آرشیو یک‌شنبه ۳۰‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۳۸۲۱
استارتاپ
۹
آشنایی با علم داده

نگاهی گذرا به علم داده (Data Science) و اهمیت آن

مریم ابوالقاسمی (دکترای علم اطلاعات)

با پیشرفت فناوری اطلاعات و ارتباطات، تمامی اتفاقات زندگی ما از تولد تا مرگ به صورت دیجیتالی اندازه گیری و ثبت و ضبط می شود. هنگامی که در شبکه های اجتماعی مطلبی پست می کنیم، وضعیت آب وهوایی را بررسی می کنیم، چیزی را در گوگل جست وجو می کنیم یا خرید آنلاین انجام می دهیم، اقدامات ما به صورت بسته های دیجیتالی ثبت و دسته بندی می شوند. نه تنها داده های حاصل از رفتارهای انسانی بلکه اقیانوسی از داده های دیگر درباره هر چیزی گردآوری می شوند؛ مانند گردآوری دائمی و بدون توقف داده هایی از تغییرات اقلیمی، مشخصات زیستی (مانند DNA) موجودات زنده و حتی به تازگی داده اشیا. به این ترتیب حجم داده های ذخیره شده در پایگاه های داده، به طور فزاینده و چشمگیری رو به افزایش است و نیاز به سرعت در دسترسی به این داده های ذخیره شده و استخراج اطلاعات از آنها، اهمیت علم داده را بیش از پیش نمایان می کند. علم داده، در ساده ترین تعریف خود، استخراج دانش قابل استفاده از داده های خام است. در این حوزه نسبتا جدید از علم، ابزارهای مختلف، از الگوریتم ها گرفته تا اصول یادگیری ماشین و نیز مهارت های کسب و کار و تحلیل، با هم ترکیب می شوند تا الگوهای پنهانی را از داده های خام استخراج کنند. 

اهمیت علم داده در توسعه کسب وکارها

در حالی که کسب وکارها به دنبال این هستند که چگونه با حجم انبوهی از داده ها رفتار کرده و آنها را قابل استفاده کنند، علم داده به عنوان یک مفهوم انقلابی ظهور کرده و به تعبیری جریان بازی را تغییر داده است. علم داده به تدریج به یک ضرورت تبدیل شده تا فرصت های پنهان در اوضاع پیچیده کسب و کار را آشکار کند. اما علم داده چگونه در این بازه زمانی کوتاه، به چنین محبوبیت بزرگی دست یافته است؟ پاسخ را باید در سه عامل اصلی جست وجو کرد:

1- پاسخ های دقیق: زمانی که استراتژی های تجارت به دقت پیش بینی شده باشند، بهتر فرموله بندی می شوند و البته این کار تنها از طریق الگوریتم های علم داده ممکن می شود. امروزه تعداد زیادی از کسب و کارها به کاربردهای علم داده پی برده اند و در صدد پیاده سازی این مفهوم برای خدمت رسانی هرچه بهتر به مشتریان خود هستند.

2- توانایی تصمیم گیری بهتر: مطابق بررسی انجام شده در دانشگاه هاروارد، کسب و کارهایی که از داده های تحلیل شده استفاده کرده اند، به اهداف مالی و عملیاتی مطلوب تری دست یافته اند و سود بیشتری نسبت به رقبای خود کسب کرده اند. مزیت اصلی علم داده، توانمندسازی و تسهیل در تصمیم گیری است و سازمان هایی که روی علم داده سرمایه گذاری می کنند، می توانند از شواهد قابل سنجش و مبتنی بر داده برای تصمیم سازی در کسب و کار خود استفاده کنند. به کارگیری علم داده به کسب وکارها کمک می کند تا به طور موثری به سمت اهدافشان حرکت کنند.

3- پی بردن به رفتارهای مهم تجارت: متخصصان علم داده، داده ها را بررسی و الگوها را کشف می کنند و بر اساس آن، پیش بینی ها را انجام می دهند. به منظور دستیابی به اهداف سازمانی، علم داده با عمیق شدن در اطلاعات موجود و استخراج دانش لازم، به سازمان ها کمک می کند تا بر اساس نیازهای خود، استراتژی های مناسب را اتخاذ کنند. اهمیت موضوعات ذکرشده زمانی دوچندان می شود که بدانیم علم داده ترکیبی از توانمندی انسان و ماشین به یک اندازه است؛ برای برخی وظایف انسان کارایی بیشتری دارد و برای برخی دیگر ماشین. به عنوان مثال، در مورد کندوکاوهای فکری و مهارت هایی از این دست، انسان بهتر عمل می کند؛ اما در مورد خودکارسازی فرایندهای تکراری، عملکرد ماشین مطلوب تر است. به همین دلیل شاید بتوان این طور تعبیر کرد که علم داده یکی از نویدبخش ترین و آینده دارترین علومی است که متخصصان ماهر به طور روزافزون آن را به عنوان مسیر آینده شغلی خود برمی گزینند. امروزه علم داده عمیقا در تمام شئون زندگی ما از تصمیمات کسب وکار گرفته تا اتفاقات و رویکردهای جهانی کاربرد دارد. در عین حال بسیاری از کسب وکارها از حجم عظیم داده های در حال تولید در شبکه های ارتباطی و اطلاعاتی و ارزش بی بدیل آن غافل هستند و شکی نیست که اهمیت دادن یا غافل شدن از این مهم، خود به تنهایی می تواند عاملی اثرگذار در موفقیت یا شکست کسب وکارها در دنیای رقابتی این عصر باشد؛ به طوری که به تعبیر «ژیاوی هان» (از متخصصان علوم داده) می توان گفت: «بشر در عصر داده ها زندگی می کند و با تبدیل این داده ها به اطلاعات، می تواند آنها را به شمش هایی از طلا بدل کند».