آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۵۷۵۸
فرهنگ: ادبیات و هنر
۱۰
عکس (قاب)

مخالفت قاطع باچان، «قانون» را زمینگیر کرد! نارضایتی بازیگر از بازسازی فیلم هایش

سازندگان نسخه جدید «قانون/ شاکتی» اعلام کردند از ساخت آن منصرف شده اند. به این ترتیب، فعلا خبری از تولید نسخه ای جدید از این اثر کلاسیک هندی نخواهد بود. این در حالی است که منتقدان و رسانه ها طی دو هفته گذشته در این باره بحث می کردند که آیا آمیتاب باچان در یکی از دو نقش اصلی نسخه جدید قانون بازی می کند یا نه و بازیگر کهنسال سینما آب پاکی را روی دست همه ریخته و اعلام کرده بود اصلا با تولید این نسخه مخالف است! گفته می شود مخالفت قاطع او با ساخت نسخه جدید، عامل اصلی انصراف سازندگان آن بوده است.

هنرمند 77 ساله سینما که البته همچنان مثل روزهای جوانی بسیار فعال و پرکار است، خیلی زود نسبت به ساخت نسخه تازه قانون واکنش نشان داده بود و اهل فن، طرفداران و مردم هند از واکنش بازیگر بسیار تعجب کرده و حیرت زده شده بودند. باچان در گفت و گویی رسمی و طولانی، صراحتا اعلام کرد، نمی خواهد یک «قانون» جدید ساخته شود.

او با اشاره به این نکته که این روزها دوباره سازی محصولات کلاسیک به صورت یک مد درآمده، گفت نمی خواهد برای فیلم محبوب و مورد علاقه اش همچنین اتفاقی بیفتد.

باچان در جواب این پرسش که دلیل مخالفتش با ساخت نسخه جدید چیست، گفته بود: «قانون فیلمی خاص و ویژه بود. تماشاگران احساس نزدیکی بسیار زیادی با داستان و شخصیت های آن کردند. نوع استقبال شان از فیلم هم بسیار خاص و ویژه بود. نباید این احساس را خدشه دار کرد. البته من اصولا با دوباره سازی و بازسازی فیلم های قدیمی و کلاسیک مخالفم. این فیلم ها برای یک بار ساخته شده و تمام شده اند. آنها جزو خاطره جمعی مردم هستند و نباید این خاطره را دستکاری کرد. به باور من، هیچ یک از فیلم های قدیمی نباید دوباره سازی شوند و باید به اصالت آنها احترام گذاشت. قانون این فرصت و شانس را برایم فراهم کرد تا با ستاره بزرگ و تکرار نشدنی چون دیلیپ صاحب (کومار) کار کنم. در حقیقت خیلی سخت و مشکل است بتوانیم بگوییم چه کسی توانایی آن را دارد که دوباره بتواند آن شخصیت ها را روی پرده سینما دوباره زنده و بازی کند.»

منتقدان با اشاره به حرف های باچان، به این موضوع اشاره می کنند که او از بازسازی چند کار دیگرش در سال های اخیر راضی نبوده است. صنعت سینمای هند در یک دهه گذشته اقدام به دوباره سازی کارهای کلاسیکی چون «زنجیر»، «آگنی پات» و «دون» کرده است. منتقدان این فیلم ها را در حد و اندازه نسخه های اصلی ارزیابی نکردند و گفتند نتوانسته اند ادای دین خوبی به نسخه های کلاسیک خود کنند. ظاهرا باچان نمی خواهد قانون هم، راه سه فیلم ذکر شده را برود.

نسخه سال 1982 قانون را رامش سیپی کارگردانی کرد و باچان و کومار در آن نقش پدر و فرزندی را داشتند که در مقابل هم قرار می گیرند و یک موش و گربه بازی خطرناک به راه می اندازند. این فیلم نمایش عمومی بسیار موفقی در هند و کشورهای همسایه داشت و اوایل انقلاب از تلویزیون ایران چند بار پخش شد./ بالیوود هنگاما