آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۷
بورس
۱۰

صدای سهامدار

روزنامه «دنیای اقتصاد» مشکل سهامداران خرد در بازار سرمایه را در این ستون پوشش می دهد. شما خوانندگان که در بازار سهام فعال هستید، می توانید در صورت مواجهه با هر مشکلی در این حوزه از طریق واتس اپ یا پیامک برای ستون «صدای سهامدار» به شماره 09100897244پیام بفرستید و مشکل خود را با ما در میان بگذارید. نظرات شما ضمن درج در این ستون پیگیری خواهد شد. ذکر این نکته ضروری است که از چاپ نظرات حاوی توهین معذوریم.

 8680...0919: از سهامداران شرکت صنعتی سپنتا هستم. در تاریخ 98/ 09/ 19 به پیشنهاد هیات مدیره افزایش 305 درصدی سرمایه اعلام شد. ولی در تاریخ 99/ 04/ 29 شرکت این افزایش سرمایه را از دستور کار خارج کرد بنده بیش از 15 سال است سهامدار این شرکت هستم و تاکنون دارایی های آن ارزیابی نشده. سوال اینجاست آیا ناظر نباید از این شرکت توضیح بخواهد؟ آیا همان ملک کیلومتر 9 جاده کرج به قیمت 15 سال قبل است؟ حق و حقوق سهامداران خرد چه می شود.

 7102...0919: من در زمان آزاد کردن سهام عدالت، سهام عدالتم را از غیرمستقیم به مستقیم تغییر ندادم و پشیمانم. الان باید صبر کنم که استان مرکزی که من زیرمجموعه آن هستم وارد بورس شود تا بتوانم معامله انجام دهم یا نه؟ آیا روش های دیگری هم هست برای اینکه سهام عدالتم را بفروشم؟

 4743...0912: برخی از شرکت هایی که عرضه اولیه داشته اند مانند «لاستیک یزد» و «زرماکارون» پس از تقسیم سود، از پرداخت سود به سهامداران اجتناب می کنند، این در حالی است که مدیران بورسی باید این شرکت ها را وادار کنند تا از طریق سجام نسبت به واریز سود اقدام کنند.

 1258...0915: چرا بازار سرمایه این روزها به این صورت مدیریت می شود که سهام برخی از شرکت های بزرگ شارپی و حبابی رشد می کنند اما سهام کوچک اصلاح عمیق می خورند.

 0625...0912: از وقتی وارد بازار سرمایه شده ام با توجه به این گرانی ها نه تنها سودی نکرده ام حتی ضرر هم کرده ام. اوایل سال مسوولان اعلام کردند وارد بورس شوید تا هم به تولید کمک کنید و هم سود ببرید اما هیچ کدام از این اتفاقات نیفتاد و رسما همه سرمایه ام را از دست دادم.

 0348...0915: مسوولان سازمان بورس و ریاست مجلس به داد ما برسید! با همه تدابیری که اتخاذ شده اکثریت سهام مثبت است و بیشتر سهامداران خوشحال هستند به غیر از سهام بانک دی. نمی دانم چرا هیچ ترتیب اثری برای این وضعیت نمی دهند و ما سهامداران هر روز بیشتر از قبل متضرر و افسرده هستیم. این روند تا کی ادامه دارد؟ لطفا مارا از این بحران نجات دهید.

 7754...0935: به نظر می رسد که حقوقی ها و کارگزاری ها از 22مرداد بازار را به هم ریخته اند و دودش در چشم سهامدار رفت. به نظرم باید مقامات بلندپایه و قوه قضائیه با آنها برخورد جدی داشته باشند.