آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۹۸۶۵
ورزشی
۱۵

جمشید تقی زاده : سرمایه گذاری درورزش، چشم انداز خوبی ندارد

معاون حقوقی، پارلمانی و امور استان های وزارت ورزش  درخصوص شرایط خاص حاکم بر فوتبال و اتفاقاتی که اخیرا درخصوص مسائل مالی، پرونده مارک ویلموتس روی داد، گفت:درمورد پرونده ویلموتس، درحال حاضر یک عزم ملی ایجاد شده است تا در دادگاه عالی ورزش بتوانیم حق ورزش کشور را برگردانیم. مسئولان ارشد حقوقی دولت همراه وزارت ورزش ، مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه به کمک فدراسیون فوتبال آمده اند تا دفاع قانونی، منطقی و مستدل از حق فوتبال کشورمان داشته باشند و امیدواریم بتوانیم نتیجه بگیریم. جمشید تقی زاده درمورد قراردادهای غیرمتعارف لیگ برتر و این که برخی از باشگاه ها ازجمله استقلال و پرسپولیس بی حساب و کتاب دارند خرج می کنند گفت:دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تحت مالکیت وزارت ورزش و جوانان است که درحال حاضر حسابرسی سال های قبل این دو باشگاه انجام شده و حسابرسی امسال هم در حال انجام است. در این دولت نگاه ما به سمت انضباط مالی 2باشگاه بود، اولا طبق قانون ریالی توسط وزارت ورزش و جوانان و دولت به این دو باشگاه  پرداخت نشده، ثانیا هردو باشگاه توانسته اند ضمن این که هزینه های این فصل خود را پرداخت کنند و بدهی های سال های قبل خود را نیز کاهش داده اند. توجه داشته باشید که برای اولین بار در 40 سال گذشته، در این فصل 2باشگاه استقلال و پرسپولیس در شرف تسویه حساب کامل با بازیکنانشان هستند، یعنی هیچ بدهی برای سال بعد از خود به جای نمی گذارند و این یک موفقیت بزرگ است. در مورد سایر باشگاه ها، ما طبق قانون نمی توانیم ورود کنیم و بخش های مربوط باید دراین زمینه وارد شوند و پاسخگو باشند.

معاون حقوقی، پارلمانی و امور استان های وزارت ورزش و جوانان در ادامه گفت:دیدار نمایندگان مجلس با روسای فدراسیون ها اتفاق خوبی است که باعث می شود نمایندگان مردم از کمبودهای قانونی حوزه ورزش باخبرشوند. امروز اقتصاد ورزش به شدت نیازمند وضع قوانین حمایتی است، درواقع سرمایه گذاری در ورزش چندان چشم انداز خوبی ندارد، چراکه دراین حوزه ما به شدت با کمبود قوانین حمایتی مواجه هستیم. از حق پخش تلویزیونی تا حق کپی رایت و معافیت از مالیات و پرداخت وام های کم بهره. به همین دلیل هم نیازمند جدی به حضور فعال مجلس دراین زمینه هستیم، شما توجه کنید که ورزش درکشور ما به شدت می تواند ارز آور باشد و صنعت ورزش می تواند به اقتصاد کشور کمک کند. به همین دلیل هم نیازاست به شکل کلان به این عرصه توجه شود.باتوجه به محرزشدن ساختار ضعیف قراردادهای فوتبال و نظارت ها، آیا مدیران قبلی باشگاه ها به ویژه سرخابی ها و مدیران فعلی به نهاد یا ارگانی دراین خصوص جوابگو هستند؟جمشید تقی زاده افزود:قطعا اگر قرارداد غیرمتعارفی باشد برخورد می کنیم. ما خواستار قراردادهای بازیکنان در فصل قبل و این فصل دو باشگاه استقلال وپرسپولیس شده ایم و ریز به ریز مسائل مربوط به این موضوع را بررسی می کنیم. درصورتی که قراردادی خارج ازعرف باشد، قطعا با عوامل آن برخورد قانونی و محکم صورت می گیرد.

باتوجه به این که اغلب باشگاه های فوتبال دولتی هستند آیا عملکرد مالی هر فصل به طور شفاف وجود دارد و دراختیارتان قرار می گیرد؟گفت: معتقدیم باید به این موارد ریشه ای بپردازیم و مشکلات را ریشه ای حل وفصل کنیم، البته در موضوع فساد در فوتبال با درخواست وزیر ورزش و جوانان، سربازان گمنام امام زمان(عج) در وزارت اطلاعات ورود خیلی جدی به این موضوع داشته اند و اگر جایی شائبه فساد وجود داشته باشد حتما بررسی می شود ولی درمورد ساختار ضعیف قراردادها تا جایی که ما بتوانیم قطعا ورود می کنیم و این عزم هم در فدراسیون ها و باشگاه ها وجود دارد که دراین زمینه اقدامات لازم را انجام دهند.