آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۵
جامعه
۱۰

رئیس قوه قضائیه در گردهمایی فرماندهان ناجا: «پلیس قضایی» باید احیا شود

رئیس دستگاه قضایی بر لزوم احیای «پلیس قضایی» و استفاده از نیروهای پلیس آشنا به حقوق و قضا برای پیگیری ماموریت های این حوزه تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی قوه قضائیه، آیت الله سید ابراهیم رئیسی دیروز در گردهمایی سراسری فرماندهان، روسا و معاونان نیروی انتظامی که در محل فرماندهی این نیرو برگزار شد، با تاکید بر لزوم استفاده از فناوری های روز گفت: هرچه یک سازمان به ابزارهای های نوین و سامانه های الکترونیک مجهزتر شود، اشراف اطلاعاتی بیشتری پیدا می کند و افزایش اشراف اطلاعاتی ناجا موجب کاهش عملیات می شود و نقش بازدارنده دارد.

رئیسی افزود: وقتی یک مالباخته به کلانتری مراجعه می کند، نباید به او گفته شود ما برای پیگیری موضوع و دنبال کردن سارق امکانات نداریم و یا اینکه ما برخورد کردیم اما فلان دستگاه با ما همکاری نکرده است؛ این نوع برخوردها و بیان مشکل برای مردم هیچ دردی را از جامعه دوا نمی کند.

 اقتدار به معنی استفاده قانونمند از توانایی برای خدمت به مردم است

وی با اشاره به تعاملات و همکاری های گسترده پلیس با دستگاه قضایی از «مهربانی»، «اقتدار» و «تدبیر» به عنوان سه نکته مهم در رفتار سازمانی مشترک این دو مجموعه یاد کرد و اظهار داشت: نیروی انتظامی هم باید مانند عدلیه، ملجا و پناه مردم باشد و با مردمی که برای تظلم خواهی به آنها مراجعه می کنند، مهربان باشند.

رئیس قوه قضائیه افزود: مردم خواهان پلیس مقتدر هستند اما همان طور که مهربانی به معنی ضعف و سستی نیست، اقتدار هم به معنی ظلم و اجحاف و تعدی و تضییع حقوق مردم نیست که ما امروز شاهد نمونه های آن در آمریکا و اروپا هستیم بلکه اقتدار به معنی استفاده قانونمند از توانایی برای خدمت به مردم است.

رئیسی با اشاره به تقدیر رهبر معظم انقلاب از عملکرد خوب ناجا، از اقدامات ارزنده پلیس و همکاری های سازنده این نیرو با دستگاه قضایی قدردانی کرد و از فرماندهان و کارکنان نیروی انتظامی خواست با حسن انجام ماموریت های خود، قوه قضائیه را در رسیدگی به پرونده ها و کاهش اطاله دادرسی در نظام قضایی یاری دهند.

وی با بیان اینکه هرچه پلیس در انجام ماموریت های خود در تحقیقات اولیه در پرونده ها دقیق تر عمل کند، احکام قضایی از اتقان بیشتری برخوردار خواهند بود، از فرمانده نیروی انتظامی خواست که سازوکاری را برای رسیدگی هرچه بهتر به موضوعات ارجاعی دستگاه قضایی به ناجا طراحی نماید.

رئیس قوه قضائیه در همین زمینه از لزوم تشکیل «پلیس قضایی» سخن گفت و با اشاره به انحلال پلیس قضایی پس از ادغام کمیته انقلاب اسلامی و شهربانی و ژاندارمری و شکل گیری نیروی انتظامی گفت: با توجه به همکاری تنگاتنگ پلیس و قوه قضائیه، باید احیای پلیس تخصصی قضایی که به حقوق و قضا و علوم روز آشنا باشد، با جدیت پیگیری شود.

رئیسی، «نظارت بر بازداشتگاه های پلیس و محل نگهداری موقت متهمان» و «اطلاع رسانی» را نیز مورد تاکید قرار داد و ادامه داد: مردم باید از اقدامات امیدبخش پلیس و دستگاه قضایی و سرنوشت پرونده ها مطلع شوند اما اطلاع رسانی نباید مخل روند رسیدگی به جرایم و موجب مکتوم ماندن واقعیت های یک پرونده شود.

 تاکید بر برخورد قاطع با اشرار، فروشندگان مواد مخدر و معتادان متجاهر

وی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر برخورد قاطع با اشرار، فروشندگان مواد مخدر و معتادان متجاهر و لزوم پاکسازی تمام نقاط شهرها و روستاها از این افراد، در عین حال خاطرنشان کرد که دستگیری آنها باید حساب شده و با دقت انجام شود تا دستگاه قضایی مجبور نشود پس از شکل گیری پرونده، آنها را به خاطر فقدان مستندات و ادله لازم آزاد کند.

 اولویت های 9 گانه پلیس به روایت فرمانده ناجا

پیش از سخنان رئیس دستگاه قضا، فرمانده نیروی انتظامی با تبیین اولویت های 9گانه ناجا در سال 99، «ارتقاء و توسعه اشراف اطلاعاتی» با تمرکز بر «یکپارچه سازی بانک های اطلاعاتی داخلی»، «توسعه کمی و کیفی خدمات انتظامی» با تمرکز بر اصل «پیشگیری»، «توسعه و تشدید اقدامات مقابله ای با قاچاق کالا، ارز و سلاح و مهمات» و «مبارزه با جرایم به عنف» را از جمله این اولویت ها عنوان کرد.

سردار حسین اشتری از «تشدید مبارزه با مفاسد اقتصادی» به عنوان یکی دیگر از اولویت های ماموریتی ناجا در سال جاری یاد کرد که با ایجاد پلیس امنیت اقتصادی پیگیری می شود و با اشاره به ماموریت های پلیس در برخورد با مواد مخدر و ضربه زدن به بنیان های اقتصادی سوداگران مرگ، از کشف 500 تن انواع موادمخدر در پنج ماه اخیر خبر داد.

اشتری یکی از مهم ترین اولویت های ناجا را «هوشمندسازی پلیس و شکل گیری پلیس هوشمند» عنوان کرد که قرار است در یک پروسه سه ساله و تا پایان سال 1400 تحقق یابد.

 وی خاطرنشان کرد: دستیابی به پلیس هوشمند، موجب افزایش سرعت و دقت در ارائه خدمات انتظامی می شود و در تامین امنیت مردم تاثیر مستقیم خواهد داشت.

سردار اشتری با اشاره به کثرت و تنوع ماموریت های ناجا، خواستار افزایش حمایت های قضایی از نیروهای انتظامی شد و در این راستا لزوم اصلاح و به روزرسانی برخی قوانین از جمله «قانون حمل و به کارگیری سلاح» و موادی از آئین دادرسی کیفری را مورد تاکید قرار داد.