آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹، شماره ۵۰۰۹
مدیران
۲۳

از مهم ترین عوامل موثر در رضایت شغلی

اساس دوستی های خوب در محیط کار

مترجم: مریم مرادخانی
منبع: HBR

 وقتی از دوستانتان سوال می کنید که چرا با شما دوستند، جواب های جالبی می شنوید، مثل: «علتش این است که وجوه اشتراک زیادی داریم» یا «تجربیات و تفکراتمان مشابه است اما برخوردمان با مسائل، فرق دارد. یک جورهایی مکمل هم هستیم». ممکن هم هست جوابشان خیلی ساده تر باشد، مثلا بگویند: «دوستی ام با او کاملا اتفاقی بود. میز کارمان کنار هم بود اما حالا که ده سال گذشته، می بینم که کلی چیز از او یاد گرفتم». هیچ کدام از این جواب ها، برای «شاستا نلسون» عجیب نیست. او که کارشناس حوزه دوستی است می گوید که اساس دوستی های خوب، به خصوص در محیط کار، یکی یا همه این موارد است: ثبات رویه، ضربه پذیری و مثبت بودن. او اخیرا مهمان «الیسون بیرد»، دبیر ارشد مجله کسب وکار هاروارد بوده و پیرامون مقوله دوستی صحبت کرده. چکیده ای از این مصاحبه را با هم می خوانیم:
الیسون: خیلی ها معتقدند که داشتن دوست صمیمی در محیط کار، اصلا لزومی ندارد. جوابت به اینها چیست؟

نلسون: بگذارید اول از همه به تحقیقات موسسه گالوپ اشاره کنم. طبق مطالعات آنها، بهترین کارکنان، آنهایی هستند که همکاری بیشتری دارند، کمتر غیبت می کنند و کلی ویژگی های خوب دیگر، همگی آنها گفته اند که یک دوست صمیمی در محیط کار دارند.

تحقیقات در این رابطه، یکی دو تا نیست. مثلا یک موسسه، عوامل موثر در رضایت شغلی در 110 کشور را بررسی کرده و نتیجه جالب است. دوست های صمیمی در محل کار یا همکاران خوب در صدر لیست هستند. پس دوستی در محیط کار مهم است و عجیب است که خیلی ها به آن اعتقادی ندارند.

 رابطه دوستی در محیط کار، مزایای ملموس و قابل سنجشی دارد، نه؟ هم برای افراد، هم تیم ها و هم سازمان.

بله. مثلا وقتی در محل کار، دوست های خوبی داری، شادتر و راضی تری. سلامت تری. رابطه ها، حتی اگر مجازی باشند روی این دو تاثیر دارند. به خصوص که ما بیشتر زمانمان را در محل کار می گذرانیم و این به نفع کارفرما هم هست که تو به عنوان یک کارمند در محل کار دوست صمیمی داشته باشی چون روی سود و زیان تاثیر دارد. روی وفاداری تو نسبت به شرکت تاثیر دارد. روی سخت کوشی و بهره وری در کار، اگر دوستت یک روز از عهده کارها برنیامد، تو دست به کار می شوی و کمکش می کنی. طبق تحقیقات گالوپ، مشارکت تو 7 برابر بیشتر می شود.

 حالا منظور از دوست چیست؟ کسی که کنار آب سردکن با ما شوخی می کند یا دوست خیلی صمیمی؟

همه اینها مهمند. ارتباطات، همه شان از کف هرم شروع می شوند، یعنی با کمترین میزان ثبات، مثبت بودن و ضربه پذیری و وقتی این سه مورد را تمرین می کنیم، بعضی از رابطه ها به سطوح بالاتر هرم می روند. ارتقا می یابند و حتی به راس آن می رسند. همه ما به دوستی های سطوح پایین تر نیاز داریم و البته خیلی خوب می شود اگر یکی دو تا از آن دوستی ها، به سطوح بالاتر بروند و دوستی ادامه پیدا کند، حتی اگر از کارمان استعفا دهیم و مهم ترین چیز این است که در هر سطحی، انتظارات خودتان را شفاف و صراحتا مطرح کنید.

 به هر حال، هر رابطه ای، در هر سطحی که باشد، باید برایش زمان و انرژی گذاشت. چطور در میان مشغله های کاری، وقت پیدا کنیم؟

سوال خوبی است. همین انگیزه ای شد که یک کتاب بنویسم. سالهاست که دارم درباره دوستی، تحقیق و تدریس می کنم و همه را تشویق به برقراری روابط عمیق می کنم و آمارها را که نگاه می کنی، می بینی آمار تنهایی در خیلی از کشورها واقعا بالاست. سبک زندگی امروز ما اصلا جواب نمی دهد. حس می کنیم آن قدرها ارتباطات نداریم. حس حمایت شدن نداریم و به نظر من، مشکل ما فقدان نیاز به ارتباطات نیست چون اتفاقا ارتباطاتمان زیاد است. 

ما دلمان صمیمیت می خواهد؛ حس نزدیک بودن و شناخته شدن. وقتی از آدم ها سوال می کنیم، اغلب شان می گویند که ثبات رویه و حفظ استحکام رابطه از دو مورد دیگر سخت تر است، به خاطر مشغله های زندگی. مثلا می گویند: «مشغله ام آن قدر زیاد است که می توانم با فلانی فقط دو ماه یکبار دیدار کنم».

به همین خاطر است که محیط کار، بهترین جا برای برقراری دوستی است چون می توانی به طور منظم، عده ای از افراد را ببینی و این ثبات رویه را ممکن می کند. 

 بیا بیشتر درباره پیش شرط های برقراری رابطه صحبت کنیم. آیا ترتیب خاصی وجود دارد؟ به نظر می آید که برای برقراری رابطه در محیط کار، حتی به شکل مجازی، ثبات رویه اولین مورد باشد.

بله. من به آدم ها یاد می دهم که کجا و در چه شرایطی، مثبت بودن، اساس رابطه و کف هرم است. بعضی مواقع، شما باید حس خوبی نسبت به یک نفر و یک رابطه داشته باشی تا بخواهی با او وقت بگذرانی. از آنجا به بعد، تازه به ثبات رویه فکر می کنی. اما در محیط کار، ممکن است اصلا حس خوبی نداشته باشیم اما به هر حال مجبوریم هر روز در اداره حاضر شویم و با دیگران ارتباط برقرار کنیم. 

پس در اینجا، هدفمان باید این باشد که این حس بد را کمتر کنیم. برای برقراری رابطه سالم، باید به ازای هر یک حس منفی، پنج حس مثبت داشته باشیم. پس هرچه استرسمان بیشتر باشد، هرچه سرمان شلوغ تر باشد، هر چه دلخوری ها و موارد روی اعصابمان بیشتر باشد، و حس های بد دیگر، باید با احساسات مثبت بیشتری در محل کار حضور یابیم.

پس ترتیبش به این شکل است. باید همزمان با تعامل در مراحل اولیه (که همان ثبات رویه است)، کمی همدیگر را بشناسیم که این همان «ضربه پذیری» است. بعد باید نسبت به رابطه حس خوب داشته باشیم. هر دو طرف باید احساس همدلی و پذیرش یا لذت داشته باشند. بعد باید به نقطه ای برسیم که بخواهیم این تعامل تکرار شود که این همان ثبات رویه است، و بعد بیشتر همدیگر را بشناسیم و این چرخه، ادامه می یابد و این روابط، به سطح جدیدی وارد می شوند، به راس هرم. وقتی به دوست های صمیمی ات نگاه می کنی، ماجرا اصلا به این شکل نبوده که یک لیست بیست نفره را نگاه کنی و بگویی: «خب! از بین اینها، فلانی از همه بهتر است و با هم صمیمی خواهیم شد.» به خصوص در محیط کار. صمیمیت، به سادگی یعنی تمرین این سه مورد در مرور زمان و بارها و بارها و به این ترتیب، این آدم ها تبدیل می شوند به نزدیک ترین افراد زندگی ات.

 منظورت این است که اگر یک جرقه اولیه بین من و همکارم شکل گرفت، باید پی آن را بگیرم و رابطه را آگاهانه بسازم؟

حتما همین طور است. باید آگاهانه باشد. ما اغلب اوقات فکر می کنیم رابطه دو حالت بیشتر ندارد. یا از اول با طرف، جور می شوی یا نمی شوی. یا فکر می کنیم اگر دوست صمیمی نداریم، پس حتما کسی وجود ندارد که با او صمیمی شویم. اما موضوع اینجاست که باید بگردی و فردی که قرار است دوست صمیمی ات شود را پیدا کنی.

مهم نیست که از همه آدم های اطرافت خوشت بیاید. مهم این است که آن سه مورد را تمرین کنی تا در نهایت، احساس دیده و شنیده شدن کنی (که این همان ضربه پذیری است)، و احساس امنیت کنی (ثبات رویه) و رضایت داشته باشی (مثبت بودن).

تمام کارهایی که ما برای یک رابطه انجام می دهیم، یک جورهایی در راستای رسیدن به یکی از این سه مورد است. یکی می گوید من دنبال آدم های شوخ طبع هستم. واقعیت این است که او به آدم شوخ نیاز ندارد. او دنبال کسی است که به واسطه اش، احساس مثبت را تجربه کند.

 از توصیه هایت برایمان بگو. چطور هر یک از این سه مورد را تقویت کنیم؟

اول برویم سراغ مثبت بودن. دو تا گزینه داری. در این مورد، می توانی تلاش کنی تا حس های منفی را کاهش دهی. مثلا اگر باید کسی را ببخشی یا حد و مرزها را مشخص کنی یا به کسی نه بگویی. در اینجا، مساله ایجاد حس مثبت نیست بلکه کاهش حس های منفی است.

گزینه دوم این است که از خودت بپرسی آیا می توانم کاری کنم که حس مثبت و لذت، در یک فرد یا تیم افزایش یابد که نسبت به خودشان و کارشان یا همکارانشان احساس بهتری داشته باشند؟ در محیط کار، یکی از مهم ترین کارها برای افزایش مثبت بودن، تشکر و قدردانی و جشن گرفتن است. 

 ثبات رویه چطور؟ چطور این را تمرین کنم، آن هم حالا که دورکاری دارد به یک روال عادی تبدیل می شود.

بله. درحال حاضر تمرین این مورد کمی سخت تر است چون دو عامل تعیین کننده ثبات رویه، «نزدیک بودن» و «خودجوش بودن» است. سابقا وقتی در محل کار به هم برمی خوردیم، این دو عامل کمکمان می کردند. آن روزها، دلیل شکل گرفتن دوستی ها، وقت خالی کردن برای یکدیگر نبود. گاهی دلیلش این بود که میز کارمان کنار هم بود. به همین سادگی. در جلسات تعامل داشتیم. در راهروها سلام و علیک می کردیم و چنین لحظاتی حالا کمتر پیش می آید، به خصوص اگر دورکاری کنیم.

برای تمرین این مورد باید از خودت بپرسی «آیا از بین آدم های اطرافم، کسی هست که واقعا بخواهم با او بیشتر در ارتباط باشم؟» و «اگر هست، چطور می توانم برای تعامل بیشتر با او برنامه بریزم؟ و رابطه را حفظ کنم؟» مثلا برنامه هفتگی یا ماهانه (منظم) که مجبور نباشیم هربار برای دیدار بعدی برنامه ریزی کنیم.

اگر من مدیر بودم، در جلسات مجازی تلاش می کردم آدم ها را وارد گروه های کوچک کنم یا زمانی را تعیین کنم که اعضا با هم تبادل نظر و ایده کنند. جلسه را با یک سوال آغاز می کردم. به آنها می گفتم که علت تشکیل جلسه، صرفا صحبت درباره خدمات و محصولات نیست، بلکه برقراری ارتباط و ایجاد پیوند و حمایت از یکدیگر است و دستورالعمل را طوری تنظیم می کردم که در راستای نتیجه مطلوب باشد.

 برویم سراغ سخت ترین مورد. ضربه پذیری. آزادانه صحبت کردن با یک نفر و تشویق او به اینکه حرفش را بزند. این یکی در محل کار، ترسناک به نظر می رسد. چطور این را تقویت کنیم که احساس امنیت داشته باشیم؟

خیلی از مدیران می گویند «ما در محیط کار به این یک مورد نیاز نداریم.» اما موقع سنجش تیم ها این از همه مهم تر است. لازمه خیلی از چیزها، همین مورد است. مثلا نوآوری یا سهیم سازی کارکنان یا قدردانی از آنها. اگر بخواهیم از شکست هایمان درس بگیریم و بازخورد دریافت کنیم، به ضربه پذیری نیاز داریم. پس مورد سوم، خیلی مهم و حیاتی است. البته منظورم از ضربه پذیری این نیست که دو نفر، سفره دلشان را باز کنند و همه زیر و بم زندگیشان را برای هم فاش کنند. منظور، شناخت یکدیگر به صورت تدریجی است، پس این یک ریسک بزرگ نیست. لازم نیست همه زندگی ات را فاش کنی. موضوع این است که آن طور دیده شوی که هستی. خود واقعی ات. از خودت بپرس: «چطور خود واقعی ام را به محیط کار بیاورم و از آن به نفع سازمان استفاده کنم؟» 

 از ریسک های رابطه در محیط کار برایمان بگو. مثلا حواس پرتی، تفرقه، احساس انزوا و نگرانی در مورد تبعیض. این نگرانی ها را چطور رفع کنیم؟

برای نوشتن کتابم یک نظرسنجی انجام دادم و از شرکت کننده ها خواستم که ترس هایشان در محیط کار را لیست کنند و رفتار تبعیض آمیز، مورد اول بود. موارد دیگری هم هست. مثلا مدیر با خودش می گوید «نکند مجبور شوم دوستم را اخراج کنم؟» یا «نکند دوستم ترفیع بگیرد و سطحش از من بالاتر برود؟» دوستی در محیط کار، قطعا ریسک هایی دارد. احساسات قدرتمندی دخیل خواهند بود و مشکلات و موانعی وجود خواهند داشت. اما اینها دلیل نمی شود که در محل کارت، دوست نداشته باشی. حتی اگر دوستی در محیط کار را ممنوع کنی، دلیل نمی شود که تا ابد با آن مشکلات مواجه نشوی. تو همیشه ممکن است احساسات مختلفی را در محل کار تجربه کنی، مثل حس انزوا. پس مخالفت با دوستی در محیط کار، تو را از ترس هایت مصون نمی کند. صحبت من این است که اگر تمرین کنیم و آموزش ببینیم، غیبت و خاله زنک بازی و تبعیض و سوء تفاهم ها کمتر خواهد شد. پس سوال این نیست که آیا در محل کار، دوست داشته باشیم یا نه. سوال این است که چطور، دوستی های سالم داشته باشیم که به نفع سازمان و زندگی شخصی مان باشد؟

 آیا رهبران و مدیران ارشد می توانند با کارکنانشان دوست باشند؟

به نظرم رهبران سازمانی بیش از هر کسی به دوستی نیاز دارند اما طبق تحقیقات، 69درصد آنها می گویند که حس می کنند کسی در محل کار آنها را درک نمی کند. احساس تنهایی در راس هرم. همه این ذهنیت را دارند که کسی که آن بالاست، طبیعی است که تنها باشد. 

من با این مخالفم. نباید اجازه دهیم کسانی که بزرگ ترین، جسورانه ترین و شجاعانه ترین تصمیمات را برای ما می گیرند، دچار ترس و فقدان باشند. به نظرم باید بیشتر از آدم های دیگر، حواسمان به روابط مدیران باشد و این یک مشکل بزرگ در حوزه رهبری است. البته داشتن دوست صمیمی در بعضی از صنایع و حوزه ها ممکن و منطقی نیست. اما همیشه باید به دنبال راهی باشیم که مدیران، احساس انزوا نکنند، حالا از طریق جمع کردن مدیران هم سطح در کنار هم یا گرد هم آوردن نهادها. باید ابتکار به خرج دهیم و تنهایی مدیران را به حداقل برسانیم.

 ممنون که دعوت ما را پذیرفتی.

من از شما ممنونم. باعث افتخارم است.