آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۵۷۵۸
اقتصاد
۳

نبض اقتصاد

فروش ارز صادرکنندگان به صرافی های غیر بانکی

رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: بانک مرکزی در راستای تسهیل و تسریع تامین ارز واردکنندگان در این بازار به پتروشیمی ها، فولادی ها و معدنی ها اعلام کرد آنها نیز می توانند ارز حاصل از صادرات خود را علاوه بر صرافی های بانکی، مستقیما به صرافی های مجاز جهت واردات کالاهای دارای تخصیص ارز بفروشند.

عبدالناصر همتی افزود: از چند هفته پیش دولت آمریکا با طرح لغو تمام معافیت های تحریمی و راه اندازی ماشین تبلیغاتی خود توسط رسانه های وابسته آخرین تلاش های خود را برای ایجاد التهاب در بازار ارز کلید زد.

وی ادامه داد: به نظر نمی رسد اقدام دیگری برای استفاده در فشار حداکثری باقی مانده باشد. آمریکایی ها از این کار بیشتر هدف تبلیغاتی دارند. طبیعی است که نوسان گیران و سودجویان در بازار ارز برای بهره گیری از فضای تبلیغاتی، تلاش لازم را انجام دهند. همان گونه که قبلا گفته ام، ثبات بازار برای بانک مرکزی اولویت دارد و لذا در حاشیه نرخ بازار نسبت به عرضه سنگین اقدام و اجازه آربیتراژ و نوسان گیری نخواهد داد.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: بانک مرکزی ضمن افزایش عرضه در بازار ثانویه (نیما) در راستای تسهیل و تسریع تامین ارز واردکنندگان در این بازار به پتروشیمی ها، فولادی ها و معدنی ها اعلام کرد آنها نیز می توانند ارز حاصل از صادرات خود را علاوه بر صرافی های بانکی، مستقیما به صرافی های مجاز جهت واردات کالاهای دارای تخصیص ارز بفروشند. نرخ های ارز در بازار،اقتصادی نیستند و دوام نخواهند داشت و امیدوارم مردم عزیز دارایی خود را در معرض ریسک بازار ارز قرار ندهند./فارس

تمدید مهلت خرید دارا دوم تا 30 شهریور

مهلت خرید برای واحدهای صندوق پالایشی یکم یا همان دارا دوم تا روز 30 شهریور برای بار دوم تمدید شد.

علیرضا صالح، رئیس سازمان خصوصی سازی دراین باره اعلام کرد: با توجه به استقبالی که مردم از خرید پالایشی یکم داشتند و تقاضای تمدید وجود داشت برای بار دوم مهلت خرید دارا دوم یا همان پالایشی یکم تمدید شد. این آخرین تمدید باشد،چون قرار است صندوق پالایشی یکم شکل بگیرد.

 رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: ما تعهد دادیم از زمانی که پذیره نویسی واحدهای این صندوق تمام می شود این واحدها باید به دست مردم برسد و  قابلیت معامله داشته باشد./فارس

تصویب تخصیص یک درصدی منابع صندوق توسعه ملی برای حمایت از بورس

بر اساس جزئیات آخرین جلسه اعضای هیات عامل صندوق توسعه ملی، موضوع سپرده گذاری یک درصد از منابع صندوق برای حمایت از بازار سرمایه مورد تاکید قرار گرفت.

صندوق توسعه ملی در راستای اجرای مفاد تکالیف قانونی و به منظور حمایت و تقویت بازار سرمایه آمادگی خود را جهت سپرده گذاری در صندوق تثبیت بازار سرمایه اعلام کرد. در جلسه ای که صبح دیروز با حضور اعضای هیات عامل صندوق توسعه ملی برگزار شد، سازوکار حمایت از بازار سرمایه با استفاده از سپرده گذاری یک درصد منابع صندوق توسعه ملی مورد تاکید قرار گرفت./تسنیم