آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۷
صنعت و معدن
۳

خبر

مشترکان برق مجانی چگونه شناسایی می شوند؟

ایسنا : سخنگوی صنعت برق درباره نحوه شناسایی مشترکان مشمول طرح برق امید گفت: مصرف ماهانه مشترکان مبنای بهره مندی آنان از تخفیف صددرصدی بهای برق خواهد بود و ما برای آگاهی مشترکان از طریق ارسال پیامک اقدام خواهیم کرد به طوری که مشترکان پرمصرف نیز از میزان مصارف خود و راهکارهای کاهش آن آگاه خواهند شد.

مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق کشور با بیان اینکه مصرف ماهانه مشترکان مبنای بهره مندی آنان از تخفیف صددرصدی بهای برق خواهد بود، افزود: بررسی های اولیه و کارشناسی طرح برق امید از یک سال پیش آغاز شده بود، چنین طرح بزرگی نمی تواند خلق الساعه باشد و نیاز به بررسی های دقیق و کارشناسی داشت. وی با بیان اینکه این طرح در ادامه سایر اقدامات مدیریت بار بود که توسط صنعت برق اجرا می شود، اضافه کرد: تا پیش از این شرایط و برنامه ها به گونه ای بود که هرچه نیاز مصرف وجود داشت، برای پاسخگویی به آن نیروگاه ساخته می شد، اما اکنون مدیریت عرضه و تقاضا به صورت توامان پیگیری می شود به این معنا که اکنون مقداری از مصرف هم مدیریت و میزان سرمایه گذاری ها در این حوزه بهینه می شود و از این پس پاسخگویی به این نیاز مصرف، به اندازه ای تقاضای مدیریت شده خواهد بود. سخنگوی صنعت برق در توضیح این مطلب گفت: یک سوم از برق کشور در حوزه خانگی مصرف می شود و درصورتی که مقداری از این مصرف با آموزش، اطلاع رسانی، آگاه سازی و نصب پنل های خورشیدی، مدیریت شود، به صرفه خواهد بود. رجبی مشهدی با اشاره به اینکه مشترکان پرمصرف می توانند با استفاده از تجهیزات با راندمان بالا و نصب پنل های خورشیدی، مصارف خود را بهینه کنند، گفت: همچنین اگر مشترکان خوش مصرف که میان دو گروه کم مصرف و پرمصرف قرار می گیرند، بتوانند مصرفشان را کاهش دهند، به آنها نیز پاداش خوش مصرفی داده خواهد شد. وی درخصوص آنکه آیا اجرای طرح برق امید باعث کاهش درآمدهای صنعت برق نمی شود، گفت: این طرح ممکن است در کوتاه مدت مقداری از درآمدهای صنعت برق را به دلیل ارائه تخفیف صد درصدی به مشترکان کم مصرف کاهش دهد اما در بلندمدت، با توجه به اختصاص میزان مصارف برق کاهش یافته مشترکان خانگی به بخش تولید، خواهد توانست باعث رونق اشتغال و کارآفرینی و همچنین بهبود درآمدهای صنعت برق شود. رجبی مشهدی خاطرنشان کرد: سالانه حدود 40 هزار میلیارد تومان برای توسعه تاسیسات صنعت برق و پاسخگویی به نیاز روبه رشد مصرف برق سرمایه گذاری می شود که انتظار داریم با اجرای این طرح مقداری از میزان سرمایه گذاری های مورد نیاز در حوزه های مختلف صنعت برق کاسته شود. سخنگوی صنعت برق درپاسخ به این پرسش که آیا این تضمینی وجود دارد که این طرح توسط دولت بعدی نیز اجرا شود یا خیر گفت: برق امید، طرحی اقتصادی است و جنبه سیاسی ندارد و با توجه به نامطلوب بودن شاخص شدت انرژی در کشور، همه دولت ها به دنبال بهینه سازی مصرف انرژی بوده و هستند.

 
30 درصد منابع تسهیلاتی به بخش صنعت و معدن رسید

شاتا : مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کشور در جلسه کارگروه مشترک تسهیل و رفع موانع تولید، استان سمنان با بیان اینکه در کشور حدود 1500 واحد راکد هدف گذاری شده است که از این تعداد 670 واحد راه اندازی مجدد شد، گفت: با تلاش های انجام شده تقویت تولید و حمایت از بخش صنعت به صورت جدی در دستور کار قرار دارد و در پنج ماه نخست امسال در بیشتر تولیدات صنعتی کشور با افزایش تولید و رشد مواجه بودیم.

به گفته محسن صالحی نیا، سال گذشته 317 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی در قالب های مختلف به بخش صنعت و معدن اختصاص پیدا کرده که 30 درصد منابع تسهیلاتی کشور است و باید این میزان به 40 درصد ارتقا پیدا کند. صالحی نیا افزود: هدف گذاری شده است تا پایان امسال، 1800 واحد تولیدی و صنعتی در کشور به بهره برداری برسد که اعم این واحدها از طرح هایی است که بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارند و نیاز است تا این واحدها در استان نیز احصا شود. وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در کشور برای تامین پارچه چادر مشکی نیاز جدی وجود دارد، گفت: با تعیین میزان نقدینگی و وصول درخواست از سوی متقاضی، تامین تسهیلات و تضمین بازگشت سرمایه، شرکت تولیدی الگانت سمنان می تواند در بحث تامین پارچه چادر مشکی اقدام کند. مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کشور همچنین گفت: در حال حاضر 2600 قلم کالا به دلیل وجود ظرفیت های تولید در داخل، دارای ممنوعیت واردات است که در صورت ورود شرکت الگانت در کنار سایر شرکت های فعال در این حوزه و تامین سقف نیاز کشور در این بخش، می توان نسبت به تغییر و اصلاح تعرفه درخصوص واردات پارچه چادر مشکی ورود کرد.

 
برای تمام مواد معدنی یک نسخه واحد ننویسیم

ایرنا : رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران گفت: پرهیز از خام فروشی مورد تاکید همه فعالان معدنی است، اما برای تمام مواد معدنی یک نسخه واحد نباید نوشت.

بهرام شکوری در هجدهمین اجلاس هیات عمومی سازمان نظام مهندسی معدن ایران  افزود: امروز در بخش سنگ های تزئینی و نما بالغ بر 7 تا 9 درصد صادرات انجام می شود که ارزش آن سالانه 300 تا 350 میلیون دلار است، درحالی که ایتالیا یکی از صادرکننده های عمده این بخش، 22 درصد از تولید خود را خام می فروشد.

وی اضافه کرد: امروز چنانچه سنگ های تزئینی و نما استخراج نشود و ارزی به دست نیاید، با روند روبه رشد سال های آتی برای مصرف سنگ مصنوعی، کاشی و سرامیک یا افزایش مصرف شیشه و کامپوزیت، ارزش اقتصادی سنگ های تزئینی و نما از بین خواهد رفت. به گفته شکوری، امروز با شرایط بهره برداری از معادن سنگ تزئینی و نما برای 300 تا 400 سال ذخیره وجود دارد و باید برنامه ریزی متناسب با شرایط روز دنیا انجام شود. رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران گفت: اکنون در زمینه سنگ آهن هماتیتی کم عیار که در داخل کشور قابل مصرف نیست، با وجود استفاده از آن در کارخانه های سیمان، مازاد مصرف وجود دارد، اینها باید تبدیل به ارز و سرمایه در کشور شوند. براساس آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت سال گذشته مجموع استخراج مواد معدنی از 5 هزار و 600 معدن فعال به رقم 410 میلیون تن رسید.

به گفته شکوری، امروز نیم درصد ذخایر معدنی کشور استخراج می شود، درحالی که استاندارد این رقم در دنیا 3 تا 5 درصد است.

 
راهبرد توسعه صنعتی مبتنی بر آمایش سرزمین

 پایگاه اتاق ایران : رئیس شورای راهبردی بهبود محیط کسب وکار در پاسخ به این سوال که در وضعیت فعلی اولویت با تدوین استراتژی خروج از بحران است یا توسعه صنعتی، می گوید: اگر نگاه راهبردی داشته باشیم، متوجه خواهیم شد که این دو از هم جدا نیستند؛ برای تجلی حضور بخش خصوصی در اقتصاد و صنعت، باید راهبرد توسعه صنعتی داشته باشیم.مشارکت بخش خصوصی در تدوین استراتژی توسعه یکی از مهم ترین موضوعاتی است که همزمان با روی کار آمدن مجلس یازدهم و سال های پایانی دولت بارها مطرح شده است.

غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران، در اولین حضور خود در صحن علنی مجلس یازدهم با تاکید بر اینکه یکی از مشکلات اساسی ما در تولید، عدم تدوین یک استراتژی توسعه صنعتی است، از آمادگی اتاق های سه گانه برای تدوین استراتژی توسعه صنعتی خبر داد. شافعی همچنین تاکید کرده است که اگر حاکمیت به بخش خصوصی ماموریت دهد، این بخش استراتژی توسعه صنعتی را بدون نیاز به بودجه مالی تدوین خواهد کرد.

استراتژی توسعه صنعتی به مجموعه ای از جهت گیری های بلندمدت دولت اطلاق می شود که در بعد خارجی، چارچوب و نحوه ارتباط بخش صنعت کشور با اقتصاد جهانی را تعریف می کند و در بعد داخلی به طور غیرمستقیم بر تخصیص منابع بین صنایع یا گروه های صاحب نفوذ جامعه اثر می گذارد؛ بنابراین با در نظر گرفتن مفهوم توسعه صنعتی به عنوان یک مسیر یا یک مرحله از گذار توسعه اقتصادی، می توان استراتژی صنعتی را به نقشه راهی تشبیه کرد که سیاست صنعتی در لایه ای پایین تر از آن، ابزارها، بودجه، ملزومات و تاکتیک های اجرایی طی مسیر را مشخص می کند. درواقع، سیاست مذکور دربردارنده کلیه سیاست های صنعتی، تجاری، ارزی، پولی و مالی است که همگی در یک راستا و به صورت هماهنگ در جهت تحقق استراتژی توسعه صنعتی، تنظیم می شوند.

صاحب نظران اقتصادی تاکید دارند که تدوین این استراتژی باید از سوی بخش خصوصی که ذی نفع است صورت گیرد تا شاهد بهبود فضای کسب وکار باشیم. بااین حال در شرایطی که با شیوع ویروس کرونا و تحریم ها اقتصاد بیش ازپیش در محدودیت قرارگرفته است، تدوین استراتژی خروج از بحران به عنوان یک اولویت عنوان می شود.

به باور رئیس شورای راهبردی بهبود محیط کسب وکار نیز در شرایط فعلی که اقتصاد ایران گرفتار رکود تورمی است، باید به مشارکت بخش خصوصی، استراتژی خروج از وضعیت فعلی تدوین شود. حمیدرضا فولادگر نیز در این خصوص گفت: برای برون رفت از رکودی که اقتصاد گرفتار آن شده است، راهکاری جز رونق تولید وجود ندارد و برای تحقق این امر هم باید از ظرفیت های مردمی استفاده شود.

به باور فولادگر، بخش خصوصی و به طور خاص اتاق های سه گانه بخشی از همین مردم هستند که دولت با بهره مندی از ظرفیت های آنان می تواند محدودیت های اقتصاد را رفع کند. او تصریح می کند: بیشترین آثار اقتصادی کرونا در زمان رکود ظاهر می شود و اقتصاد و معیشت مردم به خطر می افتد بنابراین باید با استفاده حداکثری از ظرفیت ها، هم آثار اقتصادی کرونا را از بین برد و با از بین بردن تهدیدهای به وجود آمده از این مساله، تولید داخلی از حالت رکود خارج شود.

رئیس شورای راهبردی در پاسخ به این سوال که در وضعیت فعلی اولویت با تدوین استراتژی خروج از بحران است یا توسعه صنعتی، می گوید: اگر نگاه راهبردی داشته باشیم، متوجه خواهیم داشت که این دو از هم جدا نیستند؛ برای تجلی حضور بخش خصوصی در اقتصاد و صنعت، باید راهبرد توسعه صنعتی داشته باشیم؛ موضوعی که هیچ گاه در دولت ها تحقق پیدا نکرده است و از زمان دولت هشتم این راهبرد مطرح بوده و هر وزیری هم پیش نویسی تهیه کرده اما با اتمام فعالیت دولت وقت و روی کار آمدن دولت جدید، به کلی فراموش شده است.

فولادگر، لازمه تدوین راهبرد توسعه صنعتی را مبتنی بر آمایش سرزمین و صنعت عنوان و تاکید می کند تا زمانی که این راهبرد و اولویت ها مشخص نباشد، ترغیب بخش خصوصی به سرمایه گذاری عملا غیرممکن است.

 
جزئیات وضعیت لاستیک از تولید تا توزیع

خبرگزاری تسنیم : سخنگوی انجمن صنعت تایر با اعلام اینکه ثبت تولید و توزیع سیستمی لاستیک در سامانه تجارت آغاز شده است، گفت: با اجرایی شدن این موضوع بازار سیاه لاستیک برطرف می شود.

مصطفی تنها، با اشاره به اینکه قرار است براساس توافقات به عمل آمده میان تولیدکنندگان و توزیع کنندگان لاستیک با وزارت صمت فروش تایر به صورت اینترنتی و در سامانه جامع تجارت صورت گیرد، اظهار کرد: بر این اساس تولیدکننده میزان تولید خود را در سامانه جامع تجارت درج و از آن طرف توزیع کنندگان تایر خود را در سامانه جامع تجارت ثبت می کنند.

وی با بیان اینکه بعد از ثبت اطلاعات تولیدکنندگان و نیاز توزیع کنندگان حواله ها به صورت سیستمی صادر می شود افزود: پیش از این برخی تایرها را از تولیدکنندگان دریافت و به جای توزیع با قیمت مناسب در بازار سیاه به فروش می رساندند که با سیستمی شدن فروش اینگونه مشکلات دیگر در بازار به وجود نخواهد آمد. سخنگوی انجمن صنعت تایر با تاکید بر اینکه البته ثبت اطلاعات تولیدکنندگان در سامانه جامع تجارت با اشکالاتی همراه است، گفت: به عنوان نمونه در رینگ 16 ما تایرهای سواری و تایرهای وانت را داریم که باید در این سامانه هرکدام از این تایرها در بخش سواری و وانت کد خاصی داشته باشند تا در سطح آمارها اشکالاتی به وجود نیاید.

تنها با تاکید بر اینکه قرار است اشکالات ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت برطرف شود، گفت: با اجرایی شدن این موضوع از تولیدکننده تا مصرف کننده توزیع لاستیک سیستمی خواهد شد و این موضوع در مدیریت بازار و روند توزیع تاثیر قابل توجهی می گذارد. وی اضافه کرد: فعلا براساس توافق های به عمل آمده قرار است ثبت اطلاعات در سامانه تجارت برای شهریورماه انجام و در مهرماه به صورت دو هفته ای صورت گیرد. البته قرار است از آبان ماه ثبت اطلاعات روزانه شود.