آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۵۷۵۸
فرهنگ
۱۲

مروری بر رویدادهای هنر و ادبیات در هفته ای که گذشت

یک هفته پرفروغ زیر سایه خورشید

چهره هفته [مجید مجیدی]

بچه های خورشید

خورشید مجید مجیدی که به همن سال گذشته در جشنواره فیلم فجر طلوع کرده بود و خیلی از منتقدان و اهالی سینما دوستش داشتند، همین هفته راه افتاد و رفت به جشنواره فیلم ونیز. آنجا هم توانست دو جایزه برای سینمای ایران بیاورد و درخشش خود را آن طرف دنیا هم تکرار کند. او در این فیلم سراغ کودکان کار و معضلات زیستی شان رفته بود؛ موضوعی که نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان وجود دارد و همواره به آن پرداخته می شود.

مجیدی برای این فیلم جایزه فانوس طلایی را از آن خود کرد و روح الله زمانی، بازیگر کودک این فیلم هم با بازی درخشانش موفق شد جایزه مارچلو ماستریانی را از آن خود کند. این بازیگر در چند مصاحبه ای که پس از دریافت جایزه داشته از مجیدی به عنوان کسی یاد کرده که زندگی اش را تغییر داده است؛ مصاحبه هایی که البته با پیگیری های فراوان ما قرار بود یکی از آنها با روزنامه جام جم باشد و با کم لطفی روابط عمومی فیلم میسر نشد... بعد از بیان این گلایه اما برویم سراغ این نکته مهم که زمانی کودک کار بوده و تا قبل از بازی در خورشید دستفروشی می کرده است اما حالا بازی در یک فیلم، زندگی اش را عوض کرده و یکی از معتبرترین جوایز جشنواره های فیلم جهان را در دست دارد.

او در مصاحبه با روزنامه همشهری می گوید: آقای مجیدی به جز این که کارگردان باشد برای همه ما یک رفیق بزرگ است. یک مرد خوب که حمایت مان می کرد. او دل بزرگی دارد و همیشه حین بازی کمک می کرد و وقتی با ما صحبت می کرد می گفت درس بخوانید. من هم به همین دلیل تلاشم را می کنم. من از صفر شروع کردم و باید تلاش کنم.

از این به بعد برنامه ریزی و حمایتی اگر برای این استعداد وجود نداشته باشد، احتمالا مثل خیلی از بازیگران کودک دیگر نتواند از پس خودش برآید و این اقبال روآورده را به درستی هدایت کند. اگر تنها بماند احتمالش هست نتواند زندگی اش را با کیفیت قبل از این موفقیت حتی سپری کند و روزهای خوبی را پشت سر نگذارد. حالا مدیران بخش فرهنگ و هنر در قبال او مسوول هستند و باید برای او، باشوها، مجیدها و بقیه بچه هایی که به سینما می آیند و موفقیتی را کسب می کنند، برنامه داشته باشند.

حاشیه هفته [گلایه های محمد رحمانیان]

جز جگر بگیرید!

اگر از اجرای نمایش«عشق روزهای کرونا» در فضای باز تالار وحدت که قرار است از امشب آغاز شود، هیچ نشنیده باشید، حتما عکس های نشست خبری این نمایش را با حضور بهنوش طباطبایی و دیگر بازیگران این تئاتر دیده اید. درست در همین نشست، محمد رحمانیان اظهارات به قول رسانه ها صریح را مطرح کرد و تا می توانست به مسوولان بد گفت. حق با شماست جناب رحمانیان، اوضاع تئاتر خراب است، اهالی تئاتر روزگار سختی را سپری می کنند و مسوولان نه برنامه ریزی مشخص و روشنی دارند و نه امیدی هست به وعده های قادر آشنا درباره پرداخت بدهی ها یا اعطای وام به هنرمندان عضو صندوق، اما آنچه شما مطرح کرده اید هم راه به جایی نمی برد چون حرف های شما نقد نیست و حتی گلایه هم به حساب نمی آید.

محمد رحمانیان هرجا صحبتی کرده و حضوری داشته، موردتوجه رسانه ها و تئاتری ها بوده، حرف هایش شنیده شده و حضورش موثر بوده است. رحمانیان همیشه بوده و حالا چرا باید نقد صریح او به مسوولان شبیه دیالوگ های یک سیاهی لشکر خسته منفعل ناتوان و نالان باشد که هیچ از دستش برنمی آید جز حواله دادن به خدا و طلب جز جگر برای دیگران! قبول ندارید؟ بخشی از این اظهارات را بخوانید:

باید این اخطار را بدهم اگر مرا به عنوان هنرمند قبول دارید، وظیفه خود می دانم بگویم در چند سال اخیر سطح مطالبات هنرمندان از دستگاه های حاکمه که جریان های فرهنگی را رصد می کنند، بسیار تقلیل پیدا کرده است. آنان روزبه روز فشار خود را بر ما بیشتر کرده اند.

حسین عزیز! ما حتی به یک پیشنهاد شما را نتوانستیم عمل کنیم. به همه ذلت ها تن دادم که این نمایش اجرا شود و مسوولیت همه این حرف ها با من است.

از همه جا مجوز داریم ولی دوستان صبح به صبح دنبال لغو مجوز ما هستند یا دنبال تعطیلی کارمان.

تا همین 20 روز پیش آدم محترمی بودم ولی همین که بحث اجرا مطرح شد، بدترین و غیرمحترمانه ترین رفتارها را دیدم و بارها پشت در بسته اتاق ها ماندم و تماس هایم بی پاسخ ماند.

تصمیم هفته [نمایشگاه کتاب تهران]

داستان کتاب

از ابتدای سال گمانه زنی برای برگزاری نمایشگاه به صورت واقعی یا مجازی مطرح بود و هیچ تصمیم روشنی گرفته نشد تا این هفته که اعلام شد قرار است نمایشگاه  کتاب به صورت مجازی برگزار شود. تصمیم قطعی به نظر می رسد چون محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حکمی مدیرعامل موسسه کتاب و ادبیات ایران را مسوول برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران معرفی کرده اما در اخبار رسیده از اداره کل فرهنگی وزارت ارشاد، نه درباره زمان برگزاری این نمایشگاه اطلاع رسانی شده و نه درباره چگونگی آن. حتی خیلی روشن نیست که شورای سیاستگذاری نمایشگاه و ناشران و فعالان فرهنگی در جریان جزئیات این تصمیم هستند یا نه!

این در حالی است که قیمت کتاب دارد روز به روز افزایش پیدا می کند و براساس آمارهای خانه کتاب، متوسط قیمت کتاب از 14هزار و 500 تومان در تیرماه 95 به 40هزار و 500 تومان در تیر 99 رسیده و محمود آموزگار، نایب رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران همین هفته در گفت وگو با رادیو فرهنگ گفته بود هزینه تمام شده برای تولید یک عنوان کتاب، سه برابر شده است.

همدلی هفته[آغاز علمدار]
شما هم دعوتید

فردا موسیقی -نمایش «علمدار» اجرا می شود و اگر علاقه مند به تماشای آن هستید و از خرید بلیت جا مانده اید، نباید نگران باشید چون قرار نیست مهم ترین برنامه موسیقایی این هفته را از دست بدهید. موسیقی نمایش علمدار به صورت آنلاین قابل تماشاست. به عبارتی اگر شما تماشاگر این برنامه باشید در یکی از بزرگ ترین برنامه های هنری خیرخواهانه در کشور سهم دارید چون پرویز پرستویی به عنوان تهیه کننده این برنامه اعلام کرده حضور عوامل اجرای آن کاملا افتخاری و فی سبیل الله است و تمام عواید حاصل از این پروژه هم قرار است در امر خیر مصرف شود.

این موسیقی-نمایش که محمدرضا کوهستانی متن اش را نوشته با حضور ارکستر سمفونیک تهران روی صحنه می رود و داریوش ارجمند یکی از راویان آن است. آهنگسازی اثر را پوریا خادم انجام داده و رهبری ارکستر برعهده بردیا کیارس است. حتی طراحان این پروژه نیز به صورت افتخاری همکاری کرده اند و حسین پارسایی کارگردانی نمایش را برعهده دارد.

اینها فقط بخشی از مشارکت کنندگان در این پروژه هستند. آن طور که پرستویی گفته موسسه خیریه خادمین علی ابن ابیطالب (ع) با مدیریت پهلوان رسول خادم در کنار ورزشکاران ملی، کمیل قاسمی، حسن رحیمی، سجاد گنج زاده، سجاد سالاروند، احسان لشگری، هادی حبیبی، اکرم خدابنده، نجمه خدمتی، نیلوفر اردلان، یگانه غریب و سایر اعضای گروه حسین رحمانی، پوریا تابان و الهام عبادی در این اقدام خیرخواهانه مشارکت دارند و با جمع آوری کمک های مردمی برای مناطق محروم کشور از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب کشور دست مستمندان و نیازمندان را در حد توانمان می گیرند.

قیمت گذار هفته[علیرضا سمیع آذر]

سرمایه ای که 100 برابر شد

 موزه هنرهای معاصر تهران بعد از چهل و چند سال به صورت جدی و بنیادی بازسازی می شود؛ بماند که درباره این بازسازی حرف وحدیث کم نیست و به تعویق افتاده اما حالا یکی از مدیران قبلی این موزه که البته یکی از هنرمندان صاحب نفوذ عرصه تجسمی و نامداران این عرصه است، گفته گنجینه موزه بالغ بر دو میلیارد دلار ارزش دارد. به عنوان نمونه اثر جکسون پولاک در موزه را 150 میلیون دلار تخمین زده و به آثار هنرمندان دیگری مانند پل گوگن، پابلو پیکاسو، مارک روتکو و اندی وارهول نیز اشاره کرده و گفته که نزدیک به 100 میلیون دلار ارزش دارند. حرف اصلی سمیع آذر اما این است که گنجینه موزه نیازمند به روزشدن است چون آثار خارجی موجود در این مجموعه نهایتا به میانه دهه70 میلادی بازمی گردند و در همان تاریخ متوقف شده اند. مدیر حراج تهران معتقد است مجموعه آثار موجود در موزه هنرهای معاصر تهران در گذر چند دهه بیش از 100 برابر افزایش قیمت داشته و گفته: ما در طول تاریخ در هیچ زمینه ای تجارتی انجام نداده ایم که طی این مدت به ارزش 100 برابر رسیده باشد.

هفته چهارم شهریور
خورشید ایران در ایتالیا

آخرین هفته از آخرین تابستان قرن را در حالی پشت سر می گذاریم که خبرهای خوشی از خورشید رسیده است؛ خورشید مجید مجیدی در جشنواره فیلم ونیز درخشیده و زیر سایه آن، اتفاقات مهمی در عرصه کتاب رخ داده که خیلی به آن توجه نشده و البته جکسون پولاک هم در ایران و هم در آمریکا خبرساز شده که شرحش را اینجا برایتان نوشته ایم.

شنبه 22 شهریور

فیلم

تقدیر ونیزی ها از کودکان کار

اول هفته را با خبر درخشش فیلم مجید مجیدی در جشنواره فیلم ونیز شروع کردیم؛ جشنواره ای که بعد از سیطره سنگین کرونا بر جهان و کوچاندن برنامه های فرهنگی و هنری به جهان مجازی، به صورت واقعی با حضور سینماگرانی از سراسر جهان برگزار شد. روح الله زمانی بازیگر فیلم هم به عنوان بهترین بازیگر جوان جشنواره شناخته شد.

 دشت خاموش در سکوت

در حالی که عصر جمعه گذشته، مستندسازان از بی توجهی برگزارکنندگان جشن سینمای ایران به فیلم های مستند دلخور بودند، خبر رسید که مستند «دشت خاموش» به کارگردانی احمد بهرامی در بخش افق های جشنواره ونیز جایزه بهترین فیلم را دریافت کرده است.

دوشنبه 24 شهریور

کتاب

نمایشگاه کتاب، مجازی می شود

گویا برگزاری نمایشگاه کتاب تهران به صورت مجازی قطعی شده چون محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد حکمی صادر کرده و مسوولیت برگزاری نمایشگاه مجازی را به موسسه کتاب و ادبیات ایران سپرده است.

سه شنبه 25شهریور

موسیقی

در یک قدمی علمدار

پوستر موسیقی نمایش علمدار رونمایی شد. این اثر که در رثای حضرت ابوالفضل (ع) است، فردا در تالار وحدت اجرا شود.

چهار شنبه 26 شهریور

تجسمی

از گوگنهایم نیویورک تا هنرهای معاصر تهران

هفته پیش گوگنهایم نیویورک بعد مدتها تعطیلی کرونایی با نمایشگاهی از تابلوهای نقاشی «جکسون پولاک» آغاز به کار کرد و این هفته علیرضا سمیع آذر درباره ارزش مادی تابلوی پولاک در موزه هنرهای معاصر تهران حرف هایی زده است.

پنجشنبه 27 شهریور

تئاتر

گلایه های تئاتری ها

از امروز نمایش «عشق روزهای کرونا» به کارگردانی محمدرحمانیان در فضای باز تالار وحدت اجرا می شود در حالی که او حسابی از خجالت مسوولان تئاتری درآمده. البته همزمان با گلایه های رحمانیان خبر رسیده که قرار است دولت بدهی هایش را به تئاتری ها پرداخت کند.