آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۷
بازرگانی
۵

در پژوهشی از سوی معاونت بررسی های اقتصادی اتاق تهران بررسی شد: واکنش های چهار گانه به کووید - 19

دنیای اقتصاد : با تشدید بحران کووید - 19 کشورهای جهان واکنش های سیاستی گوناگونی را برای مقابله با اثرات این بحران داشته اند. در این گزارش اثرات پاندمی کووید-19 بر جهان از جنبه های مختلف اقتصادی، اجتماعی، منطقه ای و آماری مورد بررسی قرار گرفته است. از مهم ترین آثار این بیماری بر بخش اقتصادی می توان به مواردی نظیر افت شدید ساعات کاری، کاهش قابل توجه سرمایه گذاری مستقیم خارجی، آسیب وارده بر بنگاه های کوچک و متوسط، افزایش تعداد افراد فقیر و توقف صنعت هواپیمایی اشاره کرد.

وجه اقتصادی

براساس مطالعه ای که از سوی معاونت بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران منتشر شده است، آمارهای بانک تسویه حساب های بین المللی نشان می دهد که اعتبارات بانکی میان مرزی جهان در فصل نخست 2020 افزایش یافته است. این روند به ویژه با افزایش چشم گیر مطالبات خارجی در بخش رسمی ایالات متحده آمریکا همراه شده است و متقابلا اعتبارات در بازارهای نوظهور و اقتصادهای در حال توسعه نیز با رکود همراه بوده است. نهایتا نوسانات ناشی از پاندمی در بازارهای مالی منجر به جهش قابل توجهی در ارتقای جایگاه اوراق مبتنی بر دارایی بانک ها در جهان شده است.

افزایش برنامه خرید اضطراری پاندمی: در دوران بحران نیاز بیشتری برای داده های با کیفیت که به موقع در دسترس باشد وجود دارد. بانک مرکزی اروپا (ECB) و بانک های مرکزی ملی به مراکز گزارش دهنده کمک کردند تا اطمینان حاصل کنند که داده های تولیدی متناسب با اهداف شان است. بانک مرکزی اروپا برنامه ای تحت عنوان برنامه خرید اضطراری پاندمی معرفی کرده تا از بخش بانکی اروپا، بنگاه ها و خانوارها طی بحران کووید-19 حمایت کند.

توقف صنعت هواپیمایی: صنعت حمل و نقل هوایی جهان، با قرنطینه گسترده و اعمال محدودیت های مسافرتی در بسیاری از مناطق جهان تقریبا متوقف شده است. بر اساس آمارها در نیمه نخست سال 2020 تعداد مسافران نسبت به سال 2019 حدود 56 درصد کاهش یافته و از 2/ 2 میلیارد مسافر به یک میلیارد مسافر رسیده است. منطقه آسیا و اقیانوسیه بیشترین کاهش را در تعداد مسافران (466 میلیون نفر) تجربه کرده است. پس از آن اروپا و آمریکای شمالی به ترتیب 342 میلیون نفر و 264 میلیون نفر افت تعداد مسافران را شاهد بوده اند. تقاضا برای حمل و نقل هوایی بار به پایین ترین سطح تاریخی خود رسیده و با کاهش 28 درصدی همراه بوده است.

از سوی دیگر افزایش بیکاری، کاهش زمان کار، اخراج موقت و دلسردی برای یافتن کار منجر به برآورد کاهش 14 درصدی کل ساعات کاری در فصل دوم سال 2020 نسبت به آخرین فصل 2019 شده که معادل 400 میلیون شغل تمام وقت است. در عین حال کشورهای با درآمد کمتر از متوسط بیشترین آسیب را دیده اند و طی فصل دوم 2020 نسبت به فصل چهارم 2019 افت ساعات کاری بیش از 16 درصدی را تجربه کرده اند. در میان مناطق جغرافیایی گوناگون نیز برآورد می شود قاره آمریکا بیشترین کاهش ساعات کاری را طی همین مدت تجربه کند که معادل 70 میلیون شغل تمام وقت است.

افت شدید سرمایه گذاری مستقیم خارجی: بحران کووید-19 اثر آنی بر سرمایه گذاری مستقیم خارجی داشته است و عواقب آن طولانی مدت خواهد بود. آنکتاد پیش بینی کرده که جریان سرمایه گذاری خارجی جهان در سال 2020 حدود 40 درصد کاهش یابد و به حدود 900 میلیارد دلار برسد. همچنین انتظار می رود سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال 2020 بین 5 تا 10 درصد کاهش یابد.

کووید - 19 آسیب های فراوانی را به جهان وارده کرده و منجر به مرگ، بیماری و ناامیدی اقتصادی شده است. آمارها نشان می دهد که کووید -19 حدود 71 تا 100 میلیون نفر را به سوی فقر سوق داده است و جنوب آسیا و صحرای آفریقا مناطقی هستند که بیشترین آسیب را متحمل شده اند.

وجه اجتماعی

داده های جدید نشان می دهد که جنسیت، معلولیت، نژاد، قومیت، مهاجرت و تبعیض در سراسر جهان گسترده است. این آمارها باید واکنش ها به کووید -19 را به سمتی هدایت کند که اطمینان حاصل شود پاندمی وضعیت تبعیض موجود را تشدید نمی کند. طبق داده های 31 کشور طی سال 2014 تا 2019 از هر 5 نفر، یک نفر شخصا با تبعیض هایی در حداقل یکی از زمینه هایی که قانون حقوق بین المللی آن را منع کرده مواجه شده است.

همچنین عدم استفاده از اقدامات لازم می تواند تلاش ها برای تولید مهارت های لازم برای جوامع را متوقف کند. اثر کووید-19 بر یادگیری، به خصوص در مقطع ابتدایی نگران کننده است. بررسی ها نشان می دهد که اگر به آسیب های وارده به یادگیری رسیدگی نشود، طی زمان این اثر منفی تشدید می شود.

وجه منطقه ای

حواله های ارزی خارجی که از سوی مهاجران برای خانواده های شان در سایر کشورها ارسال می شود، منبع مهم درآمدی برای خانواده های اقتصادهای در حال توسعه محسوب می شود. با متوقف شدن فعالیت های اقتصادی جهان، اقتصادهای در حال توسعه در آسیا و اقیانوسیه با تحولات داخلی بازار کار و اختلالاتی در دریافت این حواله های خارجی مواجه شده اند. در این میان اقتصادهای با وابستگی شدید به حواله های خارجی بسیار آسیب پذیر هستند.

همچنین بازار نیروی کار در فصل نخست سال 2020 نسبت به فصل چهارم سال 2019 حدود 3/ 0 واحد درصد تضعیف شده است و این در حالی است که اشتغال همچنان ثابت مانده است. غیبت از کار به بالاترین سطح خود رسیده، به طوری که تعداد افراد غایب از شغل در فصل نخست 2020 نسبت به فصل چهارم 2019 حدود 3/ 4 میلیون نفر افزایش داشته است.

از سوی دیگر پاندمی کووید - 19 بزرگ ترین چالش اقتصادی است که جهان با آن روبه رو است و نااطمینانی های مربوط به عمق انقباض و سرعت بهبود را افزایش داده است. اقتصادهای شورای همکاری خلیج فارس با دو شوک همزمان مواجه شده اند: شیوع کووید-19 و افت قیمت نفت. با وجود کاهش درآمد نفتی و تضعیف موقعیت مالی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به منظور تسکین پیامدهای اقتصادی بحران کووید-19 بر بخش خصوصی و خانوارها و حفظ ثبات مالی، واکنش سریعی نشان دادند. با شیوع بیشتر این بحران برای جلوگیری از سقوط اقتصادهای شورای همکاری خلیج فارس به یک رکود اقتصادی طولانی مدت که ممکن است منجر به افزایش بیکاری و ورشکستگی بخش خصوصی شود نیاز به اقدامات سریع تری است.

وجه آماری

سال کشاورزی دوره مرجع برای سرشماری کشاورزی است. هرگونه تاخیری در سرشماری ممکن است اثرات مخربی داشته باشد و از دست دادن یک فصل کشاورزی منجر به یک سال تعویق در سرشماری می شود. این مشکل نااطمینانی هایی را در مورد ادامه تامین مالی به همراه خواهد داشت و موجب تغییر ناخواسته ای در دوره مرجع خواهد شد.

در میان 140 کشور مورد بررسی، سرشماری کشاورزی در 27 درصد کشورها به تاخیر افتاده، در 22 درصد موارد به زمان دیگری موکول شده و در 4 درصد موارد نیز تعلیق شده است. فقط 9 درصد کشورها سرشماری کشاورزی خود را انجام دادند و تحت تاثیر بحران کووید - 19 قرار نگرفتند.

طی بحران ها، انتقال اطلاعات قابل اعتماد بسیار با اهمیت است. با شروع بحران کووید-19 توییتر به عنوان یک شبکه محبوب برای ارتباطات آماری ظاهر شده است. اگرچه این روند در تمامی مناطق یکنواخت نبوده و داده ها نشان می دهد که ارتباطات آنلاین سازمان های مرجع ملی آمار، از اقدامات دولتی عقب افتاده است. در این گزارش داده های توییتر فعال 90 سازمان مرجع ملی آمار در سراسر جهان از ژانویه 2020 تا 9 ژوئیه 2020 جمع آوری شده است.

پاندمی کووید-19 اثرات گسترده ای بر تجارت بین المللی سفر و حمل و نقل داشته است. سفر هوایی بین المللی طی آوریل تا مه 2020 نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بیش از 90 درصد افت داشته است.