آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۷
صنعت و معدن
۳

نیازهای فناورانه صنایع شناسایی می شود

دنیای اقتصاد : اعضای دو کمیسیون «صنعت و معدن» و «اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال» اتاق تهران طی نشستی در جریان ماموریت های مرکز نوآوری و تحول دیجیتال اتاق بازرگانی تهران قرار گرفته و برای آنچه «کمک به تسهیل ورود فناوری به صنایع مختلف» خوانده می شد، اعلام آمادگی کردند. این مرکز که از شهریور فعالیت خود را آغاز کرده قرار است برنامه هایی اجرایی برای پیوند کسب وکاری نو با کسب وکارهای متقدم اجرا کند. در ابتدا، محمدرضا زهره وندی، رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران، با طرح پرسش هایی، بررسی دستور این جلسه را آغاز کرد.

او این پرسش را مطرح کرد که بنگاه های اقتصادی متوسط و بزرگ با پدیده نوآوری چگونه برخورد می کنند و تاثیر آن بر کسب و کارشان چگونه است؟ پرسش دیگر او این بود که اگر بنگاه ها متغیر نوآوری را در کسب وکارشان دخالت دهند، سرعت رشد آنها چگونه خواهد بود. او همچنین پرسید، چه استارت آپ هایی در حوزه صنعت و معدن شکل گرفته اند و ضریب نفوذ این فناوری ها در صنعت و معدن به چه میزان است؟ زهره وندی در ادامه به این نکته نیز اشاره کرد که به نظر می رسد مرکز نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران می تواند زمینه تلفیق کسب و کار ها با رویکردهای جدید و نوآورانه را فراهم کند. در ادامه، فرزین فردیس، نایب رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران، گزارشی از نحوه شکل گیری مرکز نوآوری اتاق تهران ارائه کرد و گفت: از سال گذشته کمیسیون اقتصاد نوآوری اتاق بحث ایجاد یک مرکز نوآوری را آغاز کرد. همزمان سعی کردیم، اتاق های بازرگانی دنیا را از این منظر مورد مطالعه قرار دهیم. پس از این مطالعات، دریافتیم که تعداد بسیار زیادی از اتاق های پیشرو در دنیا دارای مراکزی از این دست هستند که روی بخش هایی از نوآوری تمرکز داشتند. از این رو، پس از تدوین طرح اولیه، طرح ایجاد مرکز نوآوری و تحول دیجیتال، اوایل مرداد در هیات رئیسه اتاق تهران به تصویب رسید و از اوایل شهریور نیز این مرکز فعالیت خود را آغاز کرد. پس از ارائه این توضیحات، سرپرست مرکز نوآوری و تحول دیجیتال اتاق بازرگانی تهران، طی گزارشی به شرح چرایی، چیستی و چگونگی مرکز نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران پرداخت. هاتف خرمشاهی با بیان دلایل شکل گیری این مرکز به موضوعاتی چون جایگاه اقتصاد نوآوری و دیجیتال در جهان و ایران، وضعیت ایران در شاخص های جهانی نوآوری و کارکرد اکوسیستم نوآوری و زیرسیستم های آن پرداخت و گفت: تحول دیجیتال دولت ها و کسب و کارها طی سال های 2016 تا 2025، ارزشی معادل100 تریلیون دلار را در 10 صنعت مهم ایجاد خواهد کرد که سهم ایران از این 100 تریلیون دلار تا سال 2025 به نسبت سهم یک درصدی از جمعیت جهان، یک تریلیون دلار خواهد بود.

خرمشاهی با اشاره به اینکه تعداد کمی از استارت آپ ها و سایر کسب و کارهای دیجیتالی در بخش های مهمی همچون کشاورزی و گروه صنایع و معادن ایجاد شده اند، ادامه داد: جایگاه ایران در شاخص جهانی نوآوری 13 پله سقوط داشته و عمده نقاط ضعف در مورد جایگاه ایران در حوزه نوآوری و کارآفرینی شامل مواردی چون نقصان حمایت از حقوق سرمایه گذاران، ضعف هزینه کرد تحقیق و توسعه، دشواری راه اندازی کسب و کار نوپا، مقدار اندک شدت رقابت داخلی، کمبود سرمایه گذاری خارجی در کشور، ضریب پایین نفوذ فناوری دیجیتال در کسب وکار، کمبود استارت آپ های فرصت محور، ضعف در جذب فناوری و ضعف نوآوری محصولی است.

خرمشاهی سپس عدم تعامل و مشارکت راهبردی بین شرکت های بزرگ و متقدم و شرکت های نوپای نوآور را یکی از حیاتی ترین موانع رشد و ارتقای هر دو سمت عرضه و تقاضای فناوری عنوان کرد و گفت که این مرکز به دنبال برقراری تعامل میان این دو بخش است. او در ادامه به بهبود 20 رتبه ای جایگاه ایران در شاخص سهولت کسب و کار، دسترسی پذیری بازار 500 میلیارد دلاری دانش پایه تا سال 1404 و کسب رتبه زیر 30 در شاخص جهانی نوآوری و رتبه زیر 50 در شاخص جهانی کارآفرینی در چشم انداز فعالیت این مرکز اشاره کرد. سرپرست مرکز نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران با بیان اینکه شعار مدیریت نوآفرینی به عنوان ماموریت این مرکز با معرفی 13 کلان برنامه در زیرمجموعه آن انتخاب شده افزود: ما به دنبال آن هستیم که این 13 برنامه به پروژه های اجرایی با رویکرد نوآوری کسب و کارهای نوپا و تحول در کسب وکارهای متقدم تبدیل شود.

خرمشاهی گفت: در خدمات مرکز از تمامی ظرفیت های داخلی اتاق و اعضای آن استفاده حداکثری می شود. به هیچ وجه خدماتی که در اعضای اتاق تهران قابلیت ارائه وجود دارد به صورت مکرر تولید نمی شود و رقابت با کسب و کار اعضای اتاق خط قرمز ارائه خدمات مرکز است. ظرف سه سال نیز مرکز خودگردان شده و بدون وابستگی به بودجه دریافتی از اتاق تهران خدمت رسانی خواهد کرد.

در ادامه این جلسه، فرزین فردیس از فعالان حیطه مدیریت صنایع با تاکید بر اینکه مرکز نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران به دنبال برقراری تعامل میان شرکت های متقدم و شرکت های نوآور کوچک است، ادامه داد: درخواست ما از کمیسیون صنعت و معدن اتاق این است که کمک کند تا تشکل های صنعتی در کنار این مرکز قرار گیرند. در همین حال، مهدی پورقاضی، فعال اقتصادی، به این نکته اشاره کرد که فعالان اقتصادی عمدتا به دنبال کارهایی هستند که نتایج فوری به دنبال داشته باشد. او همچنین گفت گروه های استارت آپی بیشتر در حوزه خدمات ظهور کرده و شاید افرادی که دارای تخصص نوآوری در صنعت هستند، اندک باشد. او در ادامه با اشاره به اینکه همواره نمی توان از گروه های نوآور بیرونی در صنعت بهره گرفت از ضرورت آموزش کارکنان سازمان ها برای سوق دادن سازمان به سمت نوآوری سخن گفت.

فردیس هم به این نکته اشاره کرد که اگر عمده استارت آپ هایی که شناخته شده اند در حوزه خدمات هستند این به آن معنا نیست که تعداد و ابعاد این استارت آپ ها بیشتر است. حال آنکه تعداد زیادی استارت آپ نوآوری صنعتی وجود دارد که به دلیل عدم دسترسی به تریبون شناخته نشده اند و مرکز نوآوری اتاق می خواهد این شرکت های نوآور را به صنایع معرفی کند.