آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۷
خبر
۸

خبر

ماموریت روحانی به جهانگیری برای ساماندهی به گرانی ها

دنیای اقتصاد : محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری دیروز در جمع خبرنگاران از ماموریت حسن روحانی به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری برای ساماندهی به گرانی ها خبر داد. واعظی در ادامه با بیان اینکه ما ارز را با قیمت 4200 تومان تعیین کردیم تا کالاها ارزان به دست مردم برسد، گفت: اما در شبکه توزیع اتفاقاتی می افتد یا واسطه گری هایی در ارز انجام می شود. رئیس جمهور هم دستور دادند که معاون اول پیگیر موضوع شود و وی اکنون بعد از جلسه دولت با وزیر کشاورزی و سرپرست وزارت صمت و معاونان آنها جلسه دارد تا مساله گرانی بعضی کالاها و توزیع آن را ساماندهی کند.

 ضرورت نظارت دقیق بر بازار کالاهای اساسی

همچنین دیروز اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری در جلسه بررسی مسائل مربوط به کالاهای اساسی با اشاره به نارضایتی مردم از افزایش قیمت برخی از کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم مثل تخم مرغ در روزهای اخیر بر ضرورت مدیریت و ساماندهی قیمت و نظارت دقیق بر بازار کالاهای اساسی و ضروری که با ارز دولتی مورد حمایت قرار می گیرند، تاکید کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهوری، جهانگیری از وزارتخانه های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت خواست با استفاده از ساز و کارهای مختلف نظیر مدیریت صادرات، برنامه ریزی لازم را برای ساماندهی تولید کالاهای مورد نیاز مردم نظیر تخم مرغ و جلوگیری از افزایش قیمت این دست از محصولات انجام دهند.

   محمدی گلپایگانی: مردم در اجاره خانه های خود وامانده اند

از سوی دیگر موضوع گرانی ها از جمله گرانی مسکن یکی از محورهای اظهارات روز گذشته حجت الاسلام محمد محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری در مراسم معارفه حسین روحانی نژاد نماینده جدید ولی فقیه در بنیاد مسکن بود. او با بیان اینکه بسیاری از مردم در پرداخت اجاره خانه های خود وامانده اند، گفت: عده ای هم بی انصاف، سودجو و فرصت طلب هستند که به مردم رحم نمی کنند. حکومت اگر به اندازه کافی مسکن تولید کند، بخشی از این مشکلات حل می شود.

موضع دولت درباره طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری

دنیای اقتصاد : دولتی ها مخالف طرحی هستند که نمایندگان مجلس یازدهم برای اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در حال تدوین و بررسی آن هستند. آنها بررسی لایحه جامع انتخابات که دولت به مجلس قبل ارائه کرده بود را بهتر و در اولویت می دانند. دیروز قائم مقام وزیر کشور در امور مجلس گفت: وزارت کشور نقشی در تدوین و تهیه طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری ندارد و نظر این وزارت بررسی لایحه جامع انتخابات در مجلس شورای اسلامی است. محمدجواد کولیوند از نظر ما، بررسی لایحه جامع انتخابات که از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی ارسال شده، کارشناسی ترین روش برای رفع دغدغه های موجود نمایندگان است.

از سوی دیگر حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهوری نیز دیروز در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران، با اشاره به طرح نمایندگان برای اصلاح انتخابات ریاست جمهوری گفت: اگر مجلس لایحه انتخابات را که در مجلس قبلی ارائه شد، کنار بگذارد و به طرح فعلی بپردازد، مناسب مصالح کشور نیست. امیری با بیان اینکه لایحه جامع انتخابات که نتیجه بررسی های دقیق بود را عرضه کردیم و کنشگران و کارشناسان و احزاب سیاسی در این زمینه اظهارنظر کردند و وقت زیادی از سوی دولت و کارشناسان با سلیقه های مختلف سیاسی برای آن صرف شد، گفت: این لایحه به مجلس یازدهم ارائه شد اما مورد بررسی قرار نگرفت و الان معتقدیم که مجلس اگر به آن لایحه بپردازد، هم از غنای کارشناسی خوبی برخوردار است و هم اینکه وقت بیشتری برای صرف یک طرح دیگر و بررسی آن در صحن صرف نمی کند.

توصیه رئیسی به ناجا درباره مردم

خبرگزاری میزان : سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه روز گذشته در گردهمایی سراسری فرماندهان، روسا و معاونان ناجا با بیان اینکه باید از هر اقدامی که مردم را دچار نگرانی و دغدغه می کند، پرهیز شود، گفت: چه در امور قضایی و چه در امور انتظامی و چه در سازمان های دولتی باید در جهت امیدوار کردن مردم تلاش شود. در همین راستا ضرورت دارد مشکلات و کاستی های موجود در یک دستگاه در سلسله مراتب و سازمان اداری مرتفع و از منتقل کردن این مشکلات و کاستی ها به مردم پرهیز شود. او با اشاره به ظرفیت مطلوب نیرو های مردمی و سازمان های مردم نهاد برای یاری رساندن به پلیس افزود: نیروی انتظامی در حوزه پیشگیری از وقوع جرم و شناسایی جرم و مجرمان می تواند از ظرفیت نیرو های مردمی و سازمان های مردم نهاد بهره گیرد و این امر در حصول توفیقات برای پلیس بسیار راهگشاست.

برنامه هفته آینده مجلس به روایت قالیباف

دنیای اقتصاد : محمدباقر قالیباف رئیس مجلس گفت که مجلس سه شنبه هفته آینده جلسه ای برگزار خواهد کرد و در آن با اولویت مسائل اقتصادی و فرهنگی را پیگیری می کند. او همچنین در توضیح جلسه غیرعلنی دو ساعت و نیم دیروز مجلس گفت: در این جلسه نمایندگان و کمیسیون ها گزارشی درباره مسائل و برنامه های مجلس در حوزه کارآمدسازی مجلس ارائه کردند و بحث و بررسی صورت گرفت.

 مخالفت با سلب فوریت از طرح جهش تولید مسکن

همچنین در جلسه علنی دیروز مجلسی ها تقاضای برخی از نمایندگان برای سلب یک فوریت از طرح جهش و رونق تولید مسکن را رد کردند و به این ترتیب این طرح که دو فوریت آن هفته گذشته به تصویب رسیده بود، به صورت دو فوریت مورد بررسی قرار می گیرد.

ترامپ مدعی شد: ایران پس از انتخابات آمریکا با من توافق می کند

ایسنا : دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مدعی شد که رسیدن به توافقی جدید میان تهران و واشنگتن جزئی از منافع ایران است.به گزارش تله تریدر، دونالد ترامپ روز سه شنبه در جمع خبرنگاران در دفتر بیضی کاخ سفید مدعی شد که ایران در مدت زمان کوتاهی پس از انتخابات آمریکا در ماه نوامبر تلاش می کند تا به توافقی با ایالات متحده دست پیدا کند که برای هر دو طرف منصفانه خواهد بود. وی همچنین ادعا کرد که این توافق جزئی از منافع ایران است؛ چراکه آنها به دلیل تحریم های آمریکا در «در دورانی بسیار سخت» قرار دارند.