آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۵
جامعه
۱۰

معاون کل وزارت بهداشت: تهران به چهار راه تبادل بیماری کرونا در کشور تبدیل شده است

معاون کل وزارت بهداشت درباره شیوع موج سوم کرونا در کشور هشدار داد و گفت: تهران به چهار راه تبادل بیماری کرونا در کشور تبدیل شده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، ایرج حریرچی با اشاره به اینکه متاسفانه شرایط خوبی نداریم، اظهار داشت: این هفته و هفته گذشته بیماری با شیب بسیار شدیدی افزایش یافته، میزان موارد بستری در تهران دو برابر شده و در کل کشور هم نیز موارد بیماری رو به افزایش است.

حریرچی با اشاره به اینکه ما و کشورهای دیگر درگیر امواج طوفانی هستیم، ادامه داد: بیماری بدون هیچ شوخی و تسامحی منتظر غفلت های ماست، فرقی نمی کند تجمع به چه صورتی باشد تجمع مترادف با افزایش بیماری است و لذا جامعه ای هوشمند است که تجمعات غیرضروری را به صفر برساند.

وی افزود: رفتن به مدرسه، دانشگاه و سر کار ضروری است و با مدیریت می توان این امور را برگزار کرد اما هرگونه تجمعی که غیر ضروری است موجب انتقال بیماری می شود.

معاون کل وزیر بهداشت با اشاره به اینکه تهران به چهارراه تبادل بیماری کرونا در کشور تبدیل شده است، گفت: کشورهای مختلف محدودیت های سفت و سختی را در نظر گرفته اند، در انگلیس تجمع 6 نفر جرم است.

حریرچی با اشاره به اینکه در این چند ماهه چه زمانی مراسم خانگی را جرم انگاری کردیم، اظهار داشت: در تاسوعا و عاشورا برخی از مردم بساطشان را جمع کردند و به شمال رفتند، لذا ممکن است تصمیمات سختی گرفته شود، کشورهایی همچون فرانسه و انگلیس تصمیمات سختی را اعمال کردند، در استرالیا شبه حکومت نظامی اعمال شد.

وی با بیان اینکه پاساژها یکی از مکان هایی است که در آن موارد مقابله با کرونا کمتر رعایت می شود، بیان کرد: تهران پایتخت کشور است و از لحاظ باسوادی بالاترین است چون اکثر دانشگاه ها و وزارتخانه ها در تهران قرار دارد اما از لحاظ رعایت یکی از ضعیف ترین نقاط کشور در رعایت دستورالعمل های بهداشتی است.

معاون کل وزیر بهداشت درباره میزان ابتلا و بستری بیماری آنفلوآنزا گفت: جوان ها نیاز به تزریق واکسن ندارند، درصدی از مردم که موارد بهداشتی را رعایت نمی کنند می توانند موجب افزایش شیوع کرونا شوند اما استفاده بیش از 80 درصدی از ماسک، تاثیر معنی داری بر میزان ابتلا خواهد داشت.