آرشیو چهار‌شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹، شماره ۵۰۱۴
تاریخ و اقتصاد
۲۶
واکاوی

می سازم پس هستم

وقتی حکومت به دست شاهان صفوی افتاد، توان علمی و فنی و هنری ایرانیان مسلمان کفاف زندگی مردم و برخی بلندپروازی های شاهان را می داد. در آن زمان ایرانیان می توانستند شهرهای بزرگ چند میلیون نفری، مسجدهای باشکوه، کاخ های زیبا، مدرسه های بزرگ، رصدخانه های بلند، کتابخانه هایی با گنجایش چند صدهزار جلد کتاب، بیمارستان ها و دارالشفاهای بزرگ، آب انبارهای پرحجم، سدها و آب بندهای بلند، بازارهایی با هزاران حجره و تیمچه و انبار، جاده های طولانی چندهزار کیلومتری، پل های طولانی، کاروانسراها و مهمانسراهای بزرگ، زره ها و سپرها و شمشیرهای محکم، ساعت های آبی و اسطرلاب های دقیق برای ستاره شناسی، کارگاه های فرش و پارچه بافی و سفال سازی و شیشه گری و... بسازند.

این توان علمی و مهارت فنی حاصل سال ها کار علمی و عملی دانشمندان مسلمان ایرانی و غیرایرانی و آمیختگی علم و هنر و فن ایرانی و چینی و هندی و مغولی بود.

از میان شاهان صفوی کسی که بیشترین توجه را به این توان علمی و مهارت فنی نشان داد، شاه عباس بزرگ بود. او با ایجاد شرایط مناسب برای دانشمندان و هنرمندان و استادان فن ها و مهارت های گوناگون توانست بسیاری از طرح های بلندپروازانه و جاه طلبانه خود را اجرا کند. برای مثال در زمان شاه عباس صفوی اصفهان پایتخت ایران تبدیل به یکی از بزرگ ترین و زیباترین و مهم ترین شهرهای اسلامی شد و آوازه شهرت اصفهان در کنار شهرهای اسلامی بزرگی چون استانبول به شرق و غرب رسید.

در آن زمان توان علمی و فنی ایرانیان در مقایسه با توان دیگر کشورهای مستقل و بزرگ جهان چه در شرق و چه در غرب کم نبود، به طوری که بسیاری از جهانگردان اروپایی وقتی قدم به شهرهای بزرگ ایران می گذاشتند، زبان به تحسین شهرهای ایران و خود ایرانیان بازمی کردند.

در آن زمان شهرهای بزرگی چون اصفهان، شیراز، تبریز، زنجان، شهرهای حاشیه دریای خزر، مشهد، هرات، قندهار، بخارا، کرمان، بوشهر، بصره، بغداد، قزوین و... جمعیت های چند میلیونی داشتند و مراکز بزرگ تجارت و صنعت و کشاورزی بودند. وجود این شهرها نشان از توان علمی و فنی و مدیریتی ایرانیان در آن زمان دارد. برای مثال شهری مثل اصفهان را مدیران مجربی اداره می کردند که می توانستند نیازمندی های مختلف کاروان های بزرگی را که شبانه روز وارد کاروانسراها می شدند یا از آنها بیرون می رفتند، تامین کنند. 

آب خوردن، حمام، امنیت جان و مال، محل اسکان، محل تیمار و علوفه برای چهارپایان، خدمات مترجمی برای کسانی که زبان فارسی نمی دانستند، خدمات پزشکی برای بیماران، خدمات صرافی برای تبدیل پول انواع سکه های مختلف ایتالیایی، فرانسوی، انگلیسی، عثمانی، عربی، هندی و... به سکه های قابل قبول در بازار اصفهان، اطلاعات فنی بازرگانی مثل قیمت هر کالا در بازارهای دیگر، اطلاعات راه ها و... از جمله نخستین نیاز هزاران مسافری بود که شبی را در اصفهان می گذراندند. 

به جز این مدیران متخصصی باید بر جریان صحیح کالا و پول نظارت کرده و از بحران های اقتصادی احتمالی پیشگیری می کردند. برای مثال در آن سال ها سکه کشورهای مختلف شرقی و غربی مثل چین و هند و فرانسه و پرتغال و انگلستان و هلند و عثمانی و... در بازارهای ایران رواج داشت. به جز این، سکه شهر های مختلف ایران هم با هم فرق می کرد. طبیعی است که باید مردان کارکشته ای بر این سکه ها نظارت می کردند و از ورود سکه های تقلبی با عیار پایین به بازار جلوگیری می کردند تا بازرگانان ایرانی و خارجی دچار ضرر و زیان نشوند.

نظارت بر کیفیت کالاهای عرضه شده برای تجارت یا مصرف در شهر اصفهان یکی دیگر از خدمات مدیریتی بود که باید به مردم ارائه می شد. برای مثال قیمت یک تخم مرغ باید عادلانه تعیین می شد. همان طور که از فروش پارچه بیدزده و خراب باید جلوگیری می شد. این بود که شهرداران اصفهان یکی از پیچیده ترین و کارآمدترین نظام های شهری را ایجاد کرده بودند. همه مغازه داران ساعت کار داشتند. بازرسان بر تمام امور رسیدگی می کردند. برای تعیین قیمت تخم مرغ حلقه هایی درست شده بود که اندازه تخم مرغ ها با آن سنجیده می شد. تخم مرغ های بزرگ گران تر از تخم مرغ های کوچک بودند. اما مساله آنجا بود که در ایران تلاشی برای ارتقا این توان علمی و فنی و نوآوری در اندیشه و فکر و فن انجام نمی شد. نظام فکری همان نظام قدیمی بود که در آن پرسشگری و تلاش برای یافتن پاسخ پرسش های جدید به سبک سنتی انجام می شد. برای مثال وقتی قرار بود ساختمانی ساخته شود، از همان ابزارهای سنتی و مصالح شناخته شده و روش های معماری قدیمی استفاده می شد. در نتیجه این ساختمان شبیه ساختمان هایی می شد که پیش از آن ساخته شده بود. در حالی که در همین زمان انسان های دیگری هر روز به دنبال اختراعی تازه و اکتشافی جدید بودند و تلاش می کردند کار جدیدشان با کار قبلی متفاوت باشد. از اینجاست که می بینیم در زمان شاه عباس بزرگ که دانشمندان نام آور بسیاری دور او جمع شده بودند، مدیران ایران با همه نیت های خیری که داشتند و با همه ارتباط هایی که با غرب برقرار کرده بودند و با همه اطلاعاتی که از غرب دریافت می کردند، به دنبال یک نظریه برای توسعه پایدار ایران و ایجاد شرایطی برای یک تحول علمی و فنی در زمینه های مختلف دانش و هنر و صنعت نبودند. گویی آنان درکی از شرایط زمان نداشتند و فکر می کردند با آن داشته هاشان قوی ترین و ثروتمندترین و داناترین و... مردم جهان هستند.  نکته این جاست که شاه عباس هم مثل تمام ایرانیان و حتی هندیان و ازبکان و تاجیکان و افغانان و... فکر نمی کرد که شرق و نظام فکری شرقی رو به افول است. شاه عباس در پی گسترش قدرت نظامی- سیاسی - اقتصادی خود بود و تمام تلاش خود را در این راه به کار می گرفت که شاه خوبی باشد.

در زمان صفویان مشکل ایرانیان ساختن ابزارهای تازه و استفاده از آنها و امکانات جدید برای رسیدن به نوع دیگری از زندگی نبود. چراکه چیزی برای قیاس وجود نداشت. نهایت همه چیز همانی بود که ایرانیان می دیدند و می توانستند در اختیار داشته باشند. ساختمان، راه، ابزار و وسایل زندگی، ابزار صنعتی، ابزار جنگی و... به همان دایره ایران محدود می شد. به همین دلیل اگر یکی از درباریان صفوی سفرنامه آن اروپایی را که نوشته بود: کاخ های شاهان ایرانی در برابر کاخ های شاهان اروپایی مثل قوطی کفش می ماند، می خواند شاید فقط عصبانی می شد و فکر می کرد این اروپایی چقدر دروغگو و بدطینت است. مشکل اینجا بود که آن درباری مبنایی برای قیاس نداشت. چه مبنای عقلی و چه مبنای عینی. یعنی ساختمانی بلندتر از عالی قاپو و میدانی بزرگ تر از میدان نقش جهان ندیده بود و فکر می کرد که این آخر تکنولوژی و توان علمی و فنی یک انسان است. 

 از کتاب داستان فکر ایرانی از دوره صفویان تا دوران مشروطیت 

جلدهای 7 تا 9 

نویسندگان: حسین یکتایی، علی اصغرسیدآبادی و حمیدرضا شاه آبادی