آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۳۸۱۹
صفحه آخر
۱۲
بر مدار گرینویچ

مبارزه زنان «بی بی سی» برای رسیدن به «گری لینه کر»

محمود ملکی

تازه ترین فهرست سالانه «بی بی سی» از افرادی که بیشترین حقوق را از این موسسه عظیم رسانه ای دریافت می کنند، حاکی از این است که همچنان «گری لینه کر»، ستاره سابق تیم ملی فوتبال انگلستان، با برنامه «مسابقه روز» بالاترین حقوق را از موسسه بی بی سی می گیرد؛ اما نه «مسابقه روز» و نه «گری لینه کر»، خبر درخور توجه گزارش سالانه بی بی سی از بالاترین دستمزد ستاره هایش نیست؛ آنچه بیش از گری لینه کر و برنامه اش شایان توجه است، افزایش حقوق زنان شاغل در بخش های مختلف بی بی سی است؛ زنانی که پیش تر مشخص شده بود در مقایسه با همتایان مرد خود در بی بی سی، در قبال کار یکسان، حقوق بسیار کمتری دریافت می کنند؛ ماجرایی که برای «بی بی سی» یک رسوایی تمام عیار بود و به استعفای برخی از ستاره های زن این موسسه خبری انگلستان منجر شد و عده ای دیگر از کارکنان زن بی بی سی هم راه شکایت در پیش گرفتند که حقوق برابری با همتایان مرد خود مطالبه کنند.

تازه ترین گزارش سالانه «بی بی سی» از پیروزی کارکنان زن این نهاد بزرگ خبری برای دریافت حقوقی برابر با مردان در قبال کار مشابه خبر می دهد. در گزارش جدید حدود 700 نفر از کارکنان زن در بی بی سی، افزایش حقوق را تجربه کرده اند. اگرچه هنوز هم نسبت بالاترین دریافتی حقوق از بی بی سی 55 به 45 به نفع مردان است؛ اما با نگاهی به همین آمار در دو سال گذشته به راحتی می توان دریافت که زنان در این مبارزه شان به چه موفقیتی دست یافته اند. در سال گذشته میلادی این نسبت 60 به 40 به نفع مردان و در سال پیش از آن 75 به 25 باز هم به نفع مردان بوده است؛ آمار نشان می دهد که کارکنان زن بی بی سی در این دو سال، راهی به اندازه چند سال را طی کرده اند و می توان انتظار داشت که در سال های پیش رو بتوانند برابری را به صورت کامل به دست آورند. هرچند بعید است به زودی یکی از کارکنان زن بی بی سی بتواند جایگاه گری لینه کر را تصاحب کند؛ اما همین که در سال جاری در بین 10 نفری که بالاترین حقوق را از بی بی سی دریافت می کنند، نام چهار زن دیده می شود، نشان دهنده موفقیت حرکتی است که از دو سال پیش توسط کارکنان زن شروع شد و طلیعه موفقیت آن امروز خودش را نشان داده است.

با این همه بی بی سی در سال های آینده ممکن است اساسا از لحاظ تامین مالی با مشکلاتی مواجه شود که همه پرداخت ها در این موسسه رسانه ای را تحت الشعاع قرار دهد. در حال حاضر بی بی سی در بریتانیا تنها رسانه ای است که دارای انحصاری باورنکردنی است؛ در هر خانه ای که تلویزیون وجود داشته باشد، به ازای هر خانه در سال جاری حدود 175 پوند باید برای تماشای بی بی سی پرداخت شود؛ حقی انحصاری که در بریتانیا فقط بی سی سی از آن برخوردار است و سایر شبکه های تلویزیونی یا رسانه های مکتوب برای به دست آوردن درآمد حاصل از فروش محصولات خود باید در کنار فروش مستقیم، از فروش اشتراک به مشترکان خود استفاده کند؛ اما این روزها دولت در کنار سایر رسانه های منتقد انحصار بی بی سی، به دنبال آن هستند که این انحصار را از بی بی سی بگیرند و آن را مجبور کنند مانند سایر رسانه ها برای کسب درآمد خودش تلاش کند. اتفاقی که اگر رخ دهد به میزان قابل ملاحظه ای در آمد بی بی سی را کاهش خواهد داد؛ به همین خاطر است که حتی مدیرعامل جدید بی بی سی که برای اصلاحات در این رسانه منصوب شده هم با طرح لغو انحصاری بی بی سی مخالف است و می گوید بی بی سی برای همه مردم بریتانیاست و اگر به سمت اشتراک گیری حرکت کند، باعث خواهد شد فقط قشر خاصی بی بی سی را تماشا کنند؛ در آن سو اما منتقدان می گویند درآمد تضمین شده بی بی سی، این رسانه را برای تولید محتوای باکیفیت تر کم انگیزه کرده و البته این درآمد انحصاری توان رقابت رسانه های دیگر را هم با بی بی سی کاهش داده است. باید بیشتر منتظر ماند و دید که آیا دولت ها در بریتانیا برای لغو این انحصار بی بی سی تا چه حد جدی هستند و در صورتی که این اتفاق بیفتد، به چه میزان در مبارزه کارکنان زن این موسسه رسانه ای عظیم، تاثیر خواهد گذاشت. آنچه مهم است موفقیت اولیه زنان در تثبیت حقوق برابرشان در قبال کار برابر با کارکنان مرد این رسانه است و این موفقیت اگر تداوم داشته باشد، می تواند به رسانه های دیگر در سراسر جهان و همچنین به حوزه های کار دیگر در غیر از رسانه ها هم سرایت کند. شاید روزی هم برسد که مدیران رسانه ها در ایران، حق حقوق برابر برای کارکنان زن در قبال کار یکسان با مردان را به رسمیت بشناسند.