کرده اند که به دلیل خروج آمریکا از برجام این کشور قادر به فعال کردن مکانیزم ماشه نخواهد بود. هدف آمریکا از فعال سازی مکانیزم ماشه ممانعت ایران از خرید تانک های چینی و سامانه های دفاع هوایی روسی همزمان با پایان تحریم تسلیحاتی تهران است.

درهمین ارتباط روز گذشته حسن روحانی رئیس جمهوری در جلسه هیات دولت در واکنش به تلاش های آمریکا برای فعال کردن مکانیزم ماشه با اشاره به چهلمین سالگرد دفاع مقدس و سختی های مردم ایران گفت: مردم توانستند مقابل مدرن ترین سلاح های آنان به پیروزی برسند در حالی که ما در طول 8 سال دفاع مقدس حتی یک سلاح معمولی متوسط را نتوانستیم خریداری کنیم.

به گزارش «ایرنا» روحانی افزود: البته برخی اقلام تسلیحاتی را از برخی خریداری کردیم که بعد در داخل خودکفا شدیم، اما کسی سلاح یا تجهیزاتی به ما نداد. اروپا، آمریکا و شوروی، شرق و غرب و تقریبا دنیای عرب آن روز همه پشت ظالم و متجاوز رفتند و ملت ما با مقاومت، صبوری و ایستادگی برابر این تجاوز دلاورانه ایستاد و به پیروزی رسید. رئیس جمهوری افزود: آمریکایی ها در پی آن بودند که در این توطئه در نخستین گام ما را به فروپاشی اقتصادی برسانند. آنان فکرشان این بود که در خرداد و تیر به این فروپاشی می رسیم و بعد دنبال این بودند که ما را در مرداد به سمت فروپاشی اجتماعی ببرند و در پایان فصل پاییز هم ما را به فروپاشی امنیتی برسانند و به تعبیر خودشان در 22 بهمن وارد ایران و بر ملت ایران مسلط شوند. یک چنین فکر خام کودکانه در ذهن کاخ سفید بود.

رئیس جمهوری تاکید کرد: آنچه مهم بود ملت ما در تمام این مراحل نگذاشت آنان از لحاظ اقتصادی، سیاسی و اجتماعی و امنیتی به هدف خود برسند. البته مردم ما را در سختی و فشار اقتصادی قرار دادند امروز هم آمریکایی ها حدود یک ماه است می خواستند در شورای امنیت سازمان ملل تحریم تسلیحاتی ایران تمدید شود که ناموفق بودند و شکست خوردند. روحانی ادامه داد: آمدند شکست بعدی را تجربه کنند و آن این بود که از مکانیزم ماشه استفاده کنند. همه دنیا می دانند مکانیزم ماشه مال آن هایی است که عضو برجام هستند.  کسی که برجام را خائنانه و آن را بدترین توافق تاریخی آمریکا دانسته، از این برجام خارج شده است، هر چه فحش عالم بوده نثار برجام کرده و دیگران را تشویق کرده که از برجام خارج شوند و برابر قطعنامه شورای امنیت ایستادگی کرده است، صلاحیت این کار را ندارد. رئیس جمهوری افزود: این پروسه یک ماهه است که آمریکا خوشبختانه نتوانست آن را آغاز کند. این از پیروزی ها و موفقیت های تاریخی ایران است. آمریکا می خواهد علیه ملت ایران توطئه کند و نمی تواند حتی یک قدم بردارد. روحانی گفت: اعضای شورای امنیت و سه کشور اروپایی در سطح سفرا به صراحت مخالفت کردند، چین و روسیه هم پیش قدم بودند و با زبان واضح مخالفت کردند و بقیه اعضای شورای امنیت هم مخالفت کردند بنابراین آمریکا تنها ماند. وی افزود: کانال های ضدایرانی خارج از کشور برای خودشان خبر درست نکنند و بگویند آمریکا ادعایی کرده و یک ماه هم صبر کرده بنابراین می تواند از این مکانیزم استفاده کند. اصلا مکانیزمی شروع نشد که به نتیجه ای برسد.

   رشد اقتصادی ایران

روحانی دربخش دیگری از سخنانش گفت: رئیس جمهور آمریکا چندی قبل مدعی شده بود که رشد اقتصادی ایران منفی 25 درصد است، در حالی که رشد اقتصادی ایران تحت تاثیر تحریم های شدید و محدودیت های کرونا، به منفی 6/ 0 درصد رسیده و کاهش شدید نرخ رشد اقتصادی تا 20 و 25 درصد مربوط به آمریکا و کشورهای دوست و هم پیمان آمریکا است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، روحانی افزود: رشد اقتصادی ما در طول سه ماه گذشته طبق اعلام بانک مرکزی، از منهای یک هم پایین تر است، منهای 6/ 0 است. شرایط اقتصادی و رشد اقتصادی بدون نفت ما منهای 6/ 0 است و در سه ماهه اول هم در کشاورزی و هم در صنعت رشد مثبت داشتیم البته در خدمات مقداری رشد ما منفی بوده اما دو تای دیگر مثبت بوده است. وی افزود: در سال 98 به رغم اینکه پایان آن با مشکلات کرونا مواجه شد و در آغاز مشکلات سیل و حوادث را در داخل کشور داشتیم، رشد اقتصادی بدون نفت ما مثبت 1/ 1 درصد بود. پارسال هم مثبت بوده، من خیلی امیدوارم و پیش بینی ها این است که اگر همین حرکت را ادامه دهیم تا پایان سال ان شاءالله به رشد مثبت برسیم.

   مهر تایید بر قیمت های ناعادلانه بازار

رئیس جمهوری با تاکید برکنترل محصولات داخلی از روزی که تولید می شوند تا مصرف نهایی گفت: باید فعالیت یک وزارتخانه از صبح تا شب پایش کامل این مسیر باشد تا مردم دچار مشکل نشوند. رئیس جمهوری تصریح کرد: اعتراف می کنم در زمینه تامین موادغذایی مورد نیاز از نظر اصل، مواد در بازار وجود دارد، اما از نظر قیمت، این قیمت ها ناعادلانه و غیرمنصفانه و نادرست است. چرا مردم در فشار قرار می گیرند باید پایش و نظارت کنیم و باید تعزیرات حکومتی با همه توان در بازار حضور داشته باشد، قوه قضائیه که اعلام آمادگی کرده است همه باید کمک و یاری کنیم. وی افزود: امروز هم در دولت عرض کردم که ان شاءالله معاون اول رئیس جمهور بیشترین وقت را در این زمینه و برای هماهنگی های لازم برای مساله توزیع بگذارد، چرا که مردم ما دچار گرفتاری هستند. حالا یک ناجوانمردانی و توطئه هایی هم است به آنها کاری ندارم. بعضی ها هم هستند که سودجو هستند که باید اینها را در کنار هم ببینیم. ما سال ها است می گوییم دلال، رانت، دادگاه، دادگاه علنی و دادگاه مخفی که حل نمی شود، چرا حل نمی شود؟ چون دنبال راه حل اساسی نرفتیم و راه حل اساسی یک پایش مستمر است.

   انتقاد از مجلس

به گزارش «ایرنا» روحانی افزود: وزیر معرفی کرده ایم حق مجلس است و ایراد حقوقی و قانونی نمی توانیم بگیریم، اما وزیر رای کافی را نمی آورد و دوباره معطل می شویم تا وزیر بعدی را تعیین کنیم. البته فردی شاید بگوید که حق مجلس است تا وزیر پیشنهادی را رد کند و من هم قبول دارم، اما شرایط کنونی شرایط خاصی است. رئیس جمهوری گفت: ما اکنون در شرایط جنگ هستیم برخی می گویند ما در شرایط تحریم هستیم این حرف دقیق نیست ما در شرایط تحریم نیستیم، تحریم بودیم قبلا و در دولت قبلی در تحریم بودیم اما درجنگ اقتصادی هستیم نه در تحریم.