آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۷
نفت ، پتروشیمی و کالاهای پایه
۱۶

بازار کامودیتی ها

پرش نفت با توفان و کاهش موجودی ها

قیمت نفت چهارشنبه برای دومین روز متوالی افزایش یافت. به این ترتیب، دیروز هر دو شاخص مهم برنت و وست تگزاس اینترمدییت بیش از 2 درصد بالا رفتند چراکه از یک سو توفان «سالی» بیش از یک چهارم تولید نفت دریایی آمریکا را متوقف کرده و از سوی دیگر گزارش موسسه نفت آمریکا از کاهش هفتگی موجودی این کشور به میزان غیرمنتظره 5/ 9 میلیون بشکه حکایت دارد. این در حالی است که تحلیلگران انتظار رشد موجودی نفت این کشور را به دلیل ضعف تقاضای بازار داشتند. عوامل بنیادین بازار همچنان ناامیدکننده به نظر می رسند. به همین دلیل اوپک و سازمان بین المللی انرژی در آخرین گزارش های ماهانه خود برآورد تقاضای نفت برای باقی مانده سال و همینطور سال آینده را کاهش دادند. قیمت ها در ماه جاری میلادی (سپتامبر) کاهش شدیدی را تجربه کرده اند چراکه آمار ابتلا به ویروس کووید-19 نگران کننده است؛ موضوعی که تقاضا را تحت الشعاع قرار می دهد. علاوه بر این، خبرهایی مبنی بر افزایش عرضه از سوی اوپک پلاس، تولیدکننده های آمریکایی و... به گوش می رسید که فشار مضاعفی بر بازار گذاشت. همچنین کمیته نظارتی اوپک پلاس قرار است پنج شنبه دیدار کنند تا به بررسی وضعیت بازار نفت بپردازند که ممکن است باعث جدی تر شدن نظارت بر سهمیه اعضای این گروه شود.

رشد بنزین و گازوئیل در بازار آمریکا

با توجه به بسته شدن برخی از تاسیسات پالایشی در خلیج مکزیک به دلیل جلوگیری از آسیب ناشی از وقوع توفان «سالی» که در هفته جاری به این منطقه می رسد، عرضه محصولات پالایشی مانند بنزین و گازوئیل کاهش یافته که باعث افزایش نرخ این سوخت ها در بازار آتی نایمکس شد. به این ترتیب، بنزین با 4/ 1 سنت افزایش در هر گالن معادل 3/ 1 درصد به 153/ 1 دلار بر گالن رسید. علاوه بر این، گازوئیل 25/ 6 دلار در هر تن که معادل 95/ 1 درصد است، بالا رفت تا به قیمت 25/ 326 دلار برسد. نفت گرمایشی نیز 3/ 1 درصد افزایش قیمتی را تجربه کرد. با این حال، گاز طبیعی و نفت سفید اندکی کاهش یافتند.

فلزات در انتظار تصمیم فدرال رزرو

فلزات اساسی در بورس لندن دیروز منتظر خبری از جلسه فدرال رزرو آمریکا برای تعیین نرخ بهره بانکی بود. با این حال، هیجانات بازار عمدتا مثبت بود و همه فلزات به غیر از نیکل اندکی رشد کردند. گفته می شود چهارشنبه شب تصمیم کمیته تخصصی فدرال رزرو در این مورد اعلام خواهد شد. فدرال رزرو پیش از این قول داده نرخ بهره را در سطوح پایینی برای مدت طولانی نگه دارد که موجب انتظار فعالان بازار برای نرخ کمتر از 25/ 0 درصد شده است. به طور سنتی نرخ بهره و کامودیتی ها از جمله فلزات همبستگی معکوس دارند؛ به این معنا که نرخ پایین باعث بالا رفتن بهای فلزات خواهد شد. آلومینیوم دیروز تا لحظه تنظیم این گزارش بیش از 6 دلار بالا رفت و به مرز 1800 دلار بر تن رسید. با این حال، در مقطعی از بازار آلومینیوم از این سد روانی نیز گذشت و در بالاترین سطح به هزار و 75/ 804 دلار در هر تن رسید. مس نیز با 4 دلار افزایش به قیمت 6 هزار و 763 دلار بر تن افزایش یافت. روی اما با 26/ 1 درصد رشد بهترین عملکرد روزانه را بین فلزات اساسی داشت.

هراس خریداران باعث اصلاح قیمت سنگ آهن شد

بهای سنگ آهن در بازار وارداتی شمال چین در روز سه شنبه با افت همراه شد و قیمت های بسیار بالای روز گذشته اش که به رکورد 5/ 6 ساله رسید، پایدار نبود. گفته می شود خریداران سنگ آهن در این بازار قیمت های پایینی پیشنهاد داده اند؛ چراکه آنها می خواستند مانع از بین رفتن حاشیه سود فولادسازان شوند. یک معامله گر در این باره می گوید برخی کارخانه های فولادی احتمالا از قیمت های بالای دوشنبه به وحشت افتاده باشند. او افزوده فعالیت معاملاتی در بنادر چین نیز به این دلیل محدود بود. علاوه بر این، فعالان بازار انتظار تقاضای بالا برای محصولات فولادی از سوی بخش ساخت و ساز چین را داشتند که هنوز محقق نشده است. گفته می شود تقاضای داخلی برای میلگرد و نورد گرم نیز محدود بوده که به کاهش آنها در بازار شانگهای منجر شده است.