آرشیو شنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۹، شماره ۵۰۲۶
بازرگانی
۵
خبر

آمادگی سازمان بنادر برای تخلیه سریع کالاهای اساسی

دنیای اقتصاد : معاون بندری سازمان بنادر با تا کید بر اینکه حدود 2/ 3 میلیون تن کالای اساسی در انبار بنادر است درباره عدم تخلیه روغن خام برخی کشتی ها توضیحاتی را ارائه کرد.

فرهاد منتصر کوهساری در گفت وگو با خبرگزاری تسنیم درخصوص وضعیت تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در بنادر کشور اظهار کرد: بندر محل گذر کالاست و نمی توانیم بخشنامه ستا د تنظیم بازار را تغییر دهیم. چنانچه تعرفه ها پلکانی باشد، ماندگاری کالا در بنادر کاهش می یابد.

وی با بیان اینکه در این صورت بندر به محل گذر کالا و عبور تبدیل می شود، افزود: اما وقتی تعرفه ثابت است و در جا می زند این مساله باعث می شود تا ماندگاری کالا در بنادر کشور بیشتر از حد معمول شود.

وی در عین حال تصریح کرد: باید به نحوی مشکل صاحبان کالا را حل کنیم و فروشنده کالا ارز را دریافت نکرده و باعث شده تا کالا را توسط نماینده یعنی کشتیرانی در داخل بندر نگه دارد و اوراق ترخیص صادر نشود. در این صورت گمرک فرآیند گمرکی را انجام نمی دهد و بندر نیز عملیات خروج و بارگیری را نمی تواند انجام دهد.

معاون بندری سازمان بنادر و دریانوردی گفت: آقایان مدعی هستند چون ارز به فروشنده کالا داده نشده، کالا در بندر مانده است.

منتصر کوهساری تا کید کرد: چنانچه صاحب کالا ارز را پرداخت کرده باشد و کالا را نگه دارد به تبع باید پس از 30 روز کالا را ار بندر خارج کند.