آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۵
سیاسی
۷

فرار به جلو در اردوگاه مدعیان اصلاحات فرهاد کوچک زاده

جریان سیاسی اصلاحات در سال 92 باوجود داشتن دکتر محمدرضا عارف در بین کاندیداهای ریاست جمهوری، او را مجبور به کناره گیری کرده و به صورت تمام قد از دکتر روحانی حمایت کرد. این جریان در سال 96 نیز پشت سر دکتر روحانی ایستاد و برای بار دوم نقشی مهم در رای آوری وی ایفا کرد؛ اما چرا در اواخر این دولت و با نزدیک شدن به ایام انتخاباتی جدید، این جریان در صدد است تا از روحانی و دولت او فاصله بگیرد و به جای آنکه در جایگاه پاسخگو حاضر شود، خود را به عنوان منتقد وضع موجود و پرسشگر و مطالبه گر نشان می دهد؟

گزاره خبری: محمد خاتمی، رئیس دولت اصلاحات، در ادامه کنش های انتخاباتی اردوگاه اصلاح طلبان، با انتشار ویدیویی، پس از چند سال و در ایام انتخاباتی مجددا رخی نشان داد! وی بدون پذیرش هیچ مسئولیتی در قبال تشویق مردم به رای دادن به دولت کنونی و بدون اشاره به تقصیر اصلاح طلبان در مشکلات معیشتی امروز، سعی کرد با کلی گویی های همیشگی، جریان متبوعش را دغدغه مند مردم نشان دهد. خاتمی حدود نه ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری، تلاش می کند با فاصله گرفتن از دولت و همچنین با تولید سوژه های داغ رسانه ای و انتخاباتی، از پاسخگویی به عملکرد دولت مورد حمایتش فرار کند و زمینه سازی برای روی کار آمدن فرد دیگر از طیف خود را رقم بزند. 2- مصطفی فقیهی مدیر مسئول سایت انتخاب در توئیتی نوشت: «روحانی شب عید غدیر، با ‎خاتمی تماس گرفته و ضمن تبریک عید، گلایه می کند که اطرافیانت، به دولت تهاجم می کنند. خاتمی اما سفره دلش باز شده و نیم ساعت، تندوتیز علیه دولت و اقدامات رئیس جمهور سخن می گوید. مخلص کلام خاتمی این بود «تو هر چه خواستی، بی مشورت کردی، دیگر از ما چه می خواهی»!

نکته راهبردی: گرچه جریان اصلاحات در تلاش است تا خود را جدا از دولت روحانی نشان دهد؛ اما واقعیت آن است که طی سال های اخیر قوه مجریه و مجلس در اختیار این جریان سیاسی قرار داشته است. طی سال های اخیر سیاست حاکم بر این دو قوه به جای نگاه به درون و توجه به ظرفیت های بومی و برقراری روابط حسنه با کشورهای دوست و بی طرف، بر مذاکره با غرب استوار بود. اکنون نتیجه این نگاه خوش بینانه تنها دستانی خالی است که موجب شده است این جریان برای فرار از مسئولیت و جلب نظر مجدد افکار عمومی در انتخابات پیش رو، خود را در جایگاه مدعی و معترض جا بزند. 2- نیروهای جریان اعتدال و دولت، شباهت قریبی با حلقه یاران موسوی در سال 88 و اعضای ستاد انتخاباتی وی دارد؛ عباس آخوندی، بیژن نامدار زنگنه، اسحاق جهانگیری، علی ربیعی، مجید انصاری، رضا صالحی امیری، معصومه ابتکار، محمدرضا نعمت زاده، اکبر ترکان و... همه از اعضای برجسته جریان اصلاح طلب و حامی میرحسین موسوی هستند که در دولت های یازدهم و دوازدهم مناصب بالای اجرایی داشته و دارند.