آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۷۴۵
ورزش
۸
گزارش

نتایج فاجعه بار تیم های ایرانی در دور رفت ACL

11 بازی و فقط هشت امتیاز

علی ولی اللهی

هفته سوم رقابت های لیگ قهرمانان آسیا روزهای دوشنبه و سه شنبه پیگیری شد و 3 نماینده کشورمان به مصاف رقبای خود رفتند. حاصل کار تیم های شهرخودرو، پرسپولیس و سپاهان یک پیروزی و دو شکست بود و از مجموع 9 امتیاز ممکن این 3 بازی تنها 3 امتیاز به تیم های ایرانی رسید؛ نتیجه ای دور از انتظار و ضعیف که نشان می دهد روز به روز فاصله باشگاه های لیگ برتر ایران با رقبای آسیایی خود بیشتر می شود. دیگر نماینده کشورمان یعنی استقلال به دلیل کناره گیری الوحده این هفته و هفته بعد بازی ندارد. در ادامه نگاهی می اندازیم به اتفاقات 3 بازی برگزارشده. 

شهرخودرو هیچ، شهرخودرو  نگاه!

اولین بازی نمایندگان ایران دوشنبه برگزار شد و در گروه B تیم شهرخودرو مقابل الاهلی امارات قرار گرفت. تیم مشهدی که نخستین حضورش را در رقابت های آسیایی تجربه می کند از دو بازی قبل مقابل تیم های الهلال و پاختاکور امتیازی به دست نیاورده بود. این وضعیت را تیم الاهلی هم داشت یعنی روز دوشنبه بازی دو تیم بدون امتیاز گروه برگزار شد. شهرخودرو در حالی مقابل حریف قرار گرفت که در طول فصل قبل و در بازار نقل وانتقالات دو هفته اخیر دستخوش تغییرات زیادی شده است. در فصل نقل و انتقالات چند بازیکن اصلی تیم جدا شدند و مهدی رحمتی که در کمال تعجب به عنوان سرمربی تیم معرفی شده، سومین سرمربی شهرخودرو در این فصل به حساب می آید. البته او با حفظ سمت در پست دورازه بانی این وظیفه خطیر را برعهده گرفته؛ هرچند در بازی با الاهلی روی نیمکت نشست و متین صفاییان دروازه بان دوم تیم را درون دروازه گذاشت و شاید این اولین اشتباه رحمتی بود. 

بازیکنان شهرخودرو مقابل حریف نه چندان قدرتمند اماراتی از همان ابتدا تحت فشار قرار گرفتند. بازی پر اشتباه شاگردان رحمتی و عدم توانایی آنها در حفظ توپ در نیمه نخست کاملا مشهود بود. الاهلی دو بار در نیمه نخست به شدت دروازه صفاییان را تهدید کرد ولی موفق به گلزنی نشد. در نیمه نخست انگار هافبک های نماینده کشورمان کاملا از جریان بازی خارج بودند و اگر توپ تحت اختیار مدافعین قرار می گرفت و آنها در همان چند ثانیه نخست زیر پرس حریف توپ را از دست نمی دادند بهترین کاری که به ذهن شان می رسید این بود که بزنند زیر توپ تا شاید مگر خلعتبری یا مهربان به صورت اتفاقی صاحب موقعیت گل شوند. 

در نیمه دوم اما شهرخودرو کمی شرایط را متفاوت کرد و خودی نشان داد. به نظر می رسید آن ترس اولیه بازیکنان ریخته و توانسته اند با شرایط کنار بیایند. با این وجود و در حالی که بازی متعادل پیش می رفت در دقیقه 75 هارب عبدالله توانست، دفاع شهرخودرو را دور بزند و در حالی که زاویه اش تنگ شده بود، موفق شد ضربه اش را به سمت دروازه صفاییان روانه کند. دروازه بان جوان شهرخودرو در این صحنه عکس العمل بدی نشان داد و روی توپی که چندان هم خطرناک نبود دروازه اش باز شد. بعد از گل شهرخودرو جلو کشید و چند موقعیت هم خلق کرد. 

از جمله ضربه سر مهربان که به تیرک دروزاه حریف برخورد کرد. در نهایت بازی با نتیجه یک بر صفر به سود الاهلی به پایان رسید تا به نوعی شهرخودرو دیگر شانسی برای صعود از گروه نداشته باشد. از جمله اتفاقات عجیب بازی می توان به نشستن رحمتی روی نیمکت بدون اینکه یک کلمه کنار زمین با بازیکنانش حرف بزند اشاره کرد. رحمتی به دلیل اینکه مدرک مربی گری ندارد این کار را انجام داد و محمد نوازی کنار خط وظیفه کوچینگ را برعهده گرفت چراکه اگر مشخص می شد سمت رحمتی مربی است، تیم دچار مشکل می شد. با این حال معلوم نیست اگر قرار بود رحمتی کلا روی نیمکت بنشیند چرا خودش درون دروازه قرار نگرفت؟ بدون شک گلر باتجربه ای مثل او در زمین بازی خیلی بیشتر به درد تیمش می خورد تا روی نیمکت و احتمالا آن گلی که صفاییان خورد هم وارد دروازه تیم نمی شد. آیا رحمتی با خودش فکر کرده اگر به عنوان سرمربی خودش را در زمین بگذارد به خودخواهی متهم می شود؟ معلوم نیست! هرچه هست شهرخودرو با این شکست بدون امتیاز و بدون حتی یک گل زده از 3 بازی در قعر جدول قرار گرفت تا بدترین نتیجه تاریخ تیم های ایرانی در دور رفت مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا را به ثبت برساند. در دیگر دیدار گروه الهلال دو بر یک پاختاکور را برد و 9 امتیازی شد. پاختاکور هم 6 امتیازی ماند. شاگردان رحمتی امروز(پنجشنبه) و از ساعت 30: 19 به وقت تهران در نخستین دیدار دور برگشت بار دیگر مقابل همین تیم الاهلی قرار می گیرند. 

آبروداری پرسپولیس

در گروه C رقابت ها سه شنبه شب پرسپولیس مقابل التعاون قرار گرفت. شرایط دو تیم از لحاظ جدولی و از لحاظ نتیجه گیری در لیگ های داخلی کاملا متفاوت بود. التعاون تیم 6 امتیازی گروه به حساب می آمد که در دو بازی اول خود الدوحیل قدرتمند و الشارجه را شکست داده بود و پرسپولیس تیم یک امتیازی گروه بود. با این حال پرسپولیس به عنوان قهرمان لیگ ایران پا به این رقابت گذاشت و التعاون به عنوان تیمی که در هفته آخر لیگ عربستان توانسته بود، جواز ماندن در سطح اول را حفظ کند و به دسته پایین تر سقوط نکند. التعاون از 9 بازی آخر خود فقط دو برد به دست آورده بود. یحیی گل محمدی در این بازی 5 خرید جدیدش را در زمین بازی قرار داد. لک درون دروازه، آقایی دفاع چپ، سرلک هافبک دفاعی، احسان پهلوان پشت مهاجم و عیسی آل کثیر در نوک خط حمله. همین ترکیب نامانوس پرسپولیس باعث شد این تیم در نیمه نخست بیشتر از اینکه تیمی به نظر برسد که برای برد وارد زمین شده، مجموعه ای ناهماهنگ به چشم بیاید. همین ناهماهنگی مخصوصا در سمت چپ دفاع باعث شد، التعاون دو بار موقعیت عالی گلزنی ایجاد کند. 

روی صحنه اول دبل سیو فوق العاده لک با کمک تیر دروازه مانع از فروپاشی دروازه سرخ ها شد و در صحنه دوم لک شوت از راه دور بازیکن حریف را به زیبایی مهار کرد. عملکرد جالب توجه لک باعث شد، صفحه رسمی لیگ قهرمانان آسیا بین دو نیمه به تمجید از او بپردازد و هواداران پرسپولیس هم احساس خوبی نسبت به خرید جدید تیم شان پیدا کنند. اما بر خلاف حامد لک سایر خریدهای جدید پرسپولیس نمایش قابل توجهی ارایه نکردند.  نیمه اول با نمایش ضعیف شاگردان گل محمدی و با نتیجه بدون گل مساوی تمام شد. 

در نیمه دوم پرسپولیس بهتر شروع کرد و با تمرکز روی دفاع راست حریف که شکننده ظاهر شده بود و حرکات ترکیبی آقایی و امیری و پهلوان چند بار صاحب موقعیت گلزنی شد و یک بار هم ضربه سر بسیار خطرناک احمد نوراللهی توسط کاسیا دروازه بان 40 ساله حریف مهار شد. در 20 دقیقه پایانی گل محمدی بالاخره به تغییر در ترکیب تیمش رضایت داد و آل کثیر را بیرون کشید و دیگر خرید جدیدش آرمان رمضانی را به بازی فرستاد. همچنین امید عالیشاه را با بشار رسن عوض کرد. تعویض هایی که چندان در حالت تهاجمی تیم تغییری ایجاد نکرد. با این حال روی یک ضربه کرنر در دقیقه 83 و روی ارسال توسط عالیشاه توپ در محوطه جریمه به شجاع خلیل زاده رسید و این مدافع گلزن سرخ ها بار دیگر به داد تیمش رسید و دروازه حریف را گشود. شجاع با این گل فوق مهم عملکرد بی نقصش در دفاع را کامل کرد. در ادامه التعاون که از لحاظ بدنی کم آورده بود و نمی توانست موقعیت جدی خلق کند کاری از پیش نبرد و بازی با یک گل به نفع پرسپولیس به پایان رسید تا 3 امتیاز فوق العاده ارزشمند به حساب شاگردان گل محمدی واریز شود و این تیم به نوعی در مسابقات باقی بماند. در دیگر بازی گروه سوم الدوحیل با درخشش رامین رضاییان شارجه را برد و 6 امتیازی شد. در جدول التعاون و الدوحیل6 امتیازی هستند و پرسپولیس 4 امتیازی. شارجه هم با یک امتیاز قعرنشین است. 

از جمله انتقاداتی که به یحیی گل محمدی در بازی تیمش وارد شد این بود که اول از همه چرا اصرار داشت از همه نفرات جدیدش که هماهنگی هم با تیم نداشتند استفاده کند؟ با توجه مصدومیت نادری و نبود انصاری استفاده از آقایی ناگزیر بود اما آیا بهتر نبود، عالیشاه و عبدی که جزو تیم قهرمان بودند در ترکیب ثابت قرار می گرفتند؟ دومین انتقاد هم این بود که چرا وقتی پرسپولیس احتیاج مبرم به گلزنی داشت یحیی به جای هجومی کردن تیمش همچنان اصرار داشت با دو هافبک دفاعی بازی کند و برای بردن یک مهاجم تازه نفس به زمین، مهاجم دیگر تیمش را بیرون بکشد؟ واقعیت این است که پرسپولیس بازی را برد ولی اگر حریف کمی خوش شانس تر می بود لااقل می توانست یک نتیجه تساوی از بازی بگیرد. اگر بازی با نتیجه تساوی به پایان می رسید،کار پرسپولیس برای صعود بسیار سخت می شد. پرسپولیس باید در نخستین بازی دور برگشت جمعه دوباره مقابل التعاون قرار بگیرد. سرخ ها در صورت پیروزی وضعیت بسیار خوبی برای صعود از گروه پیدا می کنند. 

محرم  با  باخت شروع کرد

در گروه D رقابت ها تیم سپاهان مقابل انصر امارات قرار گرفت. سپاهان در حالی وارد این مسابقه شد که همانند شهرخودرو یک سرمربی جدید و البته تازه کار روی نیمکتش می دید یعنی محرم نویدکیا ستاره سال های نه چندان دور زردپوشان اصفهان. سپاهان تا پیش از بازی مقابل تیم قدرتمند النصر که با نایب قهرمانی لیگ عربستان به مسابقات آمده است از دو بازی 3 امتیاز به دست آورده بود. آنها با هدایت قلعه نویی ابتدا العین را 4تایی کردند اما در بازی دوم مقابل السد سه هیچ شکست خوردند. امتیاز گرفتن در این بازی کمک زیادی به سپاهان برای باقی ماندن در کورس صعود از یکی از سخت ترین گروه های مسابقات می کرد. 

سپاهان بازی را بد شروع نکرد اما در دقیقه 29 ارسال دقیق گونزالو مارتینز از روی ضربه ایستگاهی سمت چپ میانه زمین به مقابل دروازه سپاهان با ضربه سر عبدالرزاق حمدالله وارد دروازه نماینده کشورمان شد. در این صحنه جای گیری اشتباه عزت پورقاز از اصلی ترین دلایل گل خوردن سپاهان بود. سپاهان در نیمه نخست نتوانست، گل خورده را پاسخ دهد. درآغاز نیمه دوم و در دقیقه 48 یک حمله نصفه و نیمه از النصری ها باز هم با اشتباه این بار فاحش تر پورقاز همراه شد و حمدالله کاپیتان النصر موفق شد برای بار دوم دروازه نیازمند را فرو بریزد و خودش را دو گله کند. پورقاز در این صحنه به جای دفع توپ آن را محکم به پشت بازیکن حریف کوبید و توپ مقابل دروازه به بازیکن النصر رسید و او هم کار را تمام کرد. در ادامه سپاهانی ها بازی واقعا خوبی به نمایش گذاشتند و بارها و بارها دروازه النصر را با تهدیدات جدی مواجه کردند. فوتبال روان شاگردان نویدکیا مقابل تیم قدرتمند عربستانی واقعا به چشم آمد و اگر مهاجمین سپاهان از جمله کی روش، استنلی ، محبی و رفیعی بیشتر دقت می کردند، نماینده کشورمان می توانست به گل برسد. گرچه سپاهان در دقیقه 76 با ضربه سر محبی به گل رسید ولی داور معتقد بود، بازیکن سپاهان با خطا روی مدافع حریف سرزنی کرده و به همین خاطر گل را مردود اعلام کرد. تصاویر تلویزیونی نشان می داد، تصمیم ادهم مخادمه داور اردنی بازی خیلی سخت گیرانه بود. 

در سمت مقابل هر چه سپاهان در حمله نقشه های متنوعی داشت و خلق موقعیت می کرد در دفاع اوضاع اصلا خوب نبود و بازیکنان حریف چند موقعیت جدی ایجاد کردند. به هر حال بازی با نتیجه دو بر صفر به سود النصر پایان یافت. سپاهان با این شکست همان 3 امتیازی باقی ماند. در دیگر دیدار گروه 4 نیز السد و العین به تساوی پرگل 3 بر 3 دست یافتند. با این نتایج در پایان دور رفت النصر 7 امتیازی و صدرنشین شد و السد با 5 امتیاز پشت سر این تیم قرار گرفت. سپاهان با همان 3 امتیاز در رده سوم ایستاد و العین با یک امتیاز در قعر جدول جا گرفت. سپاهان روز جمعه در آغاز دور برگشت دوباره مقابل النصر قرار می گیرد و در صورت پیروزی می تواند به صعود امیدوار شود ولی در صورت از دست دادن امتیاز باید کارش را تمام شده بدانیم.

11 بازی، 8 امتیاز!

در پایان دور رفت مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا تیم های کشورمان اصلا شرایط خوبی را تجربه نکردند. البته استقلال با توجه به کناره گیری الوحده شانس خوبی برای صعود دارد هرچند این تیم نیز از دو بازی ابتدایی تنها یک امتیاز به دست آورد. در مجموع 4 نماینده فوتبال ایران از 33 امتیازی که در دور رفت می توانستند کسب کنند تنها 8 امتیاز اندوخته اند که واقعا ناامیدکننده است. این عدد برای تیم های عربستانی که هم اندازه ما نماینده دارند 28 است و برای تیم های قطری که تنها دو نماینده دارند 11 امتیاز است! طبق نتایج به دست آمده فعلا استقلال بیشترین شانس را برای صعود دارد و شاید با یک تساوی مقابل الشرطه هم بتواند به عنوان تیم دوم به دور بعد برسد. بعد از استقلال بیشترین شانس را پرسپولیس دارد. سپاهان کارش واقعا سخت است و برای شهرخودرو هم نمی توان چندان شانسی متصور بود. نتایج تیم های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا نشان می دهد آن همه جنجالی که در مسابقات داخلی وجود دارد و تمام آن شاخ و شانه کشیدن ها برای یکدیگر در واقع طبلی تو خالی بیش نیست و رقابت های آسیایی است که به خوبی توانسته، عیار این تیم ها را مشخص کند. فوتبال ایران روز به روز در حال پسرفت است و شاید در آینده ای نه چندان دور در وهله اول تعداد نمایندگان کشورمان کم شود(که زمزمه اش شنیده می شود) و در وهله دوم تیم های ایرانی به طور کامل تبدیل به زنگ تفریح سایر تیم ها بشوند.