آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۷۴۵
هنر و ادبیات
۱۰
خبرنامه

موفقیت تازه برای روزنامه نگار افشاگر ماجرای واترگیت

ترامپ کتاب جدید باب وودوارد را نپسندید

ترامپ کتاب جدید باب وودوارد را نپسندید!

در حالی که خیلی ها می گویند ترامپ حتی گزارش های دولتی و سیاسی را نمی خواند و سواد چندانی ندارد، خود  وی گفته است کتاب بحث برانگیز باب وودوارد را خوانده و به نظرش کتاب «حوصله سر بری» است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گاردین، دونالد ترامپ ادعا کرده که کتاب جدید «خشم» نوشته باب وودوارد که درباره دولت خود وی نوشته شده را در یک بعدازظهر خوانده و از نظرش این کتاب «بسیار خسته کننده» است.

کتاب این خبرنگار سابق واشنگتن پست که با گزارش جزییات رسوایی واترگیت معروف شده بود، سه شنبه منتشر شد. این کتاب 392 صفحه ای شامل 18 مکالمه رسمی با رییس جمهور می شود.

تا به حال گزارش های بسیاری منتشر شده که حاکی از این بوده اند که ترامپ چیزی نمی خواند. این گزارش ها گفته اند که ترامپ نه تنها کتاب، بلکه گزارش های اطلاعاتی نوشته شده برای شخص خودش را هم نمی خواند.

مثلا در کتاب معروف «آتش و خشم» نوشته مایکل وولف، گری کوهن مشاور اقتصادی سابق کاخ سفید می گوید: «بدتر از آن چیزی است که بتوانید تصورش را بکنید. ترامپ هیچ چیز نمی خواند. حتی یادداشت های یک صفحه ای هم نمی خواند و توجهی به اسناد سیاستگذاری و هیچ چیز نمی کند.»

بعضی ها حتی گفته اند ترامپ توانایی خواندن ندارد. وولف در کتابش نوشت: «او اطلاعات را به هیچ شیوه سنتی پردازش نمی کند. چیزی نمی خواند. حتی سرسری هم نگاه نمی کند. بعضی ها باور داشتند که او عملا بیش از یک آدم نیمه باسواد نیست.»

با این حال، رییس جمهور در مصاحبه ای با برنامه تلویزیونی فاکس اند فرزند ادعا کرد در چند ساعت کتاب وودوارد را خوانده و گفت این کتاب «بسیار  سبک وزن است و او  درکی از ماجرا ندارد.»

کتاب «خشم» تا به حال به شدت بحث برانگیز شده است. یکی از دلایل اصلی آن این بوده که ترامپ در یکی از مصاحبه های رسمی کتاب که صدای آن هم ضبط شده، به وودوارد می گوید از همان ابتدا می دانسته کووید- 19 چقدر خطرناک است اما در منظر عموم خطر آن را بسیار پایین جلوه داده و گفته خطر آن از آنفلوانزا هم کمتر است.

ترامپ در اشاره به کارل برنستین، همکار وودوارد در ماجرای واترگیت، گفت: «کتاب وودوارد و برنستین را خواندم، طرف اصلا بلد نیست بنویسد، کتاب برایم خیلی حوصله سر بر بود. خیلی حوصله سر بر بود. نادرست بود.»

فینالیست های جایزه کتاب آلمان معرفی شدند

جایزه کتاب آلمان 2020 از میان 20 رمانی که در فهرست اولیه خود برگزیده بود، 6 کتاب را به دور نهایی فرستاد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اشپیگل، دیروز 15 سپتامبر طبق اعلام قبلی، جایزه کتاب آلمان 6 رمان برتری را که به فهرست نهایی این رقابت راه یافتند، معرفی کرد.

از وقتی زمان ثبت نام برای شرکت در این دوره به پایان رسید هفت عضو هیات داوری این جایزه 206 کتاب را بررسی کردند و پس از انتشار فهرست اولیه ای که دربرگیرنده 20 رمان بود، در مرحله بعد 6 رمان را به عنوان فینالیست انتخاب کردند.

شرط شرکت در این رقابت انتشار کتاب از اکتبر 2019 تا 15 سپتامبر 2020 بوده است.

هانا انگل مایر سخنگوی هیات داوری هنگام انتشار فهرست اولیه با صدور بیانیه ای در این باره گفته بود: برخلاف خبرهایی مبنی بر اینکه در ماه های اخیر کتاب نخوانده ایم، کشف بیش از 200 عنوان کتاب جدید نشان دهنده امید  زیادی است.

وی افزود: این تعداد کتاب هیات داوران را با پانورامایی از رمان های بیشتر واقع گرایانه روبه رو ساخت. تعداد قابل توجهی از آنها از روایتی خودزندگینامه ای بهره گرفته اند و برخی از آنها موضوعی تاریخی را انتخاب کرده اند. این فهرست در عین حال دربرگیرنده رمان هایی است که به مباحث اخیر درباره هویت سیاسی می پردازند. خوشحالیم که چنین کتاب هایی خلق شده اند که فرم های تجربی را به چالش کشیده اند. بنابر این فهرست اولیه ما نه تنها دربرگیرنده طیفی وسیع از نظر موضوعی بلکه طیفی وسیع از شکل های بیان شعری هم هستند.