آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۵۷۵۸
صفحه آخر
۲۰

مرور و عبور

خرازی با آلبرایت دیدار نکرد

اعضای گروه 2+6 با شرکت همسایگان افغانستان از جمله ایران و با مشارکت کشورهای آمریکا و چین در نشستی در مقر اصلی سازمان ملل در نیویورک تحولات افغانستان را بررسی کردند. در زمان برگزاری این نشست خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس اعلام کرده بود وزیر خارجه آمریکا تلاش می کند در حاشیه این اجلاس با همتای ایرانی خود ملاقات کند. حمیدرضا آصفی، سخنگوی وزارت خارجه اما این ادعا را تکذیب کرد و گفت هیچ ملاقاتی بین وزاری خارجه ایران و آمریکا صورت نگرفته است. آلبرایت هم گفت که با وزیر خارجه ایران ملاقاتی نداشته است. (صفحه 13)

هشدار رهبر انقلاب درباره رسانه های دشمن و جنگ فرهنگی

آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب و فرمانده کل قوا روز شنبه در سیزدهمین مجمع سراسری فرماندهان سپاه پاسداران از سپاه به عنوان مجموعه ای کارآمد و انقلابی با دو ویژگی بارز ایمان و آگاهی یاد کردند. رهبر معظم انقلاب با اشاره به اقدام نظام سلطه جهانی در سازماندهی سه جنگ نظامی، اقتصادی و فرهنگی پس از پیروزی انقلاب اسلامی که جنگ سیاسی هم همواره در کنار آن بوده افزودند: هدف از جنگ فرهنگی از بین بردن روحیه مقاومت و ایستادگی و پشتوانه ایمان، اتکای به نفس، وحدت و امید به آینده ملت ایران است. دشمن در راس جنگ فرهنگی خود، کار رسانه ای پرجنجالی را قرار داده ولی به طور قطع، جبهه استکبار در جنگ فرهنگی نیز شکست سختی خواهد خورد. (صفحه 2)

محمدعلی کلی به سالن مشتزنی رفت

محمدعلی کلی، ستاره مشتزنی حرفه ای جهان که از مهمانان افتخاری بازی های المپیک 2000 سیدنی است، صبح دیروز در نخستین روز رسمی مسابقات مشتزنی به سالن سیدنی رفت و مورد استقبال پرشور حاضران قرار گرفت. کلی 58 ساله که سال هاست از بیماری پارکینسون رنج می برد از هنگامی که وارد سالن مشتزنی دارلینگ هاریور شد تا زمانی که بر روی صندلی ویژه خود نشست مورد تشویق بی وقفه حاضران در سالن قرار گرفت، حاضران یک صدا فریاد می زدند: علی علی... (صفحه 15)

گور چنگیزخان پیدا شد

باستان شناسان چینی اعلام کردند طی یک کشف بزرگ، مقبره واقعی چنگیزخان را در ناحیه زینگ چنانگ پیدا کرده اند.

چنگیزخان موسس دیکتاتوری و نوه اش گوبلای خان سر سلسله خاندان یوان بود. سال ها این ذهنیت وجود داشت که جسد چنگیزخان در کوه آلتای دفن است. بر اساس نظریه ای قدیمی چنگیزخان بعد از مرگ به طور مخفیانه و مرموزی در زادگاهش دفن شد. در 400 متری همین مقبره آرمگاه دیگری پیدا شده که احتمالا مربوط به یکی از نوادگان چنگیز است. (صفحه 12)

عشق سال های جنگ آغاز شد

فیلمبرداری سریال تلویزیونی عشق سال های جنگ به کارگردانی علی بهادر آغاز شد.

در این سریال که در 16 قسمت 50 دقیقه ای به تهیه کنندگی حبیب الله کاسه ساز تولید می شود، فرهاد جم، جعفر دهقان، زیبا بروفه، مهدی صباغی، بهمن دان و... بازی می کنند و رسول احدی تصویربرداری آن را به عهده دارد. داستان این سریال درباره رزمنده ای به نام حمید است که در کردستان حضور دارد. او در این منطقه ضمن درگیری با اشرار با دختری به نام نرگس آشنا می شود، اما دکتر اردلان هم مشتاق ازدواج با نرگس است تا این که حمید در یک درگیری به شدت زخمی شده و به بیمارستان برده می شود، دکتر اردلان اما هویت او را مخدوش می کند و... (صفحه 3)

سوء قصد به جان بن لادن

به گفته منابع افغان، اسامه بن لادن میلیاردر ناراضی سعودی که در افغانستان به سر می برد اخیرا از یک سوء قصد جان سالم به در برد.

مسافرانی که به تازگی از افغانستان به پاکستان رفته اند، گفتند افراد مسلح ناشناس چند روز قبل با راکت خودروهای حامل اسامه بن لادن و محافظانش را در حومه شهر قندهار مورد حمله قرار داده اند. به گفته آنها در این حمله آسیبی به بن لادن نرسیده، ولی چند خودروی حامل محافظان او منهدم شده است. این مسافران گفتند که طالبان تلاش زیادی کرده اند تا خبر این حمله منتشر نشود. پس از این حمله هم محافظان بن لادن بیشتر شده اند و هم فعالیت های بن لادن به شدت کاهش یافته است. بن لادن به دست داشتن در انفجار سفارتخانه های آمریکا در کنیا و تانزانیا در آگوست سال 1998 (مرداد 1377) متهم است. دادگاه فدرال آمریکا بن لادن را غیابی محکوم کرد و دولت آمریکا برای سر او پنج میلیون دلار جایزه تعیین کرد. (صفحه 9)