آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۵۷۵۸
زندگی: سلامت
۱۴

نفخ قاعدگی، از علل تا درمان

صدف دژآلود
منبع: Health Line

شاید شما هم در حوالی روزهای قاعدگی به علائمی چون نفخ دچار می شوید، طوری که احساس می کنید وزن اضافه کرده اید یا در شکم یا سایر نواحی بدن تان ورم دارید. این حالت معمولا قبل از شروع خونریزی ماهانه ایجاد می شود و چند روز پس از آغاز قاعدگی از بین می رود. این نوع نفخ ازجمله علائم بسیار شایع سندرم پیشاقاعدگی است که از یکی دو هفته پیش از شروع قاعدگی آغاز می شود.

اما شاید بپرسید که چرا قاعدگی می تواند سبب ایجاد نفخ شود؟ در پاسخ باید بگوییم که کار، کار هورمون هاست! سندرم پیشاقاعدگی یا همان پی ام اس (PMS) در طول مرحله لوتئال چرخه قاعدگی رخ می دهد. یعنی زمانی که هورمون های استروژن و پروژسترون می توانند نوسان داشته باشند. این زمان همچنین موقعی است که دیواره رحم ضخیم تر می شود. درصورتی که بارداری رخ دهد، تخمک بارورشده به دیواره ضخیم شده رحم می چسبد و اگر خبری از بارداری نباشد، دیواره رحم اصطلاحا ریزش کرده و پریود اتفاق می افتد. اما هورمون ها تنها دلیلی نیستند که در ایجاد علائم فیزیکی مرتبط با قاعدگی نقش دارند. علائمی که به دلیل قاعدگی تجربه می کنیم، ممکن است دارای ریشه ژنتیکی باشد یا به نوع تغذیه مان برگردد.

برای کاهش نفخ قاعدگی بهتر است از مصرف زیاد نمک بپرهیزید. یادتان باشد که مواد غذایی فرآوری شده بسیار پرنمک اند. در عوض به مصرف میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و پروتئین های کم چرب رو بیاورید. همچنین توصیه شده که در روزهای نزدیک به پریود، آب کافی بنوشید و مصرف کافئین تان را محدود کنید. ورزش را هم فراموش نکنید. اما درصورت نفخ شدید و علائم آزاردهنده باید به پزشک مراجعه کنید.