آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۷
ورزش
۲۴

با یک گل بهار شد!

پرسپولیس در آسیا ماند

دنیای اقتصاد : بعد از بازگشایی مسابقات لیگ قهرمانان آسیا، از بین سه نماینده فوتبال کشورمان، پرسپولیس تنها تیمی بود که در هفته سوم پیروز شد. بازی استقلال به خاطر انصراف الوحده امارات لغو شد، شهرخودرو برابر اشباب امارات تن به شکست یک بر صفر داد و سپاهان هم در نخستین تجربه سرمربیگری محرم نویدکیا با دو گل مقابل النصر عربستان شکست خورد. با این حال پرسپولیس در گروه سوم با تک گل شجاع خلیل زاده از سد التعاون عربستان گذشت. این پیروزی برای سرخپوشان بسیار حیاتی بود؛ چراکه التعاون قبل از این بازی 6 امتیاز داشت و الدحیل، همگروه قطری قرمزها هم با کسب برتری برابر الشارجه 6 امتیازی شده بود. بنابراین پرسپولیس یک امتیازی نیاز مبرمی به کسب پیروزی داشت؛ آنچه بسیار دشوار اما سرانجام محقق شد و به معنای واقعی کلمه پرسپولیس را در آسیا نگه داشت.

* یحیی گل محمدی در این مسابقه از پنج خرید جدید پرسپولیس در ترکیب اصلی سود برد که همین مساله طبیعتا موجب بروز ناهماهنگی هایی بین بازیکنان شد. برخی تغییرات یحیی اجباری بود. به عنوان مثال او در پست دفاع چپ گزینه ای غیر از سعید آقایی نداشت یا در خط حمله باید از عیسی آل کثیر برای پر کردن جای خالی علیپور استفاده می کرد. با این حال شاهد تغییرات اختیاری هم در ترکیب قرمزها بودیم. به عنوان مثال در پست وینگر چپ احسان پهلوان در حالی به کار گرفته شد که امید عالیشاه می توانست برای سرخپوشان به میدان برود. پهلوان در این بازی نمایش متقاعدکننده ای نداشت، اما حامد لک که درون دروازه به بوژیدار رادوشوویچ ترجیح داده شده بود، در چند نوبت پرسپولیس را نجات داد. دیگر خرید فیکس سرخ ها هم میلاد سرلک بود که در پست هافبک دفاعی جای کمال کامیابی نیا را گرفت. برخی معتقدند کمال با مصدومیت جزئی مواجه است و بعضی دیگر عقیده دارند گل محمدی از نظر فنی اعتقاد چندانی به این بازیکن ندارد.

* طبیعی است که نفرات جدید پرسپولیس برای هماهنگی به زمان بیشتری نیاز دارند، اما از بدشانسی سرخ ها، بازه زمانی موردنیاز برای رسیدن به این هدف، با حساس ترین مسابقات تیم تقارن پیدا کرده است. درحال حاضر پرسپولیس با چهار امتیاز مدعی صعود شده، اما بازی جمعه شب این تیم با همین التعاون بسیار کلیدی خواهد بود. اگر سرخ ها موفق به تجدید پیروزی برابر نماینده عربستان شوند، نیمی از راه صعود را پیموده اند اما هر اتفاقی غیر از این می تواند کار پرسپولیس را دشوار کند.

* از نظر مالی هم برد پرسپولیس دشت اول نمایندگان ایران بود. قرمزها با این پیروزی توانستند پاداش 50 هزار دلاری مربوط به هر برد را به دست بیاورند. آنها اگر از گروه صعود کنند، 100 هزار دلار جداگانه نیز دریافت خواهند کرد.