آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۵۷۵۸
فرهنگ
۹
واقعه

امروز تولد الهام پاوه نژاد بازیگر تئاتر و تلویزیون است

مریم سریال «همسران»

الهام پاوه نژاد بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون امروز 49 ساله می شود. بازیگری که بیشتر در عرصه تئاتر فعال است اما مردم او را بیشتر با بازی در سریال «همسران» می شناسند. سریالی نوستالژیک که سال 1373 از شبکه دوی سیما پخش شد و نخستین همکاری زنده یاد بیژن بیرنگ و مسعود رسام در ساخت سریال های تلویزیونی بود.

«همسران» راجع به دو زوج بود که در یک آپارتمان با هم همسایه بودند. کمال (فردوس کاویانی) و مهین (مهرانه مهین ترابی) یکی از دو زوج بودند که سن بیشتری داشتند و علی (فرهاد جم) و مریم (الهام پاوه نژاد) زوج دیگر سریال را تشکیل می دادند. بازیگران هم با بازی در این سریال خیلی زود مشهور شدند و محبوبیت این مجموعه تلویزیونی آنها را در ذهن مخاطبان هم ماندگار و محبوب کرد. آن قدر که می توان گفت هنوز هم نتوانسته اند از زیر سایه آن نقش ها بیرون بیایند و پاوه نژاد برای بخشی از جامعه هنوز هم مریم است... .

فرهاد جم و الهام پاوه نژاد هر دو با بازی در این سریال استارت بازیگری شان را زدند و هنوز هم هر دو با گذشت دو دهه و نیم همچنان با کاراکترهای علی و مریم در میان افکارعمومی شناخته می شوند و به تعبیر بهتر و دقیق تر، هر دو هنوز زیر سایه این نقش ها قرار دارند.

مریم یک دختر تازه عروس بود که سادگی ها و گیج بازی های خودش را داشت و هنوز هم در بازپخش های هرازگاهی در شبکه های مختلف تلویزیونی می گوید که مخاطبان هنگام تماشای سریال برایش عکس می فرستند و هنوز هم آن را دوست دارند.

اما درباره محبوبیت سریال «همسران» هم می توان به دو نکته مهم اشاره کرد. یکی این که سریال به شدت نهادی مقدس به نام خانواده را محترم می شمرد و تکریم می کند، بدون آن که به شعارزدگی مبتلا شود و دل مخاطب را بزند. تمام شیطنت های کمال و علی و تلافی کردن های مهین و مریم در چارچوب خانواده است و از آن بیرون نمی زند.

از آن سو، «همسران» به دنبال یک فرهنگ سازی دیگر نیز هست اما در قالب و شمایلی جدید و مبتکرانه. سریال «همسران» در زندگی امروز آپارتمان نشینی که شاید دیگر کسی همسایه بغل دستی اش را هم نشناسد،درصدد است به مخاطبان خود آیین همسایه داری را آموزش دهد و بگوید با وجود همه گرفتاری ها و عسرت های زندگی، باید هوای همسایه را داشت و از باب احسان بر او وارد شد که البته سفارش دین اسلام هم هست.